کتاب معرفی کتاب

حافظ هفت

نمای نزدیک:شخصیت‌های اصلی این رمان را پانوسیان و نویسنده‌ای از دوران جنگ به نام جعفر تشکیل داده‌اند. پانوسیان شخصیتی ارمنی و دوست جعفر است که به اصرار وی در نخستین روز حضور مقام معظم رهبری در شیراز به میان مردم می‌آید، اما بعد به دلیل اتفاقاتی که برای جعفر پیش می‌آید او را به بیمارستان برده و مجبور می‌شود که تمام این ۹ روز را در شیراز بماند. او در بیمارستان با دفترچه خاطرات جعفر رو‌به‌رو می‌شود. یادآوری این خاطرات باعث برگشت به گذشته و سال‌های حضور رهبری در جبهه می‌شود. دو شخصیت که در داستان حضور دارند گرچه خیالی هستند ولی آنچه می‌بینند مستند است. بنابراین ما در رمان با دو شخصیت تخیلی (پانوسیان و جعفر) روبه‌رو هستیم که در معرض و درگیری اتفاقات و حوادث واقعی قرار می گیرند. این جا است که پارادوکس و تضاد هم شکل می‌گیرد. التزام و اعتقاد به مستندات و حضور این دو شخصیت در متن مستندات، به رمان شکلی جذاب داده است. عنوان «حافظ هفت» برای این کتاب‌ اشاره‌ای است به ترور نافرجام مقام معظم رهبری در تاریخ ۶ تیر ماه ۶۰ در مسجد ابوذر تهران که با این کد، محافظان رهبری خبر را اعلام کردند. همچنین اشاره‌ای به حافظ شیراز و عرفان عطار دارد. تلفیق فضاهای مدرن و امروزین با نمادهای رمزی و عرفانی، بر جذابیت «حافظ هفت» افزوده است.

تعداد صفحات: 560

قطع: رقعی

نوبت چاپ: ششم

قیمت: 280,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی: اکبر صحرایی متولد 1339 شیراز است. وی کارشناسی رشته مدیریت دارد. مطالعه را به­ صورت جدی با داستان‌های محمود حکیمی‏، جلال آل احمد‏ و آثار کلاسیک جهان آغاز کرد و نویسندگی‌اش را مدیون جنگ می‌داند. با نوشتن خاطرات خود و دوستان از دوران جنگ، نویسندگی را به­ صورت حرفه‌ای تجربه کرد؛ به طوری­ که خاطرات و بعدها داستان­‌هایش در مجله‌ تخصصی کمان، روزنامه‌ ایران، ماهنامه‌ عصر پنج­شنبه، خبر جنوب‏ و نشریات دیگر به چاپ رسید.

نمای دور: اکبر صحرایی: تخیل، زاییده واقعیت بیرونی است. پانوسیان نویسنده ارمنی به تنهایی وجود ندارد، اما شاید بتوان مجموع چند شخصیت را در او دید. یعنی پانوسیان مجموع خصوصیات چند انسان است. چنان که جعفر عابدی شخصیت دیگر رمان همین طور است. اما چرا شخصیت اصلی من ارمنی یا مسیحی انتخاب شد؟ دلیلش همان نگاه متفاوت بود که باید در رمان حافظ هفت تنیده می‏شد. در سفرنامه‌هایی که به چاپ رسیده، راوی و نویسنده متن یکی است و در ضمن از نگاه یک شیفته به آقا و وقایع نگاه می­‌کند. به گمانم این نگاه و تکرار آن برای خواننده عادی شده بود. برای خواننده جذاب­تر است که ببیند و بداند نگاه یک نفر غیرشیفته و حتی غیرمسلمان نسبت به رهبر و رویدادها چگونه است! هر چند ما نگاه جعفر عابدی شیفته را هم داریم. انتخاب شخصیت بی‏طرف، باعث می‌شود تا خواننده هم داوری نکند و منتظر شود تا ببیند که بالاخره راوی ارمنی (پانوسیان) به چه قضاوت و نگاهی در مورد آقا می‌رسد.

از کتاب:نور آفتاب و هلهله و شادی فضا را پُر می‌کند. تا عمق ریه پانوسیان بوی مست‌کننده گل محمدی رخنه می‌کند. هزاران‌هزار برگ گل محمدی، مثل برفی رنگی، روی سرش می‌ریزد. به یکباره، فریادهای شادی و شعار هزاران نفر تکثیر می‌شود توی فضا و سکوت و خلوت رنگ می‌بازد.
نگاه بُهت‌زده پانوسیان به مرد و زن و کوچک و بزرگی است که در دستانشان عکس‌ رهبر است.
صفحه 85

از همین قلم: شمشاد و آرزوی چهارم (سوره‏مهر) آنا هنوز هم می‌خندد (سوره‏مهر) خیابان پیر (شاهد) کاش کمی بزرگتر بودم (علمی فرهنگی) پرونده‌ ٣١٢ (شاهد)

افتخارات:برگزیده بخش داستان پنجمین جایزه ادبی جلال آل احمد

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1791


بستن