کتاب معرفی کتاب

خاطره و گفتمان جنگ

«خاطره و گفتمان جنگ» مجموعه‌ای است از ساختارها و روابط حاکم و ناظر بر کلیه وجوه نشانه‌شناختی بیان جنگ که تداعی‌گر ارزش‌ها، باورها و معارف خاصی است. در واقع گفتمان جنگ از یک سو در مقابل و در ارتباط با گفتمان‌هایی چون گفتمان سیاست، گفتمان ورزش، گفتمان فمنیسم و مانند آن‌ها، یک گفتمان عام و کلی است و از سوی دیگر، گفتمانی است متکثّر و در برگیرنده گفتمان‌های متفاوت جنگ مربوط به فرهنگ‌ها، خرده فرهنگ‌ها و ...که هنگام گفتن، نوشتن و بیان تجلی پیدا می‌کند.

تاریخ نشر: دی 1387

تعداد صفحات: 432

قطع: رقعی

شابک: 4-567-506-964-978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 300,000 ریال

شمارگان: 2500

 

«خاطره و گفتمان جنگ» یکی از مهم‌ترین منابع نظری موجود درباره پدیده جنگ است و باید آن را اثری بنیادین و دست اول در این حوزه به شمار آورد که نوعی تفسیر کلامی والا و توام با تاویل از واقعه سپری شده جنگ ارائه می‌دهد. در واقع  وفق رهیافت مولف و دریچه جدیدی که به مساله گشوده است، بسی معانی ژرف مستتر در خاطرات و یادمان‌های جنگ به منصه ظهور می‌رسد و از این حیث می‌تواند به مثابه یک منبع پژوهشی معتبری مورد استفاده محققان کشور قرار بگیرد.
ساسانی این مجموعه را بر شالوده دو مقوله اساسی «توان گفتمان‌سازی مقولات انسان‌ستیز جدید»  و «خاطره‌نگاری مدرن» تدوین کرده است و به رغم عنایت تام و تمام وی به پدیده جنگ تحمیلی هشت ساله ایران و عراق، اساسا نگاهی فرامنطقه‌ای به مساله جنگ را دنبال می‌کند. وی با انتخاب و برگردان مقالات هفت‌گانه‌ای از پژوهشگران و نظریه‌پردازان نامدار جهانی درباره مقوله جنگ به تبیین نوین این پدیده مخرّب و ضدّبشری، از دیدگاه‌های مختلف و در مکان‌های گوناگون می‌پردازد. هدف عمده مولف در این کتاب ترسیم خطوط کلی باورهای اصلی و رایج درباره جنگ است که آگاهی از آن برای پژوهشگران دفاع مقدس امری مهم و راهگشا تقی می‌شود و می‌تواند چشم‌اندازهای گسترده‌تری را در افق فردای کشور ترسیم کند.
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1910


بستن