کتاب معرفی کتاب

پسری که کلاغ شد

نمای نزدیک:«پسری که کلاغ شد» داستانی است در ستایش خیال. داستانی که خواب‌ها را ارج می‌نهد و آدم‌های خوب قصه‌اش آنهایی هستند که خواب می‌بیند. همه ماجرا از کلاغ شدن پسری آغاز می‌شود که آرزوی پرواز داشته است. حرکت او در قصه، حرکتی است رو به بالا، به دنیای خواب‌ها و خیال‌ها؛ حرکتی که آغازگر حرکت‌های دیگر می‌شود. پدر خشک و عبوسش که اهل نظم و قانون بوده و هیچ وقت خواب نمی‌دیده، حالا کم‌کم خواب می‌بیند و زندگی‌اش در رقصی شکوهمند با شعرهای همسرش طاووس، به رنگی در می‌آید، اما طاووس از‌‌ همان ابتدا مثل مادرش «ننه جون» اهل خیال است و شعر و کودکی و برای او باور این قصه سخت نیست که پسرش به کلاغی تبدیل شده است.داستان مزینانی مملو از شاعرانگی‌های ناب و افسانه‌ای است. قصه بازگشت به کودکی است. او در داستانش همه خواب‌ها را واقعیت می‌بخشد و در روایتی خیال‌گونه و فانتزی، به زندگی کلاغ‌هایی می‌پردازد که از دید آدم‌ها موجوداتی زشت و بی‌فایده‌اند، اما هر کدام سرنوشتی دارند و برای زندگی آدم‌ها منفعتی. توصیف نویسنده از آمیختگی حواس انسانی و حیوانی و ارتباط با کلاغ‌های دیگر برای پسری که کلاغ شده، از جذابیت‌های قصه به شمار می‌رود. مزینانی داستانش را با پایانی غیرمنتظره به انتها می‌رساند که نشان می‌دهد او ذاتا شاعر است و حتی وقتی داستان می‌نویسد، جهان را از دریچه فراخ شعر می‌بیند.

تاریخ نشر: خرداد 1393

تعداد صفحات: 101

شابک: 0-552-506-964-978

نوبت چاپ: سوم

قیمت: 100,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی:اهل دامغان است و نامش با کتاب «شاه بی‌شین» گره خورده. نویسنده متولد ۱۳۴۲، فعالیت ادبی‌اش را خیلی زود یعنی از سن ۲۱ سالگی آغاز کرده و نگاهی به کارنامه پروپیمانش در زمینه شعر و داستان کودک و نوجوان، تحقیق، سفرنامه، طنز و ... نشان می‌دهد که نوشتن در تمام این سال‌ها دغدغه اصلی‌اش بوده است. محمدکاظم مزینانی سابقه فعالیت مطبوعاتی هم دارد و کتاب‌هایش تاکنون جوایز بسیاری دریافت کرده‌اند.

نمای دور:محمدکاظم مزینانی (نویسنده کتاب): چرا به داستان گرایش پیدا کردم؟ به این خاطر که داستان را گویا‌ترین بیان هنری و ادبی در جهان معاصر می‌دانم. به جرات می‌توان گفت که هیچ ابزار هنری دیگری ـ حتی سینما ـ نتوانسته مانند داستان، انسان معاصر را در خود بازبتاباند. نقش و ارزش داستان از این نظر، بی‌مانند است. دلیل دیگر اینکه همچون شعر، در داستان هم با جادوی کلام روبه‌روییم. از این گذشته، در جهان معاصر و به ویژه در سرزمین خودمان، داستان ابزاری است بسیار مناسب برای نواندیشی، نوبینی و نوزیستن.
داستان برای ما می‌تواند پلی باشد برای رفت و آمد بین جهان‌های قدیم و جدید؛ راهی برای برون‌رفت از چالش‌های فکری و فرهنگی؛ دستاویزی برای پیوند زدن مفاهیم و باورهای قدیم و جدید و دست آخر، با کمک داستان ـ به مفهوم مدرن آن ـ می‌توان به تمام عرصه‌های زندگی سرک کشید. می‌توان به دنیای مذهب و شخصیت‌های دینی پا گذاشت.

از کتاب:با خودش فکر کرد: «نه! من هیچ وقت آدمیزاد نبوده‌ام. من یک کلاغم؛ کلاغی مثل همه کلاغ‌های دیگر؛ با این تفاوت که زیادی فکر و خیال می‌کنم و زندگی‌ام را با خواب و خیال می‌گذرانم. آخر چگونه ممکن است که یک آدم ناگهان کلاغ شود؟ اگر اینطور است، پس خانه ما کجاست؟ مدرسه‌ای که همیشه فکر می‌کردم روزی در آنجا درس می‌خوانده‌ام کجاست؟ پدر و مادرم کجا رفته‌اند؟»... می‌خواست به دنبال کاهن بزرگ کلاغ‌ها برود؛ اما ....صفحه 83
از همین قلم: شاه بی‌شین (سوره‏ مهر) رازهای زندگی یک کلاغ (سوره ‏مهر) پاییز در قطار (سوره‏ مهر) شعر‌های ناتمام (سوره ‏مهر) کلاغ‌های کاغذی (کانون پرورش فکری) سوار سوم (پیدایش) ماه در گهواره (رشد)

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1720


بستن