کتاب معرفی کتاب

شیر شاه و خرگوش شجاع

تاریخ نشر: دی 1393

تعداد صفحات: 31

شابک: 1- 622- 175- 600- 978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 100,000 ریال

شمارگان: 5000

 

نمای نزدیک:یکی از مشکلاتی که برخی مجموعه‌های نمایشی دارند، لوازم و تجهیزاتی است که مربی یا معلم برای اجرای نمایش به آن احتیاج دارد و گاه این لوازم گران هستند و مقرون‌به‌صرفه نیستند. به همین دلیل بسیاری از نمایش‌ها، به‌رغم جذاب‌بودن قصه، هرگز برای بچه‌ها اجرا نمی‌شوند ولی آنچه مهری ماهوتی در «شیرشاه و خرگوش شجاع» نوشته است متنی است قابل اجرا و ساده؛ یعنی وقتی دوست داشته باشید این نمایش‌ را برای فرزندتان اجرا کنید نیازی به تهیه ملزومات گران‌قیمت نیست. از طرف دیگر این نمایش‌ اجرای راحتی هم دارد و نیازی به صحنه‌آرایی خاصی ندارد.
«شیرشاه و خرگوش شجاع» در سه صحنه نوشته شده است و توضیحات اضافی هم ندارد. قصه این نمایش یک داستان سرراست است، داستانی که به هر کودکی یادآوری می‌کند قدرت، فقط در قوی بودن خلاصه نمی‌شود و هر کس که قدرت تفکر بیشتری داشته باشد، قوی‌تر است.
بچه‌ها با دیدن و شنیدن داستان این قصه این حس را در خود می‌یابند که با تک‌تک شخصیت‌های نمایش، همذات‌پنداری کنند و این به‌نوعی مولفه شاخص و بارز این اثر به شمار می‌رود. وقتی درباره این کتاب حرف می‌زنیم بی‌انصافی است که از تصاویر جذاب و خوبش نگوییم که هنرِ آرزو قلی‌زاده است و به این اثر جذابیتی مضاعف تقدیم کرده است.

نمای میانی:مهری ماهوتی در یک روز بهاری سال ۱۳۴۰ متولد شد . اولین کتاب ماهوتی، به سوی خورشید در حوزه هنری چاپ شد و تا کنون ۲۰۰ عنوان کتاب چاپ¬شده یا زیر چاپ دارد. او تا به حال برای داستان‌هایش جوایزی هم گرفته که مهم‌ترین آن‌ها کتاب برگزیده کودک از طرف جایزه پوپک و سلام بچه‌ها برای کتاب «مهمان بابا» است. البته باید به جایزه ناشران کتاب کودک برای مجموعه کتاب‌های «قایم موشک بازی» هم اشاره کرد.

نمای دور:مهری ماهوتی: حتماً می‌پرسید چه چیز باعث شد قلم به دست بگیرم. باید بگویم نوشتن واقعاً دست خودم نبود . آنقدر شیرین و خواستنی بود که بی اختیار با یک دنیا شوق و شور به طرف آن می‌رفتم و می‌روم. حس خوبی است. زمان و مکان نمی‌شناسد. همیشه حضور خودش را ترجیح می‌دهد و اگر نتواند خلق شود لج شما را درمی‌آورد. کسی می‌پرسید فکر می‌کنید پشتکار مورچه بیشتر است یا پشتکار شما. گفتم البته مورچه‌ها . آنها وقتی زمین می‌خورند گریه نمی‌کنند. حتی به زمین فکر هم نمی‌کنند. سریع بلند می‌شوند و دوباره ادامه می‌دهند. ولی من اگرچه درجا نمی¬زنم ولی غصه می‌خورم و خجالت می‌کشم. گاهی هم گریه می‌کنم. فرمول اراده ۹ بار زمین خوردن و ۱۰ بار برخاستن است. معمولاً مصمم به ایستادن هستم. اگر موفق نشوم، موضوع را دور می‌زنم. این را هم بگویم که اولین جایزه‌ام در این حوزه رضایتی بود که خودم از خودم داشتم و اینکه حواس‌ خدا به من هست.

از کتاب:خارپشت:
برو که دلم خیلی گرفته جونم.
بذار که با درد خودم بمونم.
بچه‌م غذای شیر نابکار شد.
ناهار اون ظالم روزگار شد.
ایشالا سنگ و خار بشه نصیبش.
به زودی زهرمار بشه نصیبش.
(موش با بچه‌هایش وارد صحنه می‌شوند و از آن عبور می‌کنند). صفحه 12
خرگوش:
گریه نکن مامان دلت نلرزه.
اصلا کسی نترسه.
یه فکری دارم تو یرم.
من از شیره قوی‌ترم.
من خرگوش زرنگم.
می‌رم با شیر بجنگم.
خانم خرگوش:
می‌جنگی؟
می‌جنگی؟ آخه با چی؟( صفحه 13)

از همین قلم:«بنگ و بنگ و بنگ، شکار زرنگ» (سوره مهر) ، «قلپ قلپ آب» (سوره مهر)، «چشمه ماه»(سوره مهر)، «جنگجویان کوچک»(سوره مهر)، «قار و قار و قار، کلاغ و مار» (سوره مهر)، «بانوی نازنین» (کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) و...

 

 

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2217


بستن