کتاب معرفی کتاب

پاسیاد پسر خاک

نمای نزدیک:گابریل گارسیا مارکز، نویسنده سرشناس کلمبیایی و برنده جایزه نوبل، در زندگینامه خودنوشت‌اش از کتابی یاد می‌کند که آن را سال‌ها پیش در شرح اقدام متهوّرانه یکی از ملوانان نیروی دریایی کلمبیا که توانسته بود 10 روز بدون خوردن آب و غذا بر بلمی سرگردان روی دریا تاب بیاورد، به نگارش در آورده است. او در در توضیح آن کتاب می‌نویسد: بعضی کتاب‌ها به کسی که آنها را نوشته تعلق ندارند بلکه از آن کسانی هستند که وقایعش را متحمل شده‌اند چون این گونه وقایع روی کاغذ خلق نمی‌شوند بلکه زندگی آنها را می‌آفریند و این کتاب یکی از این دست آثار است. حقیقت این است که این کلام زیبای مارکز در فرهنگ ما و در میان تک‌نگاری‌های متعددی که تاکنون درباره برخی شهدای جنگ تحمیلی و قهرمانان انقلاب اسلامی نوشته شده، مصداق‌های متعددی دارد اما شاید «پاسیاد پسر خاک» بارزترین آنها باشد که نویسنده آن را بر اساس تحقیقات میدانی و کتابخانه‌ای گسترده‌ای که طیّ مدت زمانی طولانی درباره مرحوم حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر ابوترابی انجام داده، به نگارش درآورده است. این اثر که از همان بدو انتشار با استقبال وسیع مخاطبان و منتقدان حرفه‌ای حوزه ادبیات و تاریخ مواجه شد، در دو فصل کلّی تدوین شده است که در فصل اول اطلاعات اولیه‌ای همچون پیشینه خانوادگی، تولد، تحصیل و فعالیت سیاسی و آشنایی مرحوم ابوترابی‌فرد با شهیدسیدعلی اندرزگو مورد بررسی قرار گرفته است. خواننده با مطالعه این بخش آشنایی جامعی نسبت به فضای خانوادگی و مراحل شکل‌گیری شخصیت مرحوم ابوترابی به‌دست می‌آورد. فصل دوم کتاب به شرح فعالیت‌های سیدعلی‌اکبر ابوترابی درکمیته استقبال از امام خمینی(ره) و دوران دفاع مقدس و احوال وی در دوران اسارت در زندان‌‌های ارتش متجاوز حزب بعث عراق اختصاص دارد و حاوی اطلاعات بسیار مهم و تازه‌ای است که شاید برای بسیاری از دوستان و نزدیکان مرحوم ابوترابی نیز تازگی داشته باشد. در مجموع عرضه و انتشار اطلاعات جامع و منحصر به فرد در عین صحّت و اعتبار مفاد تاریخی مندرج در کتاب «پاسیاد پسر خاک» را می‌توان مهم‌ترین ویژگی‌ آن دانست که قلم روان و داستانی نویسنده نیز ارزش مضاعفی به آن بخشیده است.

تاریخ نشر: اردیبهشت 1393

قطع: رقعی

نوبت چاپ: چهارم

قیمت: 175,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای دور:محمد قبادی (نویسنده کتاب و پژوهشگر تاریخ): «پاسیاد پسر خاک» زندگینامه کاملی از مرحوم حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابوترابی‌فرد است که نخستین اثر جامع در این زمینه محسوب می‌شود چون در بیشتر کتاب‌هایی که تاکنون با این موضوع منتشر شده تنها یک بعد از زندگی آن بزرگوار مورد توجه بوده و اطلاعات مربوط به همان بعد نیز در بیشتر موارد به صورت جسته و گریخته و به کلی فاقد هرگونه خط سیر منسجم ذکر شده است.
در حقیقت کتاب «پاسیاد پسر خاک» حاصل توجه دقیق من به مباحثی است که درباره مرحوم ابوترابی قابل اهمیت و تعیین کننده محسوب می‌شود و مباحث مطروحه در این اثر نیز از دل برخی مطالب و منابع موجود از قبیل خاطرات شخصی ایشان و انجام 80 ساعت مصاحبه با دوستان و آشنایان مرحوم ابوترابی در مشهد، قم، قزوین و تهران بیرون آمده است که آنها را مطابق معیار‌های پژوهشی و علمی تنظیم و تدوین کردم.

از کتاب:عصر روز ۲۱ فروردین ۱۳۶۱ با خروج کامیون‌های اسرا فضای سنگینی بر اردوگاه حاکم شد. بغض اسرای اردوگاه انبار ترکید و شروع کردند به تکبیر گفتن. اما طولی نکشید که سروان محمودی (سرگرد) با سربازانی که به چوب و چماق و کابل مسلح بودند، وارد آسایشگاه‌ها شدند و همه را به باد فحش و ناسزا و کتک گرفتند. صفحه 215

افتخارات:اثر تقدیری بخش جنبی در بیست و هشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی اثر برگزیده اولین دوره جشنواره ادبی شهید آوینی در فروردین‌ماه سال 1391

 

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2234


بستن