کتاب معرفی کتاب

جاده های سربی

نمای نزدیک:اساساً داستان، زمانی قابلیت روایت پیدا می‌‌کند که تعادل منطقی یک رویداد، یک جغرافیا و یا یک تاریخ بر هم خورده باشد. این بر هم خوردنٰ پتانسیلی برای آفرینش و خلق داستان و روایت یک واقعه فراهم می‌آورد که صاحب‌نظران جهانی عموما آن را وضعیت تاریخی مناسب و شاید هم مناسب‌ترین وضعیت تاریخی برای نگارش شاهکارهای ادبی می‌نامند. روشن است که چنین امکانی از جمله وقایع نادر و کمیاب تاریخی بوده که تنها نسل‌های معدودی از انسان‌ها توفیق درک آن را دارند. تردیدی نیست که دفاع مقدس یکی از ناب‌ترین فرصت‌های تاریخی از این دست بود که موجد ظهور ژانرهای تازه‌ای در حوزه ادبیات و پژوهش شد که امروزه غالبا ذیل وصف کلی آثار دفاع مقدس بیان می‌شوند.«جاده‌های سربی» از سری کتاب‌هایی است که در همین گروه دسته‌بندی می‌شود و به بازخوانی خاطرات سردارشهید احمد سوداگر می‌پردازد. این اثر جزو اولین مجموعه از کتاب‌های نیروهای شناسایی و اطلاعات عملیات ایران در دوران جنگ تحمیلی است که حاوی اطلاعات ارزشمند و تازه‌ای در این زمینه می‌باشد. سوداگر، در این کتاب به شرح و تبیین خاطرات زندگی‌اش از دوران کودکی تا زمان اعزام به جبهه و روزهای جنگ می‌پردازد که با قلم محمدمهدی بهداروند، از دوستان و همرزمان دوران جنگ وی تنظیم شده است.

تاریخ نشر: خرداد 1391

تعداد صفحات: 326

قطع: رقعی

شابک: 8-887-471-964-978

نوبت چاپ: ششم

قیمت: 240,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی:حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند سال 1342در خوزستان متولد شد. وقتی جنگ آغاز شد وی دانشجوی رشته مکانیک در دانشگاه تبریز بود که به دلیل حساسیت وضعیت جنگ تحصیل را رها کرد و به جبهه رفت و بارها مجروح شد. در سال 1367به توصیه نماینده حضرت امام (ره) از سپاه استعفاء داده، به حوزه علمیه قم رفت و در سال 1383 موفق به اخذ دکترای حوزه علمیه شد و اکنون استاد حوزه و دانشگاه است.
نمای دور: سایت پژوهشگران جنگ: شهید احمد سوداگر از نیروهای اطلاعات و عملیات بود و با آنکه بارها در طول جنگ زخمی شد و حتی پایش را هم از دست داد اما تا پایان جنگ در جبهه ماند. وی چند سال فرمانده لشکر 25 کربلا شد و پس از آن تا اواخر عمرش ریاست پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس را بر عهده داشت. وی در سال 90 بر اثر عوارض ناشی از جنگ به یاران شهیدش پیوست اما خوشبختانه از اواسط دهه 70 شروع به بازگویی خاطراتش کرد که برای نخستین بار در پاییز سال 82 به چاپ رسید و چندسالی است که محمدمهدی بهداروند، در غیاب سوداگر عزیز در «جاده‌های سربی» قدم می‌زند.
غلامحسین حیدری (رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن): این کتاب یکی از بهترین آثاری است که تاکنون منتشر شده و من هم‌صدا با سایر مخاطبان آن خطاب به سردارسوداگر عزیز می‌گویم: به تبسم خونین تو و به ترنم حزین تو سوگند می‏خوریم که تا آخرین دم زندگی و آخرین قطره خون بر پیمان تو پایدار باشیم!

از کتاب:شب عملیات، نیروها با شیوه مرحله اول عملیات حرکت کردند. نیروهایی که به سمت مرز می‌رفتند، نقطه ضعف قبلی را نداشتند. آنها را تقویت کرده بودیم، نیروها در شب عملیات به مرز رسیدند و موضع گرفتند. ما اولین یگانی بودیم که رو به روی پاسگاه زید و بوبیان به مرز رسیدیم. این مرحله از عملیات ساده‌تر از عملیات مرحله قبل بود. با اینکه عراقی‌ها نقطه ضعف خودشان را پوشانده بودند ولی چنان اوضاع‌شان به هم ریخته بود که ما چندان درگیر نشدیم.صفحه 134

از همین قلم: ایستگاه آسمان (کتاب فردا) شب بی‌ستاره (کتاب فردا) تا کوچه‌های آسمان (کتاب فردا) دستاوردهای فرهنگی دفاع مقدس و آفت‌های تهدید کننده آن (کتاب فردا) قبیله باران (مستشهدین وصال) قالب قطعنامه 598 و زبان تفسیر ما (مستشهدین وصال)

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
211


بستن