کتاب معرفی کتاب

شاه بی شین

نمای نزدیک:روایت غالب در رمان «شاه بی‌شین» روایت دوم شخص است که فضای گسترده‌ای از رمان را از آن خود کرده و به بازگویی زندگی شاهنشاه ایران می‌پردازد؛ از روزی که پدر با چکمه‌های خود پا به خانه می‌گذراد و خبر شاه شدن خود را می‌دهد تا روزی که این شاه از سر آواراگی از کشوری به کشور دیگر پناهنده می‌شود... این روایت که به مانند همزادی برای شاه، او و اطرافیانش را دنبال می‌کند صرفا در دست شاه باقی نمی‌ماند و همسرش‏ فرح نیز بخش اندکی از بازگویی این تاریخ را عهده‌دار می‌شود؛ از روزهای فقر و فلاکت در پاریس تا مبدل شدن به زن اول دربار و شرکت در امور فرهنگی و... در کنار این روایت اصلی، روایت دیگری وجود دارد که به توصیف خانواده‌ای تهیدست در یکی از روستاهای دامغان می‌پردازد؛ خانواده‌ای کوچک در یک محیط روستایی و به دور از هیاهوی پایتخت و فضای شهری. این روایت که در تضاد با روایت اول قرار دارد تلاش می‌کند فاصله میان دربار پادشاه و مردم جامعه، افزایش نارضایتی و اعتراض و در ادامه انقلاب مردم ایران را به نمایش بگذارد. این رمان در 20 فصل نوشته شده‏ و محوریت ماجراهای آن مربوط به زندگی شاه مخلوع (محمدرضا شاه پهلوی) است که از زمان تولد تا مرگ او را روایت می‌کند. داستان از زمان عمل جراحی شاه در مصر شروع می‌شود و سپس با نگاهی به گذشته، از کودکی تا لحظه مرگ محمدرضا از زبان او روایت می‏‌شود. محمدکاظم مزینانی برای تنوع بخشیدن به اثر خود، این زندگی به ظاهر پر طمطراق، اما کسالت‌آور را از زاویه دیدهای مختلف روایت کرده تا فصل‌های مختلف رمان برای خواننده جذابیت لازم را داشته باشد. روایت رمان به شکل خطی نیست و بارها در طول روایت، شکست زمان در حوادث داستان اتفاق می‌افتد. به غیر از زندگی شاه و اطرافیانش، نویسنده شخصیت‌های داستانی دیگری را هم وارد دنیای قصه کرده تا ابعاد خیال‌انگیز ماجرا به حاشیه رانده نشود. او با این شیوه نگارشی به استقلال شخصیت‌های داستان خود تاکید دارد و نمی‌خواهد راوی فقط ماجراهایی تاریخی را روایت کند.

تاریخ نشر: مهر 1393

تعداد صفحات: 418

قطع: رقعی

شابک: 978-964-506-926-9

نوبت چاپ: هشتم

قیمت: 300,000 ریال

شمارگان: 2500

نمای دور:محمدرضا گودرزی: بر اساس تعریف از رمان تاریخی مبنی بر بازسازی تاریخ به کمک ابزارهای هنری و بیان زندگی و رفتار چهره‌های مثبت و منفی تاریخ و چگونگی زیست و اندیشه آن‌ها، می‌توان کتاب «شاه بی‌شین» را رمان تاریخی دانست.
مطلع شدن و عبرت گرفتن از گذشته به شیوه روایی و جذاب و با استفاده از استعاره‌های زمان حال به شکل تمثیلی و پرسش‌های کلیدی نویسنده که در کتابش مطرح می‌شوند، از دلایلی هستند که مخاطب به خواندن این گروه از رمان‌ها علاقه نشان می‌دهد.
محسن فرجی: «شاه بی‌شین» شامل اطلاعات متنوع و جامعی درباره زندگی شاه و اطرافیان اوست که این موضوع نشان از تحقیق و پژوهش نویسنده دارد. همچنین رمان از زبان نرم و پالوده‌ای برخوردار است که پیشینه شعری محمدکاظم مزینانی و مطالعات و شناخت وی از ادبیات کلاسیک در این بخش به کمکش آمده‌اند.

از کتاب:با ظرافتی شاهانه، سیگاری از جا سیگاری مطلا بیرون می‌کشی و بر لب می‌گذاری و صبر می‌کنی تا موش مرده، سیگار را با فندکش روشن کند. بادی به غبغب می‌اندازد و با رضایت خاطر این کار را انجام می‌دهد. کشته و مرده این چاپلوسی‌‌هاست.صفحه 209

 

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1675


بستن