کتاب معرفی کتاب

فصل کبوتر

نمای نزدیک:در«فصل کبوتر» سخن از دل کندن است؛ دل کندن از خوشی‌های زودگذر و پریدن به سمت سربلندی. سکوی این پرش بلند هم انقلاب اسلامی است. حسین فتاحی رمانش را از آنجا آغاز می‌کند که حجت به خواستگاری دخترخاله‌اش مهری رفته، اما سرخورده برگشته است. چراکه شوهرخاله نظامی‌اش آقارضا سنگی بزرگ به نام زندگی کامل پیش پایش گذاشته است. حجت البته مدتی است که به سفارش همین شوهرخاله‌اش در کارگاه مبل‌سازی یکی از ارامنه مشغول به کار است؛ اما شرایط سخت ازدواج باعث می‌شود که بیشتر به فکر کار و پس‌انداز بیفتد. مسئول کارگاه هم با یک بانک خصوصی برای دوختن مبل‌هایشان به توافق می‌رسد. اما درست در همین ایام که حجت به فکر تشکیل زندگی است، با همسایه‌شان احد بیشتر آشنا می‌شود و می‌فهمد احد یک انقلابی است و از طریق احد پایش به مساجد و پخش اعلامیه باز می‌شود. بعد می‌فهمد یکی از شرکای آن بانک، فردی است که 5 میلیون به اسرائیلی‌ها کمک کرده است. حالا او بر سر دوراهی دشواری قرار گرفته است؛ از یک سوی خانواده خاله‌اش که متوجه رونق کسب وکار او شده‌اند با ازدواج آنها موافقت کرده‌اند، اما از سویی دیگر به هیچ وجه دلش نمی‌خواهد برای این بانک کار کند. پایان داستان پیروزی انقلاب است و رستگاری حجت.

تاریخ نشر: بهمن 1389

تعداد صفحات: 176

قطع: رقعی

شابک: 1-060-175-600-978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 29,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی:حسین فتاحی نویسنده یزدی متولد ١٣٣۶ در سه حوزه تألیف، ترجمه و بازنویسی متون کلاسیک، آثار بسیاری برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده است. علاوه بر آن، کتاب‌های عدیده‌ای در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، به قلم وی نوشته شده است. چنانچه یک رمان سه‌گانه هم درباره حوادث انقلاب و برای مخاطب نوجوان دارد. از این سه‌گانه یکی «بچه‌های سنگان» است، دیگری «مدرسه انقلاب» و آخری «کودک و طوفان» نام دارد.

نمای دور:فیروز زنوزی‌جلالی: نخستین موضوعی که در رمان‌های انقلاب با آن مواجه‌ایم حضور چند مبارز و ساواکی است. اما «فصل کبوتر» در نگاه نخست مشخصاً به ادبیات انقلاب بازنمی‌گردد. نویسنده یک اتفاق ساده را به ماجرایی داستانی تبدیل می‌کند و این اثر به دور از کلیشه‌نویسی‌ها به شرح ماجراها می‌پردازد.
این رمان به نسل جوان از گذشته آگاهی می‌دهد. «فصل کبوتر» دارای تعلیق بسیار خوبی است تا آنجا که وقتی خواندن اثر را شروع می‌کنیم واقعاً کنجکاویم که به پایان ماجرا برسیم. این امر نشان می‌دهد که مؤلف طرح رمان را به درستی درانداخته است.
علی‌الله سلیمی: بستر رمان برای پرداخت تمامی ماجراها فراهم است و چفت و بست مناسبی دارد. مرگ یک پدر در جریان قانون کاپیتولاسیون و ماجراهای کارگاه ارامنه زمینه‌های پرورش انگیزه‌های انقلابی را ایجاد می‌کنند.

از کتاب:هادی فکر کرد ممکن است آقارضا به آنها شک کند و به حجت گفت: «تو برو به فامیلت برس. ببینم چه‌کار می‌توانم بکنم.» اما حجت نمی‌توانست برود. هر لحظه که می‌گذشت، بر ترس و نگرانی‌اش اضافه می‌شد. اگر مامورها به کارگاه می‌آمدند، کارشان زار می‌شد. کارگاه پر از اعلامیه بود. هم اعلامیه‌ها از دست می‌رفت، هم کارگاهشان لو می‌رفت.صفحه 134

از همین قلم:تکه‌ای از آسمان (سوره‏ مهر) زندانی قلعه هفت حصار (سوره ‏مهر) عشق سال‌های جنگ (قدیانی) پسران جزیره (امیرکبیر) آتش در خرمن (امیرکبیر) آخرین روزهای بهار (تکا) راهزن‌ها (کانون پرورش فکری) حکایت‌های شیرین تاریخ بیهقی (پیدایش) و ....

افتخارات:رمان برتر  دومین جشنواره داستان انقلاب

 

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2009


بستن