کتاب معرفی کتاب

نگره های نمایشی و نانموده های ساختاری

در این کتاب نویسنده چهارده نمایشنامه کوتاه و منتخب در حوزه تئاتر دفاع مقدس را با نگاهی کارشناسانه و تخصصی مورد بررسی و نقد قرار داده است.

تاریخ نشر: اسفند 1390

تعداد صفحات: 186

قطع: رقعی

شابک: 0-430-506-964-978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 130,000 ریال

شمارگان: 2500

تقریباً در همان سال‌های آغاز جنگ تحمیلی بود که تئاتر دفاع مقدس نیز متولد و گونه جدیدی به هنر نمایش ایران اضافه شد. از همان زمان با توجه به این که اکثر هنرمندان تئاتر با نمایش‌های جنگی زیاد سروکار نداشتند، بحث چگونگی خلق یک درام جنگی استاندارد مطرح بوده و هست. در این زمینه همیشه سئوالاتی چون چگونگی شکل گرفتن پرسوناژهای نمایشنامه جنگی و یا چگونگی خلق شخصیت‌های این گونه آثار، تقریباً بی‌پاسخ مانده‌اند. از آن جایی که نمایشنامه، هسته ابتدایی خلق یک اثر نمایشی است، حسن پارسایی در کتابش به بررسی 14 نمایشنامه جنگی پرداخته تا جوابی برای سئوال‌های مطرح در این زمینه پیدا کند.
پارسایی در واقع خواسته با بررسی این نمایشنامه‌ها، اشکالات عمده متون جنگی را به نویسندگان گوشزد کند؛ او در نقدهایش نشان می‌دهد که چطور یک درام جنگی بر اثر شتابزدگی نویسنده به گزارشی عاطفی تبدیل می‌شود و یا چطور احساس‌گرایی بیش از حد نمایشنامه‌نویس، شخصیت‌های تعریف نشده را به ساختار درام تحمیل می‌کند. با توجه به نقدهای علمی  پارسایی، این کتاب برای کسانی که به طور جدی به تحلیل و بررسی نمایشنامه می‌پردازند و می‌خواهند بدانند چگونه یک نمایش دچار مشکل و عارضه‌مندی می‌شود، می‌تواند بسیار مفید باشد.
افزودن به سبد خرید
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1705


بستن