کتاب معرفی کتاب


برای تاریخ می گویم (جلد اول )

نمای نزدیک:«برای تاریخ می‌گویم» نوشته سعید علامیان از تولیدات شاخص دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری است که به بازخوانی خاطرات محسن‌رقفیق‌دوست اختصاص دارد. این کتاب از مقطع ورود حضرت امام خمینی (ره) در 12 بهمن که محسن رفیق‌دوست راننده بلیزر امام(ره) بودند، آغاز می‌شود و تا روزهای سخت تشکیل سپاه و تاسیس نخستین وزارتخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه پیدا می‌کند. علامیان برای نگارش این اثر مرارت فراوانی متحمل شده و با صرف زمانی بالغ بر سه سال موفق به جمع‌آوری و ثبت و تدوین خاطرات رفیق‌دوست از روزهای ملتهب و پر افت و خیز دهه نخست انقلاب شده است. هدایت‌الله بهبودی، مدیر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری چندی پیش درباره ضرورت انتشار کتاب خاطرات محسن رفیقدوست، عنوان کرده بود که از مدتی پیش به این نتیجه رسیده‌ایم که ثبت و ضبط خاطرات دهه اول انقلاب مغفول مانده است بنابراین می‌بایست برای این برهه زمانی اقدامی صورت می‌دادیم. گذشت زمانی قریب به 34 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ضرورت توجه به حوادث سال‌های آغازین انقلاب را نیز افزایش می‌داد. با درنظر گرفتن این ویژگی‌ها «برای تاریخ می‌گویم» را می‌توان یکی از معدود آثار تاریخی در زمینه رویدادهای مهم روزهای نخست پیروزی انقلاب و روند وقایع عمده آن دانست که توانسته است با نثری زیبا و اثرگذار به قلب گوشه‌هایی از تاریخ مغفول مانده انقلاب اسلامی پرتو بیفکند.

تاریخ نشر: اسفند 1391

تعداد صفحات: 472

قطع: رقعی

شابک: 978-600-175-568-2

نوبت چاپ: دوم

قیمت: 290,000 ریال

شمارگان: 2500

نمای میانی: سعید علامیان، از نویسندگان و روزنامه‌نگاران سرشناس در حوزه انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی است که درحال حاضر مسئولیت دبیرکلی مجمع خبرنگاران و نویسندگان دفاع مقدس را برعهده دارد. وی همچنین در یازدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس در سال ۸۶ به عنوان یکی از نویسندگان برگزیده در حوزه تاریخ شفاهی شناخته شد. علامیان هم‌اکنون از کارشناسان سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه است.

نمای دور: محسن رضایی (فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی): کتاب «برای تاریخ می‌گویم» را نخوانده‌ام اما در طول این سال‌ها شاهد زندگی و فعالیت راوی کتاب بوده‌ام. خاطرات محسن رفیقدوست از من و خاطرات بنده هم از ایشان جدا نیست.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمهدی خاموشی (رئیس سازمان تبلیغات انقلاب اسلامی): در این کتاب خاطرات انقلاب با خاطرات دفاع‌مقدس عجین است. نکته دیگر، روایت خاطرات یکی از پیشکسوتان انقلاب است که انقلاب بدون آ‌ن‌ها معنایی ندارد. رفیق‌دوست جزو آن‌هایی‌ است که نمی‌توان آن‌ها را از انقلاب جدا کرد زیرا برای انقلاب زندگی کرده‌اند.
هدایت‌الله بهبودی (مدیر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی): این اثر فارغ از پیچیده‌گویی در خاطرات با صراحت به شرح وقایع می‌پردازد و از این منظر خواننده را به حوادث پرتلاطم دهه اول انقلاب نزدیک می‌کند.

از کتاب:پرسیدم: «سپاه قرار است اینجا تشکیل بشود؟» گفتند: «بله». کاغذی برداشتم و روی آن نوشتم: «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم - سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شد: 1. محسن رفیق‌دوست». بقیه هم اسم‌هایشان را نوشتند و سپاه پاسداران تشکیل شد. هفت نفر به عنوان شورای فرماندهی انتخاب شدند. آقای دانش آشتیانی شد فرمانده سپاه، آقای غلامعلی افروز مسئول امور پرسنلی، آقای محمدعلی بشارتی مسئول اطلاعات، آقای الویری مسئول روابط عمومی و من هم مسئول تدارکات. اولین مأموریت را هم به من دادند که برو جا پیدا کن. صفحه 50

 

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1852بستن