کتاب معرفی کتاب

گلستان سعدی - قصه های شیرین ایرانی 8

نمای نزدیک:گلستان سعدی، هشتمین اثر از مجموعه خواندنی «قصه‌های شیرین ایرانی» است؛ منتها وقتی یکی ـ دو داستان این کتاب را با نوپردازی فرهاد حسن‌زاده می‌خوانیم، خیال برمان می‌دارد که نکند این قصه‌ها را خود خود حسن‌زاده نوشته باشد و اسمش را گذاشته باشد گلستان سعدی! نویسنده در این کتاب، با انتخاب روایتی بسیار نو، طرح و فضایی تازه از داستان‌ها و حکایت‌های گلستان ارائه می‌دهد؛ گویی که تمام قصه‌های تمثیلی گلستان همین امروز واقع شده است. موقعیت‌ها به قدری نزدیک به ذهن هستند که وقتی زن و شوهری می‌خواهند خانه‌ای بخرند و با یک همسایه فضول مواجه می‌شوند و در نهایت از خرید آن منصرف می‌شوند، اگر مرد قصه نگوید که این خانه با این همسایه‌اش 10 درهم فقط می‌ارزد، آدم خیال می‌کند که داستان کاملاً امروزی است و معامله قرار بوده در سالی که در آن زندگی می‌کنیم، انجام شود. ورودی هر قصه به قدری شیرین است که انگار مخاطب دارد این داستان را از زبان یک نقال باتجربه و خوش‌بیان می‌شنود. «هرچه بود، گذشت و دیگر برنگشت» یا «بهتر است من چیزی نگویم و شما داستان را بخوانید» به شیرینی ورودی قصه‌ها کمک کرده است.

تاریخ نشر: آبان 1391

تعداد صفحات: 152

شابک: 0-294-175-600-978

نوبت چاپ: دوم

قیمت: 130,000 ریال

شمارگان: 2500

نمای میانی: فرهاد حسن‌زاده متولد ۱۳۴۱ آبادان و از قصه‌نویسانی است که کار حرفه‌ای‌اش را از سال ۱۳۶۸ آغاز کرد و تاکنون بیش از ٥٠ کتاب رمان، افسانه، داستان کوتاه، داستان بلند، فانتزی، طنز و زندگینامه داستانی چاپ کرده که بیشتر این آثار در حوزه کودک و نوجوان است. حسن‌زاده که یکی از پایه‌گذاران انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است، هم‌اکنون مسئولیت بخش ادبی نشریه «دوچرخه» را بر عهده دارد. جوایز فراوانی به آثار او اختصاص یافته که «نویسنده برگزیده بیست سال ادبیات کودک و نوجوان» در سال 79 از آن جمله است.

نمای دور:هنوز یک سال از تدوین بوستان نگذشته بود که در بهار سال ۶۵۶ دومین اثر سعدی به نام گلستان متولد شد که این شاعر بزرگ، آن را به نام ولیعهد سعد بن ابوبکر بن زنگی نگاشت و خود در دیباچه، نام گلستان را برایش برگزید. گلستان سعدی در یک دیباچه و هشت باب به نثر مسجع نوشته شده و بیش‌تر نوشته‌های آن کوتاه و به شیوه نصایح اخلاقی است. باب اول آن در سیرت پادشاهان، باب دوّم به اخلاق درویشان، باب سوّم به فضیلت قناعت و باب چهارم به فواید خاموشی اشاره دارد. سعدی همچنین باب پنجم گلستان را به عشق و جوانی، باب ششم این اثر را به ضعف و پیری، باب هفتم کتابش را به تأثیر تربیت و باب هشتم گلستان را به آداب صحبت اختصاص داده است.
این اثر تاریخی اکنون علاوه بر چاپ به شیوه‌های گوناگونی از جمله کتاب صوتی به دست مخاطبان می‌رسد.
از کتاب:... مردی بود که از خسیسی لنگه نداشت. در بساط او پول بود؛ ولی اهل خرج کردن نبود. به خودش و خانواده‌اش سختی می‌داد؛ ولی حاضر نبود از پول‌هایش برای آنها خرج کند. یک کاسه ماست می‌خرید و به زنش می‌گفت: «مواظب باش زود تمام نشود؛ این ماست برای یک ماه است. وقتی هم تمام شد، توی کاسه‌اش آب بزن و یک تنگ دوغ درست کن که بچه‌ها بخورند و هی نگویند بابایمان خسیس است و چیزی نمی‌دهد بخوریم.»صفحه 9

از همین قلم: روزنامه سقفی همشاگردی (افق) محمد قریب (مدرسه)، عقرب‌های کشتی بمبک (افق) انگشت مجسمه (سوره مهر) پری نازه دست درازه (به‌نشر) به دنبال بیتا (قو) مار و پله (سروش) نمکی و مار عینکی (سوره مهر) لبخندهای کشمشی یک خانواده خوشبخت (چرخ و فلک) کلاغ کامپیوتر (سوره مهر) و ...

افزودن به سبد خرید
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1779


بستن