کتاب معرفی کتاب

اقتصاد سیاست فرهنگی

نویسنده کتاب اقتصاد سیاست فرهنگی آقای دکتر دیوید تراسبی از اساتید و محققان سرشناس حوزۀ اقتصاد فرهنگ و هنردر سطح جهان است. این کتاب اولین بار در سال 2010 توسط انتشارات دانشگاه کمبریج به چاپ رسیده است. نویسنده در فصول اولیه کتاب حاضر به ارزیابی جامعی از وضعیت جاری سیاست فرهنگی در جهان و نحوة تفسیر سیاست فرهنگی به عنوان بخشی از فرآیند گسترده‌تر سیاست‌های دولت‌ها در دنیای مدرن پرداخته است. وی در ادامه، بخش اعظم کتاب را به حوزه‌های خاص سیاست گذاری فرهنگی در زمینه های هنری، صنایع فرهنگی، میراث فرهنگی، موضوعات شهری،گردشگری، ابعاد بین‌المللی، تنوع فرهنگی، آموزش و پرورش، توسعه، مالکیت معنوی و آمار فرهنگی اختصاص داده است. بدین ترتیب کتاب حاضر با توصیف مبانی و نظریات مربوط به اقتصاد سیاست فرهنگی توانسته است منبعی کامل و جامع از مفاهیم و اصول پایه ای اقتصاد فرهنگ را به رشته تحریر درآورد. از این روی مطالب این کتاب می تواند به عنوان منبع ارزشمندی جهت برنامه ریزی و سیاستگذاری در بخش فرهنگ و هنر توسط مسئولین و دست اندر کاران ذیربط مورد استفاده قرار بگیرد. این کتاب علاوه بر طرح نظریات بدیع در زمینه سیاست های فرهنگی، از نظر بیان اصول و مبانی مبحث اقتصاد فرهنگ در مقایسه با سایرکتاب های فارسی و انگلیسی موجود در این زمینه از انتظام و جامعیت بارزی برخوردار است.

تاریخ نشر: دی 1393

تعداد صفحات: 445

قطع: رقعی

شابک: 7- 787- 175- 600- 978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 300,000 ریال

شمارگان: 2500

  هدف این کتاب پرکردن خلاء موجود در ادبیات سیاست فرهنگی از طریق تجزیه و تحلیل فرآیند سیاست گذاری فرهنگی از منظر کلان اقتصادی است. این عمل دارای ابعاد نظری و اقتصادی است. در وهلة نخست لازم است تا مبانی نظری رویکرد اقتصادی به تجزیه و تحلیل سیاست فرهنگی مشخص شود. بنابراین درکل کتاب، نظریة اقتصادی و روش‌های تجزیه و تحلیل مناسب مورد بحث قرار گرفته و به عنوان مبنایی برای تمرکز بر کاربردهای یک سیاست خاص مورد بررسی قرارگرفته‌ است. اما در سطح عملی، باید نشان داده شود که سیاست فرهنگی چگونه در حوزه‌های بسیار خاصی که در آن ها اجرا می شود، شکل می‌گیرد  هنر، میراث فرهنگی، صنایع فرهنگی، توسعة منطقه‌ای، قانون حق تکثیر، تجارت بین‌الملل و غیره.
... می توان گفت که کتاب حاضر در برخی ابعاد، ادامۀ اثر قبلی من به نام  اقتصاد و فرهنگ است که در سال 2001 توسط دانشگاه کمبریج منتشر شده است و به نوعی برخی از نظرات محوری ارائه شده در آن کتاب را تکمیل کرده است.
... در زمان نگارش این کتاب افراد زیادی به شیوه های مختلف به من کمک کردند. لذا خود را مدیون همکاران و دوستان متعددی می‌دانم که آثار و مباحثات آنان در سمینارها، کنفرانس‌‌ها و کارگاه‌های سراسر جهان به شکل‌گیری ایده‌های من کمک بسیار زیادی کرده ‌است. مانند همیشه از کتاب‌خانه‌ها به عنوان منبع غنی از اطلاعات و مأمنی برای انعکاس دیدگاه‌های کارشناسی که من می¬توانم درآنها به مطالعه و تحقیق بپردازم، سپاسگزارم. خصوصاً از تسهیلات ارائه شده توسط کتاب‌خانه دانشگاه مک‌کواری، کتاب‌خانه فیشر دانشگاه سیدنی و کتاب‌خانه دولتی نیوساوت ‌ولز متشکرم. همچنین خود را مدیون دپارتمان اقتصاد دانشگاه مک‌کواری (پژوهش در خصوص هنر، فرهنگ و میراث فرهنگی) به دلیل کمک‌های پژوهشی فراوان در زمان‌های مختلف طی پیشرفت پروژه می‌دانم ...

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2221


بستن