کتاب معرفی کتاب

مرغ هوا

نمای نزدیک:«مرغ هوا» داستانی نوجوانانه درباره دو پسر عموست که هم به دلیل رقابت‌ها و قهر پدران‌شان و هم به دلیل دوران پر از شور نوجوانی با هم رقابت می‌کنند. داستان در یکی از شهرهای غربی ایران و در دامنه‌های الوند(تویسرکان) رخ می‌دهد و خروس‌جنگی مبنای این رقابت است. پیدا شدن یک نامه در داستان که خطاب به جوانی از گروه شورشیان علیه حکومت پهلوی نوشته شده، پای یکی از نوجوانان و سپس پسر عمویش را به مبارزات انقلاب باز می‌کند. داستان با کشته شدن یکی از دوستان آنان به نام فرشید هرمزی که اولین مرگ بر شاه را در شهر می‌گوید به پیروزی انقلاب در این شهر غربی می‌رسد. «مرغ هوا» داستانی است خواندنی، که ساده و روان روایت می‌شود و از خلال آن می‌توان فضای اجتماعی، اقتصادی و تا حدی سیاسی سال 57 را دید. تشکیل گروه چریکی توسط یکی از مردم شهر و به کوه زدن و تبادل گاه‌به گاه آتش از سوی آنان و نیروهای نظامی که شاخصه فعالیت‌های ابتدایی آغازین سال 50 تا کمی پیش ازپیروزی انقلاب اسلامی بود در این کتاب برجسته است. اگر چه مردم هم این گروه را یاغی می‌دانند، اما به دلیل ظلم حکومت، به نوعی این گروه را راه نجاتی می‌دانند. داستان برای مخاطب نوجوان بسیار روان روایت شده است و نثر و لحن ساده آن کمک می‌کند تا با آن ارتباط خوبی برقرار کنند.

تاریخ نشر: دی 1393

قطع: رقعی

شابک: 2- 782- 175- 600- 978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 70,000 ریال

شمارگان: 2500

نمای میانی:عزت‌الهن الوندی 25 خردادماه سال 1353در شهر تویسرکان استان همدان به دنیا آمد. از کودکی علاقه زیادی به نوشتن داشت. او پس از فارغ¬التحصیلی از رشته ادبیات فارسی، کار نویسندگی را به صورت حرفه‌¬ای آغاز کرد و نخستین کتابش در سال 1380 منتشر شد. الوندی تاکنون بیش از 14 عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان نوشته است.
آثار الوندی در جشنواره¬های مختلفی مطرح بوده. خودش نیز مسئولیت‌های اجرایی و ادبی زیادی تا کنون داشته است.

نمای دور:جعفر توزنده جانی(نویسنده و منتقد): مرغ هوا را رمانی برای نوجوانان می‌دانم . اگر از این زاویه به کتاب نگاه کنیم، مهم‌ترین ویژگی کتاب خلق یک راوی است که ذهنش با ذهن و فکر نوجوان امروز ما نزدیک و مانوس است. درست است که راوی داستان دانای کل است و دانای کل محدود، اما راوی سوم شخصی است که به گفته منتقدان جدید دوربین‌اش را می¬کارد و همه زوایا را به خوبی نشان می‌دهد. دیدگاه این راوی به ذهنیت نوجوان ما نزدیک است و به خوبی با این کتاب ارتباط برقرار می‌کند.
از جهت دیگر ایجاز در متن و زبانی که گاه شاعرانه می‌شود از مهم‌ترین ویژگی‌های این کتاب است. در چند جای متن این شاعرانگی برجسته می‌شود. از دیگر نقاط ممتاز این کتاب انطباق فضای داستان با فضای زمانی است که از نظر تاریخی (دهه پنجاه و در آستانه انقلاب) وجود دارد. نویسنده توانسته است این فضا را به خوبی نشان دهد و فضایی خلق کند که با آن زمان انطباق کامل دارد.

از همین قلم:خوابی به رنگ فراموشی(سوره مهر)، مثل همیشه ای کاش(سوره مهر)، پشت شیشه‌های مات(سوره مهر)، فردوسی (مدرسه)، دوباره برمی گردی مرد بارانی(ستاره‌ها)، ایوان بهار (‌ستاره‌ها)، داراب‌نامه(شاهد)، تپه¬های بی¬مهتاب(شاهد)، دیو کوچولو بچه آدم(نشر قو) و ...

افزودن به سبد خرید
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2250


بستن