کتاب معرفی کتاب

خوابی به رنگ فراموشی

نمای نزدیک : عزت‌الله الوندی، معمولاً یک زاویه دیدتازه برای داستان‌هایش انتخاب می‌کند. در کتاب «پشت شیشه‌های مات» هم که در زمره مجلدات «قهرمانان انقلاب»، می‌بینیم که او داستان را با زاویه دید نوه یکی از گروگان‌های آمریکایی روایت کرد و حالا در کتاب «خوابی به رنگ فراموشی» که دومین کتاب از همان مجموعه است، باز از یک منظر تازه به زندگی آیت‌الله شهید مفتح پرداخته است. او، برای نقل داستان زندگی شخصیتی که پیونددهنده حوزه و دانشگاه معرفی شد و روز شهادتش به همین نام مشهور شد، عامل ترور او را انتخاب کرده و همه چیز از چشم و نظرگاه یک قاتل روایت می‌شود.در این رمان، مبارزات حق‌طلبانه دکتر مفتح در قبل و خدمات این شهید بعد از انقلاب اسلامی تا هنگام شهادت با زبان روان داستانی برای نوجوانان توضیح داده شده است. الوندی در عین حال که در «خوابی به رنگ فراموشی» شخصیت یک شهید اسم و رسم‌دار انقلاب را ستایش می‌کند، از مکرها و جنایات ضدانسانی منافقین نیز که با جهت‌گیری از دشمنان خارجی انقلاب در آن سال‌ها اهداف ننگین خود را دنبال می‌کردند، پرده برمی‌دارد. الوندی در داستان جانبدارانه ظاهر نمی‌شود. هرچه هست، تردیدهایی است که به جان یک قاتل افتاده و داستان، نه از تولد و کودکی قهرمان انقلاب که از تردیدهای رخنه‌ کرده در جان و روان ترورکننده قاتل آغاز می‌شود.

تاریخ نشر: مرداد 1390

تعداد صفحات: 97

شابک: 3-580-506-964-978

نوبت چاپ: چهارم

قیمت: 70,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی :عزت الله الوندی،شاعر،روزنام هنگار حوزه ادبیات وهنر و یکی ازنویسندگان پرکار حوزه کودک و نوجوان است که در سال 1353 در تویسرکان متولدشده و فار غالتحصیل رشته ادبیات نمایشی از دانشکده هنر است. قدر مسلم با کارهایی که از او در این سا لها منتشر شده ، می شود اورایک زندگینام هنویس داستانی تلقی کرد که در کار خود صاحب تبحر و تفکر است و معمولاً زوایای خوبی را برای روایت قصه هایی از این دست انتخاب می کند.

 

نمای دور :محمد مفتح متولد 1307 همدان بود. اوپس ازگذراندن دوره ابتدایی، به مدرسه «آخوند ملاعلی »وارد شد و پس از مدتی برای استفاده از محضر اساتید حوزه علمیه قم به آنجامهاجرت کرد. مفتح در حالی که رفته رفته در قم به استادی بزرگ و مجتهدتبدیل شده بود، به دانشگاه رفت و دکتری گرفت. او پس از گذراندن دوره دانشگاه، در جهت سازماندهی طلاب و فضلا یک مجمع اسلا مشناسی تشکیل داد، اما ساواک، آن را تعطیل و او را بارها دستگیر و آزاد کرد. مبارزه مفتح تا رمضان 1357 ادامه داشت. در بهمن 1357 با تشکیل شورای انقلاب از طرف امام به عضویت این شورا درآمد. بعد از پیروزی انقلاب برای تشکیل کمیت ههای انقلاب اسلامی فعالیت چشمگیری کرد و خود سرپرستی کمیته منطقه 4 تهران را به عهده داشت. سرانجام آی تالله مفتح، پس از عمری تلاش در راه دین، روز 27 آذر سال 1358 ، توسط گروهک فرقان به شهادت رسید تا روز شهادتش، روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شود.

 

از کتاب : دو مأمور که جلو در ایستاده بودند، فکر م یکردند من دیوانه شد ه ام. آخر می دیدند مدام دارم با انگشتم روی میز می نویسم، بعد نوشته ها را پاک می کنم و دوباره از نو شروع می کنم به نوشتن. حالا دیگر چهر هشان خشن نیست. حتما مهربان هم شد هاند. قاضی پرونده، یکی  دو بار خودش به این بند آمده و حتی با خود من هم حرف زده. حس م یکنم باید همه چیز را بگویم و ....

صفحه 64

 

از همین قلم : مثل همیشه ای کاش ، بچه ها دلم برایتان تنگ می شود ، پشت شیشه های مات (سوره مهر) تپه های بی مهتاب (نشر شاهد) دوباره برمی گردی مردبارانی (ستاره ها) ایوان بهار (ستاره ها)مردی به رنگ پرتقال (نشر شاهد)فردوسی(مدرسه) زرین کوب (مدرسه) دیو کوچولو و بچه آدم (قو)

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1753


بستن