کتاب معرفی کتاب

فرهنگ نامه موسیقی تربت جام

اولین مجموعه مدون در مورد موسیقی تربت جام که بخش اعظمی از آواها و نواهای ارزشمند منطقه شرق خراسان را در خود جای داده است . آشنایی با شیوه های خوانندگی و نوازندگی دوتار و نیز آشنایی با هنرمندان منطقه از 3 نسل پیش تا کنون از مواردی است که در این کتاب به آنها پرداخته شده است . معرفی سبک های خوانندگی که کمتر کسی بدان توجه کرده و از دید خیلی از پژوهشگران دورمانده است بخش دیگری از این پژوهش را تشکیل می دهد.

تاریخ نشر: مرداد 1394

تعداد صفحات: 640

شابک: 978-600-175-532-3

نوبت چاپ: اول

قیمت: 700,000 ریال

شمارگان: 2500

آنچه نگارنده این اثر ، هنرمند جوان ، آقای غفور محمدزاده ، به پژوهش و نگارش آن پرداخته جامعیتی از موسیقی آوازی و سازی تربت جام است که بی هیچ گمانی ، در نوع خود ، جالب ، نو ، بدیع ، و در خور تحسین است ، چون او با تلاش بی وقفه ی چندین ساله خود ، بسیاری از ناشناخته های موسیقی تربت جام را در برابر گوهرشناسان هنر موسیقی قرار داده است . او در این اثر ، هنرهای گم شده و ناشناخته نهفته در این موسیقی ، چونان فضایل خوانی ، مناقب خوانی ، نعت خوانی ،توسل خوانی ، منظومه خوانی ، صلوات خوانی ، سلسله خوانی ، اضحی خوانی ، شاخه های مختلف موسیقی آموزشی منطقه ، و حتی روایات موسیقیایی و ترانه های کتابی مذهبی تربت جام را - که از دید جامعه موسیقی پنهان بود - شناسایی و به خوبی آن ارائه کرده است.
بی طرفی نگارنده اثر در بیان آنچه گرد آورده بر اهمیت کار افزوده است ، ضمن آنکه در بخش پایانی در حد بضاعت و توان خود ، شمه ای بسیار بدیع و زیبا از تحولات موسیقی تربت جام را در قرن حاضر - از زمان روی کار آمدن گرامافون و .... در ایران ارائه کرده که به لحاظ تاریخ نگاری و ثبت در زمان ارزش والایی دارد ، زیرا نشان دهنده ی دلسوزی او برای آگاهی نسل آینده و درایتش در ارائه کامل یک فرهنگ نامه موسیقی است.

برشی از کتاب فرهنگ نامه موسیقی تربت جام:

از دیگر سبک های آواز خوانی در تربت جام سحرخوانی است . این یک آواز خوانی مخصوص ماه مبارک رمضان است . آواز خوانی در این شب ها ، ساعاتی پیش از سحرگاهان آغاز می شود و تا اذان صبح ادامه می بابد.
در منطقه به این سبک آوازخوانی اصطلاحا "شوخوانی" می گویند. مضامین اشعار این سبک مذهبی-عرفانی است و این اشعار که معمولا برگرفته از شعر شاعرانی همچون عبدالرحمن جامی ، احمد جامی ، خواجه عبدالله انصاری ، عبدالقادر گیلانی ، حاج قاضی جلال الدین فقهی سلجوقی ، ملا دادعلی و ... است ، در نعت حضرت پیامبر (ص) و ستایش خداوند بزرگ است . امروزه سحرخوانی ها در مساجد و بدون ساز اجرا می شود.

افزودن به سبد خرید
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2302


بستن