کتاب معرفی کتاب

عبور از آخرین خاکریز

نمای نزدیک:در همه جنگ‌ها یک اتفاق می‌افتد؛ گروهی شکست می‌خورند و گروهی دیگر پیروز می‌شوند. وقتی گروهی پیشروی می‌کند، گروه مقابل خود را در آستانه شکست می‌بیند و سعی می‌کند بگریزد تا اسیر نشود. ماجرای کتاب «عبور از آخرین خاکریز» اما با این حکایت تفاوت زیادی دارد. در این کتاب دکتر احمد عبدالرحمن در لحظات پایانی جنگ میان کشورش عراق و ایران، خود و دوست مجروحش را تسلیم رزمندگان ایرانی می‌کند. او که به عنوان یک پزشک در این جنگ حضور پیدا کرده است، روایتی مفصل، دقیق و خارج از نگاه‌های معمول نظامی دارد. می‌توان نوشته‌های او را دارای نگاهی متفاوت نسبت به دیگر مجموعه خاطرات عراقیان درباره جنگ با ایران دانست. چرا که او با نگاهی متفاوت و با موشکافی یک پزشک به بررسی وقایع می‌پردازد و در روایتش رگه‌هایی از یک نگاه انسانی به چشم می‌خورد. از طرف دیگر هرجا که احساس می‌کند مخاطب نیاز به توضیح بیشتری دارد وقایع را شرح و تحلیل می‌کند. کتاب با زبانی شیوا، شیرین و جذاب تدوین شده ‌است و از نکات جالب آن می‌توان به پایان‌بندی آن اشاره کرد که این پزشک خود را به رزمندگان ایران رسانده و درباره وضعیت محاصره عراقی‌ها در خرمشهر اطلاعاتی جالب و قابل تامل بیان می‌کند. گام‌هایی به سوی سرنوشتی نامعلوم، مشکل قدیمی، طبل‌های جنگ به صدا درمی‌آید، سپتامبر سیاهی دیگر، پرهیز از نتیجه‌گیری شتابزده، بی‌درنگ به سمت دوزخ، سقوط در جهنم، رویایی که به کابوسی مبدل گردید، به سمت خرمشهر و آبادان، ایرانی‌ها حمله می‌کنند، ولی ....، نزدیکی به خط آتش و ... از بخش‌های این کتاب به شمار می‌رود.

تاریخ نشر: اردیبهشت 1392

تعداد صفحات: 200

قطع: رقعی

شابک: 7--506-964-978

نوبت چاپ: هفتم

قیمت: 150,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی:احمد عبدالرحمن که در ماه می ‌۱۹۸۲ میلادی به عنوان پزشک به اسارت نیروهای بسیجی ایرانی درمی‌آید، طی سال‌های حضور خود در جبهه‌های جنگ به ذکر نکات و وقایعی از جنگ ۸ ساله کشورش علیه جمهوری اسلامی می‌پردازد. عبدالرحمن که در اکتبر ۱۹۷۹ وارد ارتش عراق شده بود، سرانجام پس از اعزام از سوی لشگر عراق به خرمشهر در لحظات آغازین فتح خرمشهر خود را به نیروهای ایرانی تسلیم می‌کند.

نمای دور:محمد حمزه‌زاده‌ (مدیرعامل سوره‏مهر): این تلقی که مهم‌ترین نقطه عطف دفاع مقدس، حادثه آزادسازی خرمشهر است، در میان تولیدکنندگان محصولات فرهنگی وجود دارد، اما اینکه چقدر درباره این حماسه بزرگ که مهم‌ترین قله افتخار هشت سال دفاع مقدس ماست، آثار ادبی چاپ شده است، باید گفت که به خاطر وسعت و عظمت این واقعه، یک کتاب برجسته‌ ادبی را نمی‌توان اسم برد، اما این حماسه را می‌توان در کتاب‌های مختلف یافت.
حمید محمدی محمدی (روزنامه‌نگار): عبور از آخرین خاکریز در شمار نخستین کتاب‌هایی است که در حوزه اعترافات و خاطرات نیروهای عراقی به زبان فارسی ترجمه می‌شود. این کتاب با اینکه تنها دو سال پس از پایان جنگ برای نخستین بار منتشر شد، به دلیل در اختیار نبودن سازوکار تبلیغی برای معرفی آن مظلوم ماند و هیچگاه به خوبی دیده نشد. این کتاب در فهرست کتاب‌هایی است که رهبر انقلاب، حوزه هنری و انتشارات سوره‏مهر را برای نشر آنها مورد تحسین قرار داده‌اند.

از کتاب: یکی از افسران ایرانی به زبان انگلیسی از من اخباری را در مورد خرمشهر جویا شد. من هم به انگلیسی پاسخ دادم که تمام نیروهای عراقی در محاصره قرار گرفته‌اند و به خواست خداوند هنگام ظهر نزد شما خواهند آمد. سپس از من سئوال کرد: «شما که در آغاز جنگ به پیروزی دست یافته بودید، چطور به این وضع و حال دچار شدید؟» سرم را تکان دادم و گفتم: «ان ینصرکم ‌الله فلا غالب لکمو ان یخذلکم فمن ذا‌الذی ینصرکم من بعده...» صفحه 239

 

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1990


بستن