کتاب معرفی کتاب

طا سین میم

این مجموعه در دو بخش تنظیم شده است و بخش اول شامل شعرهای سپید محمد جواد آسمان هستند که تعدادشان 20 قطعه و بخش دوم دربرگیرنده 40 قطعه غزل است. در شعرهای سپید این مجموعه گاهی با کشف و تماشاهای شاعرانه محض مواجه می‏شویم: «خواب از سرم پرید.../ شیهه کهری در دوردست سبز/ بلبلان را از لب پنجره پر داد/...» و گاهی با دغدغه‏ها و افکار نسل خودش: «تابلوهای گالری را تماشا کردیم،/ درباره‌/ حقیقت،/ آگاهی،/ صلح،/ دمُکراسی،/ آزادی،/ عدالت،/ دروغ،/ حرف زدیم،/ تشنه شدیم،/ آمدیم اسپراسّو بنوشیم!» غزل‏های مجموعه دارای حال و هوا و فضایی کلاسیک‏ترند اما در آنها تلاش شاعر برای فراتر رفتن از این فضا نیز مشهود است. تلاش‏هایی که در مقاطعی به شکل عدول از سطربندی و نگارش معمول غزل، عدول از تساوی و توالی معمول اوزان عروضی و عدول از ساختار معمول نظام قافیه و ردیف جلوه کرده است.

تاریخ نشر: آبان 1390

تعداد صفحات: 164

قطع: رقعی

شابک: 2-104-175-600-978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 140,000 ریال

شمارگان: 2500

محمدجواد آسمان شاعر جوان و شناخته شده اصفهانی این مجموعه را در دو بخش «مستورات» و «طلسمات» تنظیم کرده است که هم حروف اول این اسامی و هم بطن رازآلود و پوشیده این دو کلمه به نوعی نام نسبتا غیر متعارف مجموعه را رمزگشایی می‌کند. شعرهای کتاب که بیشتر عاشقانه و تا حدی هم اجتماعی سروده شده‌اند، در حد این نام و عناوین پوشیدگی و پنهانی ندارد، بلکه روان و با زبان و بیانی سهل و ممتنع شکل گرفته‌اند. فصل اول شعرهای سپید این مجموعه را در خود جای داده است که شاعر در آنها با فراغت از بند و بسط قالب مدرنتر اندیشیده و راحت‌تر اندیشه‌هایش را پیاده کرده است. در این بخش شاعر گاهی فقط تصویرگر تماشای لحظه‌ها و کشف و شهودهای شاعرانه‌اش است.
در فصل دوم کتاب که غزل‌های شاعر در آن هستند، عاشقانگی درونمایه شعرها غلیظ‌تر و چشم‌گیر از بخش اول است.
شاخص‌هایی که بیشتر از همه در شعرهای هر دو بخش این مجموعه چشمگیر است زبان شکل یافته و پخته شاعر است که با کلاف تخیل به خوبی در هم تنیده شده است. یک نکته دیگر هم اینکه شوخ طبعی اصفهانی شاعر هم به خوبی در رگه‌های طنزی که در اشعار این دفتر دیده می‌شود، نمود یافته و لایه دیگری به آن بخشیده است.
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1988


بستن