کتاب معرفی کتاب

به ابر تکیه می‌ دهم

«گذشت آن روزها که هرکس بقچه زیر بغل از ایران‏تور و لوان‏تور پیاده می‏شد غریبه‏ای بود در شهر. آن روستایی‏ها، آخرین نسل غربت در شهرها خوهند بود.» مقدمه مجموعه «به ابر تکیه می‌دهم» با این جملات شروع می‏شود. مقدمه ‏ای که شاعر نام‏ آشنا، علی داودی آن را نگاشته است. شاعری که مانند اکبرزاده، نقاش، گرافیست و دارای خصایص مشترک دیگر با شاعر این مجموعه است. این مجموعه دارای 31 شعر است که 12 سپید 12 غزل و 7 نیمایی قالب این اشعار را تشکیل می‌دهند. مضامین این اشعار بیشتر اجتماعی، عاشقانه، انقلابی و آیینی هستند. اولین شعر مجموعه این‌گونه آغاز می‏شود: «داغی که بر پیشانی ما نیست، نیست/ ما دغدار چله‏های بارانیم/ که شکستیم/ مغرور/ ما که پیروزی را/ در سایه شمشیرهامان/ بالا بلند می‏دیدیم/...» در شعرهایی اندوه مسلمانان افغانستان، لبنان و فلسطین و به خصوص کودکان‏شان نیز سروده شده است: «تا سر از دیوار برکند/ بمب‏ها ریختند/ و رؤیاهایی که در ذهن کودکان بازی می‏کردند/ گریختند/...»

تاریخ نشر: آبان 1390

تعداد صفحات: 80

قطع: رقعی

شابک: 978-600-175-102-8

نوبت چاپ: اول

قیمت: 80,000 ریال

شمارگان: 2500

 

این سطرها را می‏توان عصاره مجموعه شعر «به ابر تکیه می‌دهم» از مجید اکبرزاده شاعر صمیمی اردبیلی دانست. چند سطری که در آن دغدغه‌ها و جهان‌بینی و البته لحن بیان و شیوه زبان شاعر آشکار است. مجید اکبرزاده علاوه بر شاعری، نقاش و خطاط است. در دانشگاه گرافیک خوانده و سال‌ها می‌شود که به متابعت این تحصیل کار و بارش گرافیک است و نیمی از عمرش را با رایانه و برنامه و این حرف‌ها گذرانده است. یعنی حالا سال‌ها می‌شود که مجید به نوعی درگیر و هم‌نفس صنعت و تکنولوژی است. به همین مایه اما در شعرش از تکنولوژی هراس دارد و از آن بیزار است. او خسته و بیزار از روی و ریای شهر دلتنگ روستا و ارزش‌های آن است. از محیط ساده و هوای پاک آن گرفته تا راستی و درستی مردمش. عناصر و آرایه‌های شعری‌اش نیز هم در کارهای کلاسیک و هم در کارهای نو همان‌گونه است روان و ساده و بی‌تکلف.

 از کتاب :

«این طرف/ توی تار عنکبوت شهر/ هیچ کس نمی‌شناسدت/ هیچ رهگذر تو را سلامی آشنا نمی‌کند/ ای غریب دربه در!/ آی مرد روستا/ پدر!/ دست سبز تو/ به سمت آسمان‌خراش‌ها بلند/ نیست/ زخم‌های کهنه دلت/ جنس مشتری پسند نیست/ قلب ساده‌ات/ شبیه آنچه می‌خرند نیست/ پای تو به دست هیچ پاره آهنی به بند نیست/ ...»

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1785


بستن