کتاب معرفی کتاب

رساله کنتر پوآن

این کتاب شامل شش فصل است. در ابتدا زندگی‌نامه کرویینی، نویسنده کتاب، آمده است. فصل اول مقدمه‌ای بر کنترپوان است که در آن کلیات مطرح می‌شود. فصل دوم به کنترپوان دوصدایی می‌پردازد. این فصل به توضیح کامل کنترپوان دوصدایی اختصاص دارد. فصول سوم و چهارم به ترتیب به کنترپوان سه‌صدایی و چهارصدایی می‌پردازند. فصل پنجم به تقلید و فصل آخر نیز به توضیح کنترپوان معکوس پرداخته است.

تاریخ نشر: خرداد 1390

تعداد صفحات: 248

شابک: 2-5-9014514-0-979

نوبت چاپ: دوم

قیمت: 260,000 ریال

شمارگان: 2500

آموزش علوم و فنون موسیقی کلاسیک و آگاهی از تحولات موسیقی در طول قرون گذشته،‌ یکی از عوامل پیشرفت علمی و عملی آهنگ‌سازان است. با توجه به روند رو به رشد آهنگ‌سازی غیر علمی در کشور ما و کمبود کتاب‌های مرجع در زمینه موسیقی کلاسیک و مدرن دنیا، انتشار چنین کتاب‌هایی می‌تواند گامی مثبت در جهت ارتقای سطح علمی دانش‌جویان و موسیقی‌دانان جوان کشور باشد.
کتاب «رساله کنترپوان» نوشته لوییجی کروبینی آهنگساز قرن هجدهم ایتالیا، که با ترجمه محسن الهامیان منتشر شده است،‌ یکی از منابع و مأخذی است است که در جهت رفع نیاز داشنجویان و علاقه‌مندان موسیقی به منابع معتبر موسیقی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. شهرت کتاب «رساله کنترپوان» لوییجی کروبینی در بین موسیقی‌دانان جهان و همچنین سابقه درخشان و طولانی محسن الهامیان در زمینه ترجمه و تالیف کتاب‌های تخصصی و دانشگاهی موسیقی، باعث شده است این کتاب جایگاه ویژه‌ای در بازار کتاب‌های موسیقی پیدا کند.
در ابتدای کتاب،‌ توضیحات جامعی در مورد زندگی لوییجی کروبینی و آثار به جا مانده از او رائه شده است. کتاب در شش فصل تالیف شده است و از آن‌جا که مخاطب آن، آهنگ‌سازان و دانشجویانی هستند که با تئوری موسیقی و اصول اولیه آهنگ‌سازی آشنا هستند، نویسنده بدون هرگونه توضیح اضافی وارد مبحث کنترپوان می‌شود. در فصل اول، مقدمه‌ای درباره کنترپوان و نقش ویژه آن در آهنگ‌سازی ذکر شده است و در فصل‌های بعدی، کنترپوان دوصدایی، سه‌صدایی و چهارصدایی آموزش داده می‌شود. در این کتاب همچنین، اصول و تکنیک‌های تقلید (ایمیتاسیون) و کنترپوان معکوس نیز مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد و مثال‌های متعدد به‌کار رفته در کتاب، نقش موثری در آموزش عملی خوانندگان ایفا می‌کنند. لازم به ذکر است،‌ به دلیل واضح نبودن تصویر نت‌ها در کتاب اصلی،‌ محسن الهامیان کلیه‌نت‌ها را مجدداً بازیابی کرده است. محسن الهامیان که همواره به آموزش کلیه اصول و قواعد موسیقی و کاربرد آن‌ها در آهنگ‌سازی معتقد بوده است، ترجمه‌ای دقیق از کتاب لوییجی کروبینی ارائه داده است. قطعاً همت والای محسن الهامیان در زمینه ترجمه و تالیف کتاب‌های تخصصی موسیقی، نام او را برای همیشه در تاریخ موسیقی ایران ماندگار خواهد کرد.
افزودن به سبد خرید
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1946


بستن