کتاب معرفی کتاب

این همه یوسف

نمای نزدیک:کتاب «این همه یوسف» دربرگیرنده 24 قطعه مثنوی از علیرضا قزوه، شاعر انقلاب و اهل بیت (س) در عرصه شعر آئینی و نیز دفاع مقدس است که البته تِم موضوعاتی مانند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در این مجموعه پررنگتر است. عنوان «این همه یوسف» از یکی از مثنوی‌های مندرج در این اثر که در رابطه با شهدای دفاع مقدس است، انتخاب شده است. در «این همه یوسف» همچنین دلتنگی شاعر از روزهای پرفروغ دفاع مقدس و البته از دست دادن دوستان و یاران قدیمی‌اش، آشکار است. این کتاب که برای اولین بار در سال 1376 منتشر شد و حالا با ویرایشی تازه بازنشر شده، به شهید یوسف کلاهدوز و سی تن از شهدای گرانقدر جنگ هشت ساله تقدیم شده است و در واقع ادای دین علیرضا قزوه به شهدای دوران دفاع مقدس و یاران قدیمی خود است. «این همه یوسف» در واقع از حماسه‌ها و سرافرازی‌های مردانی گفته که به قول شاعر، با درختان و کوه و دریا خطبه برادری خوانده بودند؛ آنها که رو به آفتاب سفر کردند، رفتند تا بهار بماند تا خاک از آن او شود و آن اتفاق سبز بیفتد.

تاریخ نشر: دی 1393

تعداد صفحات: 40

قطع: رقعی

شابک: 7- 758- 175- 600- 978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 90,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی:علیرضا قزوه در بهمن 1342 در گرمسار به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در گرمسار گذراند. رساله فوق لیسانس قزوه در زمینه ادبیات و شعر معاصر تاجیکستان است. او در زمره شاعران مطرح حوزه انقلاب و دفاع مقدس است و درون‌مایه بیشتر اشعارش، مضامین مذهبی، انقلابی و پایداری است. قزوه شعرهایش را بیشتر در قالب‌های سپید و غزل منتشر می‌کند. از قزوه تاکنون بالغ بر 20 مجموعه شعر منتشر شده است.

نمای دور:حمیدرضا شکارسری: قزوه‌ از گروه شاعران شیعی است که از پیشگامان موج شعر معترض دفاع مقدس محسوب می‌شود. او از سال 1366 و با شعر «مولا ویلا نداشت» به تشخص و تمایز می‌رسد‌. با این شعر، قزوه، ره صد‌ساله را در یک شب طی می‌کند‌. این شعر و به دنبال آن‌، شعرهایی چون ‌در روزگار قحطی وجدان‌، ‌از نخلستان تا خیابان‌، ‌زبان سرخ‌ و ‌منظومه از خاک تا ماه‌، در واقع پیشنهادهای تازه‌ای پیش روی شعر و شاعران دفاع مقدس گذاشت‌؛ زبان بهره‌مند از اسلوب گفتار‌، لحن طنز‌آلود با زهر‌خندی همیشگی‌، بیانی عینی‌گرا و جزء‌نگر و مدرن و البته صراحتی آغشته با شگردهای نه چندان پیچیده زبانی که جامعه شعری زمان خود را شگفت‌زده کرد. قزوه با این اسلوب جدید شعری، از سویی خطاب به بیان نخ‌نما تکراری و مبتذل شعر دفاع مقدس در دوره‌ای نه چندان دور، اعتراض علنی خود را اعلام کرد و از سوی دیگر به شعر معترض دفاع مقدس وجهه‌ای سیاسی‌،اجتماعی بخشید.

از کتاب:

الهی باده‌ام بی‌آب و رنگ است
بنوشانم که دیگر وقت تنگ است
به حق سوره می، سوره خم
به روی من تبسم کن، تبسم
مدارا کن، مدارا با اسیری
بده ساقی می روشن ضمیری
ببر ما را به کوی می‌فروشان
بنوشان باده از جامی خروشان
بگردان و بگردان و بگردان
بنوشان و بنوشان و بنوشان
چو مستم کرده‌ای مستور منشین
چو نوشم داده‌ای زهرم منوشان
وصیت می‌کنم صبحی که مردم
مرا در خلعتی از می بپوشان
دلم وقت شما ای می‌پرستان
سرم مست شما ای باده‌نوشان
شب قدر آمد ای ساقی دوباره
ببر ما را به کوی می‌فروشان
بده جامی که جانم جان شود باز
برآید از خم و خمخانه، آواز
از همین قلم:شبلی و آتش» (سوره مهر)، «قطار اندیمشک» (سوره مهر)، «عشق علیه السلام» (سوره مهر)، «پرستو در قاف» (سوره مهر)، «از نخلستان تا خیابان» (سوره مهر)، «با کاروان نیزه» (سوره مهر)، «من می‌گویم شما بگریید» (سوره مهر) و ...

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2203


بستن