کتاب معرفی کتاب

دین و سینما

مرحوم مددپور در این کتاب سعی کرده است تا رابطه دین را با هنر هفتم بررسی کرده و در این بررسی به مقولاتی همچون مبانی صوری ومعنوی سینمای دینی ، حکمت معنوی سینما، توهم شبه فلسفی یا تحلیل سینمایی و مواردی از این دست بپردازد در همین راستا به موضوعاتی همچون انکشا ف عالم دین در جهان سینما یی و سینمای حاتمی در مقام محاکات توجه کرده است.

تاریخ نشر: آبان 1388

تعداد صفحات: 336

قطع: رقعی

شابک: 6-435-506-964-978

نوبت چاپ: دوم

قیمت: 240,000 ریال

شمارگان: 2500

«دین و سینما» یکی از آثار ماندگار  زنده‌یاد محمد مددپور پژوهشگر معاصر است. این کتاب به 12 فصل تقسیم شده است و در هر فصل مباحثی همچون «انکشاف عالم دین در جهان سینمایی»،‌ «سینمای دینی آوردن غیب به عالم شهادت»، «سینما دینی آسمانی است»، «نکاتی در باب سینمای دینی»،‌ «حکمت معنوی سینما» و ... بررسی می‌شود. در مقدمه مفصل کتاب، نگارنده هنر امروز را به چالش می‌کشد.
همچنان که از نام کتاب برمی‌آید، رابطه، تعامل و نسبت دین و سینما در آن بررسی شده است. تقدم کلمه «دین» بر «سینما» گویای این است که مسئله اصلی نویسنده دین است. در واقع کتاب به بررسی این که سینما، به عنوان یک پدیده فرعی و غیرضروری چگونه می‌تواند با دین، به عنوان یک پدیده اصلی و ضروری تعامل برقرار کند.
دکتر مددپور در این کتاب توانسته است مخاطب علاقه‌مند به مباحث دینی و عرفانی را با سینمایی که راوی این مباحث باشد، آشنا کند. او با بررسی وضعیت هنر در زمانه، نقبی می‌زند به سینما و هنر هفتم و به نقد آن می‌نشیند. او با شناخت بسیار دقیق از لایه‌های فکری دین و مذهب، مرعوب هر فیلمی که منتسب به سینمای دینی بوده، نشده است و برای آن که فیلمی را در چنین گونه‌ای قرار دهد، آن را از فیلترهای متعددی ‌گذرانده است.
مددپور با حجم بالایی از تألیفات در زمینه‌های مختلف هنری که مخرج مشترک تمامی آنها لزوم مطابقات هنر با قواعد اسلام شیعی است به نتایج و آرا جالب توجهی در باب ارتباط سینما با دین رسید و نتایج این تحقیقات را در کتابی به نام «دین و سینما» منتشر کرد. او در این کتاب به بیان ضروریاتی می‌پردازد که برای تحقق سینمای دینی لازم بوده و اساسا تشریح می‌کند که ارتباط سینما با دین چگونه رابطه‌ای است.
کتاب «دین و سینما» مرجع مناسبی برای افرادی است که در حوزه رسانه و دین فعال هستند یا تحقیق و مطالعه می‌کنند و دغدغه‌هایی این‌چنینی دارند.
افزودن به سبد خرید
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1936


بستن