کتاب معرفی کتاب

غریبه

کتاب حاضر شامل زندگی‌نامه داستانی شهید یدالله کلهر از فرماندهان جبهه می‌باشد که در سال 1365 به شهادت رسید. کتاب شامل 10 بخش است که محتوای آن عبارتست از: زندگی‌نامه کوتاه وی (دوران تولد، کودکی، دوران قبل از انقلاب و سربازی‌اش، ازدواج، دوران جنگ و شهادتش)، وفاداری و مرو‌ّت به دوستان و هم‌کلاسی‌اش، پخش اعلامیه حضرت امام(ره)، شرکت در تظاهرات مردمی، فعالیتها و فرماندهی‌اش در تکاب و مقابله با نیروهای کومله، ایثار و سجایای اخلاقی شهید در مواجه با بسیجی‌ای که او را نمی‌شناخت، خاطره‌ای از شهید در بیمارستان تجریش از زبان هم‌رزم و هم‌اتاقی‌اش در هنگامی که بسیجیان برای اهدای کلیه به شهید کلهر اصرار می‌ورزیدند، روزهای واپسین و شهادت ایشان در منطقه عملیات کربلای پنج (شلمچه) از زبان راننده‌اش.

تاریخ نشر: تیر 1388

تعداد صفحات: 72

شابک: 8-902-471-964-978

نوبت چاپ: ششم

قیمت: 60,000 ریال

شمارگان: 2500

سیزدهمین کتاب از مجموعه قصه فرماندهان را زنده‌یاد داوود بختیاری دانشور برای شهید یدالله کلهر نوشته است. مردی غیرتمند و باتعصب که تاریخ پرافتخار هشت سال دفاع مقدس، نام او را با دلاوری و پایمردی مترادف می‌داند.
نماز اول وقت را حتی زیر رگبار و گلوله دشمن ترک نمی‌کرد. معروف است که کسی او را عصبانی ندید. برای حقوق مردم اهمیت قائل می‌شد. این خصلت، در داستان «فرمانده» به ‌خوبی نشان داده می‌شود؛ جایی که وی در اوج درگیری با نیروهای ضدانقلاب در «تکاب» پس از پیروزی اولیه، یک‌باره دستور عقب‌نشینی می‌دهد، همه تعجب می‌کنند. شهید در پاسخ می‌گوید....
جوانگرایی، یکی از خصلت‌های فرمانده کلهر است که در اعتماد او به جوانان رزمنده می‌شود پیدایش کرد. این ویژگی یدالله هم در داستان «فرمانده» مورد نظر نویسنده بوده است.
اولویت اول در نظرش، جنگ بود. او به خانواده‌اش که اصرار داشتند فرزند تازه متولدشده را به وی نشان بدهند، جواب جالبی می‌دهد که در داستان «انتظار» به آن اشاره شده است.
کتاب «غریبه»، به ‌خوبی توانسته بسیاری از صفات والای انسانی متبلور در شخصیت شهید کلهر را بیان کند. از جمله اینکه او به رزمنده‌ای که خانه ندارد و قرار است ازدواج کند، خانه‌اش را می‌بخشد تا نداشتن خانه، او را از ازدواج باز ندارد.
بختیاری دانشور در این کتاب، مرحله پیروزی انقلاب و فعالیت‌های یدالله در به ثمر نشستن آن را مبنای داستان‌های نخست کتاب قرار داده و سپس وارد فضای جنگ و حضور او در دفاع مقدس شده است. «غریبه» در عین این‌که یک اثر کوتاه و 96 صفحه‌ای است، اما داستان زندگی شهید کلهر را بسیار جذاب و خواندنی روایت می‌کند.
نویسنده در این کتاب، بارها و بارها زاویه دید را تغییر می‌دهد و تقریباً روایت هر یک از داستان‌های ده‌گانه کتاب را به یکی می‌سپارد؛ یک بار پسردایی یدالله، یک بار دانای کل، یک بار رزمنده‌ای ساده و یک بار همرزم و یار و همراه این شهید دلاور؛ برای اینکه بهترین روایت در اختیار مخاطب قرار بگیرد.

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
220


بستن