کتاب معرفی کتاب

خاطرات ماشا الله کازرونی

نمای نزدیک:تاریخ زر و زور را مزدوران و جیره‌خواران آن نوشته‌اند و زین پس نیز خواهند نوشت، اما وظیفه تدوین حقیقت تاریخ و سرگذشت واقعی ملت‌ها و جوامع گوناگون را همه دردمندان و آگاهان آن جامعه بر عهده دارند و بی‌شک آن‌ها که آینده خویش را در دستان تدبیر و اراده خود گرفته‌اند، گذشته‌شان را نیز خود رقم خواهند زد و این کسان نیک آگاهند که ماهیت راستین و تاریخ بی‌نقاب و حقیقی هر جامعه را بیش از هرچیز در چهره مردم عادی و عاری از هرگونه تشخّص و فضیلت خاص اجتماعی می‌توان جست. ماشاءالله کازرونی یکی از همین قبیل چهره‌های گمنام مردمی است که می‌توان او را تاریخ ناطق هفتاد سال مبارزه ضداستعماری و استبدادی دشتستان دانست که آنچنانکه در مقدمه کتاب نیز آمده است سرنوشت او با حوادث نهضت ملی شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گره خورده است با این همه باید اقرار کرد که اگر نبود همت و مجاهدت نویسنده و تاریخ‌پژوه نام‌آشنایی چون، سیدقاسم یاحسینی که در سودای ثبت گوشه‌ای افتخارآفرین از تاریخ مبارزات مردم جنوب، بیش از 40 ساعت با کازرونی به گفت‌وگو بنشیند و اظهارات او را ضبط، پیاده و تدوین کند، ای بسا وی هرگز ترغیب نمی‌شد که در این راستا اقدامی صورت دهد.

تعداد صفحات: 712

قطع: رقعی

قیمت: 149,000 ریال

شمارگان: 2500

نمای میانی: سیدقاسم یاحسینی سال ١٣٤٤ در شیراز متولد شد. دوران کودکی‌اش را در شهرهای لار (استان فارس) و برازجان (استان بوشهر) سپری کرد. از سال ١٣٥٧ تا امروز ساکن بندربوشهر می‌باشد. وی یکی از پرکارترین مورخان بوشهری به شمار می‌رود و از سال ١٣٧٠ تا کنون نزدیک به هفتاد جلد کتاب در زمینه‌های بوشهر شناسی‏، تنگستان‌شناسی، خاطره-نویسی و تاریخ شفاهی جنگ تحمیلی و تاریخ روشنفکری در ایران منتشر کرده است.

نمای دور: سپس عباس آشوری‌نژاد (نویسنده): یاحسینی به عنوان یک کارشناس زبده تاریخ شفاهی با جسارت و طرح سوال‌هایی حتی ناراحت‌کننده، توانسته وقایع پنهان و فراموش شده‌ای را از ذهن کازرونی بیرون بکشد مطالبی که ممکن بود هیچگاه برای ثبت در تاریخ بازگو نشوند. از این رو کتاب «خاطرات شفاهی ماشاء‌الله کازرونی» یکی از بهترین کارهای تاریخ شفاهی است که صرفا به تاریخ سیاسی نپرداخته، بلکه به لایه‌های دیگری مانند؛ تاریخ طبقاتی، اجتماعی، آداب و رسوم، فرهنگ عامه و بیوگرافی اشخاص گمنام در استان بوشهر نیز توجه کرده است.
سایت تاریخ معاصر ایران: سیّدقاسم یاحسینی بیش از 100 سند مرتبط با خاطرات ماشاءالله کازرونی را در انتهای کتاب گرد آورده است و با نحوه فصل‌بندی حساب شده کتاب، سیر جذاب و دقیقی را از جریان انقلاب اسلامی و خصوصاً در منطقه‌ای خارج از پایتخت با ظرافت و دقت پیگیری می‌نماید.
از کتاب:- در این مدت به مردم عادی هم تعرضی شد؟
- به آن صورت نه. البته عده‌ای فرصت‌طلب از اوضاع پدید آمده حداکثر سوءاستفاده را کردند و دست به یک سری تسویه‌حساب‌ها با مخالفان و دشمنان خود زدند.
- مثل اینکه چند نفر را هم کشتند؟
- بله. عده‌ای را به اتهام همکاری با ماموران دولتی و جاسوسی برای آن‌ها به قتل رساندند. از جمله کرم قایدی و عالی قایدی و سیدمحمدرضا مساوات. صفحه 54

از همین قلم: میهمان فشنگ‌های جنگی (سوره مهر) آخرین شلیک (سوره مهر) زیتون سرخ (سوره مهر) ظهور و سقوط خاندان تنگستانی (سوره مهر) گزارش به خاک هویزه (سوره مهر) مارکس و انگلس و هجوم ارتش بریتانیا به بوشهر و جنوب ایران (دیرین)

 

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2148


بستن