کتاب معرفی کتاب

سال های بی قرار

نمای نزدیک:بازیافت حقایق از رهگذر مطالعه و تحلیل رویدادها بر بنیاد اسناد و مدارک برجا مانده از گذشته اساسا مسئولیت خطیری است که از عهده هرکسی برنمی‏آید حتی تاریخ‏پژوهان کلاسیک و نامانوس با رهیافت‏های نوپدید و میان‏رشته‏ای عصر حاضر نیز فاقد مهارت‏ها و توانمندی‏های لازم جهت تحقق بخشیدن به این آرمان فرهنگی-پژوهشی پرارج هستند. در واقع مضمون تاریخ‏نگاری در ایران، طی‏ سه دهه گذشته که در مجاورت دو حادثه فراگیر و عمیق تاریخی نظیر پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، قرار گرفت؛ دچار تحولی سرشتی شده و از همان زمان ناکارآمدی روش‌های سنتی گذشته به اثبات رسید. از این رو انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی خود موجد ظهور و تثبیت شیوه‏ تاریخ‏نگاری روزآمد و کارآمدی شدند که توانمندی ثبت و ضبط آنها را داشته باشد؛ این شیوه جدید امروزه غالبا با نام«تاریخ شفاهی» شناخته می‏شود. «سال‏های بی‏قراری» را باید در پرتو همین امر تلقی کرد. کاظمی با تدوین و تحریر این اثر، یکی از بهترین نمونه‌های موجود در حوزه «تاریخ شفاهی» انقلاب اسلامی را به دست داده که طی‏ مدت کوتاهی که از انتشار آن می‌گذرد توجه گسترده منتقدان و اساتید تاریخ ایران را به خود جلب کرده است. مولف در این اثر به بازخوانی خاطرات جواد منصوری، فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ذکر سابقه فعالیت‌های مبارزاتی وی پرداخته. این اثر به ویژه از حیث غنای اسناد و مدارک تاریخی و همچنین توضیحات و تحقیقات گسترده‌ای که مولف برای درج در حواشی و موخره اثر انجام داده تقریبا نمونه مشابه دیگری ندارد. نویسنده در مطاوی فصل‌های چندگانه کتاب علاوه بر شرح خاطرات منصوری و سوابق مبارزاتی وی، به فعالیت‌ها و مبارزات بسیاری از چهره‌ها و گروه‌های سیاسی و انقلابی دیگر نیز پرداخته و خواننده می‌تواند با مطالعه آن با طیف گسترده‌ای از اشخاص گروه‌های مبارز انقلاب آشنا شود و همچنانکه کاظمی نیز در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها عنوان کرده از آن به مثابه یک دایره‌المعارف تاریخی بهره‌برداری کند. روایت منصوری از سال‌های اسارت در زندان ساواک و کمیته مشترک ضد خرابکاری در دوران ستم‌شاهی از درخشان‌ترین بخش‌های کتاب است که درد‌ها و تجربیات عینی ارزنده‌ای از جوانان انقلابی و مبارز عصر انقلاب را به مخاطبان جوان امروز انتقال می‌دهد.

تاریخ نشر: اسفند 1391

تعداد صفحات: 756

قطع: رقعی

شابک: 8397-175-600-978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 330,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای دور: دکترعلی‏اکبر صالحی (وزیر امور خارجه): حفظ و نشر تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی گامی ارزشمند و درست است که می‌تواند چراغ راهی برای نسل‌های آتی بوده و منبعی موثق برای تحقیق و پژوهش مورخین و دانشجویان رشته‌های تاریخ، علوم سیاسی، جامعه شناسی، و علاقمندان به تاریخ تحولات معاصر ایران و سیر تکوینی انقلاب اسلامی فراهم نماید و این کتاب توانسته است با بیانی شیوا، روان و نافذ گامی ارزنده را در این مسیر تحقق ببخشد. من از مسئولین حوزه هنری، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر ادبیات انقلاب اسلامی که آثار ارزشمندی را در طول سال‌های انقلاب تهیه نموده‌اند تشکر می‌کنم.
حجت‏الاسلام والمسلمین رسول جعفریان (مولف و مدرّس تاریخ): جواد منصوری دور‏ه‏های مختلفی را تا پیروزی انقلاب اسلامی تجربه کرده است و قدرت بیان صحیح و دقیق خاطراتش را دارد، محسن کاظمی نیز در نگارش خاطرات شفاهی فردی حرفه‏ای است و در نگارش خاطرات از دیدگاه‏های علمی چهره‏های دانشگاهی استفاده کرده است.

از کتاب:در این ملاقات به خاطر دارم، آیت‌الله مدنی گفت، که از طرف مرحوم آیت‌الله حکیم مأمور شد تا مدرسه‏ای در نجف برای تحصیل طلبه‏های درس خارج تأسیس نماید که موارد درسی آن اخلاق، تفسیر و حدیث شناسی باشد. این اقدام مورد مخالفت اکثر روحانیون قرار گرفت، ولی با جدیت آیت‌الله مدنی، مدرسه تأسیس شد. مخالفین استدلال می‏کردند که طلاب نیازی به خواندن و دانستن علم اخلاق ندارند، تفسیر قرآن را خودشان می‌توانند مطالعه نمایند و در ضمن دروس مختلف با احادیث مورد نیاز آشنا می‏شوند.

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1964


بستن