کتاب معرفی کتاب

قطار اندیمشک

نمای نزدیک:علیرضا قزوه را شاعر اعتراض می‌دانند و اشعار کتاب «قطار اندیمشک» هم اعتراضی است به هشت سال جنگ بیش از 44 کشور علیه مردم ایران و هم ادای دینی به فرزندان ایران‌زمین که نگذاشتند یک وجب از خاک این سرزمین تصاحب کنند. خود شاعر هم تاکید دارد که این اشعار در دو محور مشترک‌اند؛ شعر مقاومت و اعتراض. قزوه این شعرها را از سال 63 سروده و تا «قطار اندیمشک» که پیش از این چهار بار چاپ شده، در یک کتاب منتشر کرده است. شهادت، دلاوری، ایثار، رشادت، جنگاوری، اعتراض به فراموشی یاد شهدا و دفاع مقدس، از مضامین مهم این کتاب‌اند. قزوه در سراسر کتاب به زاهدنماها و دین‌فروشان می‌تازد و گاهی هم در قالب یک شاعر ولایی، امت اسلام را خطاب قرار می‌دهد که چرا در برابر جنایات استکبار فریادی بر نمی‌آورند. او در این راه حتی از اسطوره‌های دینی و تاریخی بهره می‌گیرد تا حرفش را بزند. جنگ برای او ، بهانه¬ای جنگ‌افروزی نیست، بلکه برای انسان ماندن و انسان شدن و انسان بودن است؛ آنگونه که مردان بزرگ آن سال‌ها بودند. غزوه در این کتاب در کنار اشعار سپید و غزل‌ها از دوبیتی‌ها هم بهره برده و به خواندنی‌تر شدن مجموعه اشعار خود کمک زیادی کرده است.

تاریخ نشر: دی 1393

تعداد صفحات: 230

قطع: رقعی

شابک: 4- 759- 175- 600- 978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 180,000 ریال

شمارگان: 2500

نمای میانی:علیرضا قزوه متولد 1342 گرمسار است. او تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش به پایان رساند. رساله فوق لیسانس‌اش درباره ادبیات و شعر معاصر تاجیکستان ارائه بود و در سال 1377 به عنوان رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان انتخاب شد.
قزوه با کتاب شعر «مولا ویلا نداشت» به عنوان شاعری متعهد شناخته شد.
از وی اشعار فراوانی در زمینه دفاع مقدس و فلسطین در مطبوعات به چاپ رسیده است . قزوه هم¬اکنون مسئول مرکز آفرینش¬های ادبی حوزه هنری است.


نمای دور:مرتضی امیری اسفندقه( شاعر و منتقد): قطار اندیمشک به نظر من پخته‌ترین اثر علیرضا قزوه است. این پختگی را از اینجا می‌توان دریافت که با توجه به وجود سه نوع من در همه آثار یعنی «من شخصی»، «من اجتماعی»و «من جهانی»، در این کتاب و در همه آثار قزوه،«من اجتماعی» به شکل بارزی نمود دارد وحتی مبارزه‌ای با «من شخصی» دیده می‌شود.
با توجه به این که کتاب قطار اندیمشک مجموعه‌ای از کتاب‌های پیشین او هم هست می‌توان ویژگی‌های شعری او را در این کتاب و در همه آثار چنین برشمرد: توجه بیشتر به اسوه‌ها و اسطوره‌های میهنی در شعرهای اخیر، واضح و صریح بودن، بی‌پروایی در بازگو کردن حقایق، زبان مشخص و مستقل، صمیمیت زبان و توسعه اوزان.
هاشم کرونی(شاعر): قزوه سعی دارد، وسعت سرزمین شعرش فراتر از مرزهای زمان و مکان باشد. این توسعه¬بخشی معنایی گاهی در قالب تشخیص است و خود را زیبا بروز می¬دهد، ‌آنجا که مثلاً در چند شعر از دفتر آخر که به نام کتاب یعنی «قطار اندیمشک» نامگذاری شده، قطار، از جسمی آهنی، در معنا توسعه می¬یابد.

ازهمین قلم:از نخلستان تا خیابان( سوره مهر )، پرستو در قاف( سوره مهر)، با کاروان نیزه( سوره مهر)، این همه یوسف(سوره مهر)، دو رکعت عشق (سوره مهر)، چه عطر شگفتی ( سوره مهر )، خورشیدهای گمشده(سوره مهر)، قدم زدن در کلمات(سوره مهر)، شبلی و آتش( محراب اندیشه)، عشق علیه¬السلام( انجمن شاعران ایران).

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2202


بستن