کتاب معرفی کتاب

حمله هوایی به الولید

نمای نزدیک:آنچنان که در این کتاب می‌خوانیم، نیروی هوایی عراق برای این‌که از آسیب‌های ناشی از عملیات‌های نیروی هوایی کشورمان در امان باشد، بخش بزرگی از ادوات جنگی و از جمله هواپیماهای توپولف 22 و میگ‌های 25 خود را به دورترین نقطه در 3 پایگاه به نام الولید در منطقه اچ 3 در 50 کیلومتری مرز اردن مستقر کرد. این مسئله البته به دلیل آشنایی ارتش عراق از توانایی هواپیماهایی بود که در اختیار نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران قرار داشت. عراقی‌ها به خوبی می‌دانستند این هواپیماها تنها می‌توانند یک سوم این مسیر را طی کنند و با این ابتکار راه را برای هرگونه حمله از سوی ایران بسته بودند. اما در این علملیات خلبانان ما طی چهار بار سوخت‌گیری در ارتفاع بسیار پایین، توانستند این پایگاه‌ها را بمباران کنند و هشتاد فروند از هواپیماهای دشمن را در زمین نابود سازند. احمد مهرنیا در «حمله به الولید» تلاش کرده تا لحظه به لحظه عملیات معروف به اچ‌3 را بر اساس اسناد و یا نقل و قول‌هایی از طراحان و خلبانان بازمانده از این عملیات را روایت کند و علاوه بر شرح این عملیات 5 ساعته، تمامی مراحل پیش و پس از انجام این عملیات هوایی را به تصویر کشیده است. در این اثر مستند و جذاب، ضمن مصاحبه با 80 نفر از خلبانان نیروی هوایی که در این عملیات شرکت داشتند و گفت‌و‌گو با سایر پرسنل از جمله سیستم رادار و نیروهای پشتیبانی و ... همچنین مدارک دیگری از بازتاب‌های جهانی این عملیات آمده است.

تاریخ نشر: بهمن 1392

تعداد صفحات: 259

قطع: رقعی

شابک: 3-152-175-600-978

نوبت چاپ: هفتم

قیمت: 190,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی:سرتیپ‌دوم احمد مهرنیا در سال 1334 در کرمانشاه متولد شد. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را به جز کلاس پنجم دبستان در تهران به ­پایان رساند. در سال 1353 وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و در سال 1356 دوره خلبانی را در امریکا به اتمام رساند. قبل از انقلاب در فعالیت‌های سرنگونی رژیم شاهنشاهی حضور فعال داشته و تا خاتمه بحران‌ها و جنگ تحمیلی مأموریت‌های مختلفی را انجام داده است.

نمای دور:احمد مهرنیا: انتشار این کتاب ریسک‌هایی هم داشت. اگر انتشار این اسناد به تاخیر می‌افتاد و نسل ما که در این عملیات حضور داشتند از بین می‌رفتند، اطلاعات چندانی از این عملیات باقی نمی‌ماند. با توجه به این‌که در سایت‌ها، مجلات و روزنامه‌ها مصاحبه‌های مختلفی در این زمینه با خلبانان انجام شده بود و هر یک از منظر خود به این حمله هوایی نگریسته بودند و هر یک از آن‌ها اشکالات خاص خود را داشتند، این تاخیر موجب می‌شد در آینده دور از این عملیات به این مهمی برداشت‌های غلطی داشته باشیم. نوشتن این کتاب سه سال زمان برد و در ابتدا اطلاعات کلی از این عملیات جمع‌آوری شد. پس از حمله آمریکا به عراق در سال 1382 و سقوط رژیم بعثی، موانع انتشار این کتاب از میان برداشته شد. از سوی دیگر این عملیات‌ها دقیقا تکرار نخواهند شد، زیرا با گذشت زمان و تغییرات تکنولوژیکی همه چیز دستخوش تغییر می‌گردد.

از کتاب: از طرف آیت‌الله اشرفی اصفهانی که از ماجرای ماموریت الولید یا اچ-3 و اهمیت آن مطلع شده بودند، برای سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه‌ کرمانشاه دعوت شدم. چون قبلا این موضوع به اطلاع مردم شهر رسیده بود، جمعیت زیادی حضور پیداد کرده بودند. بعد از سخنرانی من، آیت‌الله اشرفی اصفهانی دسته گلی به گردنم انداختند و گفتند: اگر امروز آقا امام زمان(عج) اینجا بود، دست شما را می‌بوسید. در پی این حرف خم شدند تا دست مرا ببوسند... صفحه 202

از همین قلم: ستاره‌های نبرد هوایی (سوره ‏مهر) نظریه‌های راهبردی(دافوس)

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1903


بستن