کتاب معرفی کتاب

133 نفر آخر

نمای نزدیک:کتاب «113 نفر» روایتی ا­ست از خاطرات جانباز آزاده، شریف صابری؛ جوانی زابلی که در 22 سالگی خدمت مقدس سربازی خود را آغاز کرده، در سال 1367 هنگام اعلام آتش‌بس بین ایران و عراق، به اسارت درمی‌آید و پس از دو سال و دو ماه به وطن باز می‌گردد. محسن سنچولی پردل در این اثر با بیان زندگی‌نامه‌ شریف صابری دریچه‌ای را برای بیان خاطرات وی از حضور در جبهه می‌گشاید؛ خاطراتی که از زبان این جوان زابلی بخشی از فداکاری‌های رزمندگان بی‌ادعای ایران در طول هشت سال ایثار و فداکاری را به خوبی بازگو می‌کند. در ادامه شرح رنج‌های دوران اسارت آمده است؛ رنج‌هایی که شنیدن آن هم چه بسا با بغض خواننده همراه می‌شود. در پایان کتاب هم تصاویر و عکس‌های صابری منتشر شده است. صابری که در دوران نوجوانی و جوانی‌­اش با آموزه‌هایی مردم‌دارانه، دین‌محور و آرام و صمیمی رشد کرده، با روحیه‌ای تحمل‌­پذیر و بردبار، تمام دوران تلخ اسارت را با نیروی ایمان و اعتقاد پشت سر می‌گذارد. هرگاه پای توصیف و تشریح سختی‌ها به میان می‌آید ترجیح می‌دهد به شکلی از آنها عبور می­‌کند. درعین حال در سادگی و ایجاز کامل دوران 26 ماهه‌ اسارت را بازگو می‌کند. او تمامی روحیه بردباری‌­اش را در جملاتش به خواننده ارائه می‌کند. در بطن خاطرات، طنزی کمرنگ جاری است که از سوی راوی مطرح می‌شود. بخش پرجذبه کتاب مربوط به زمان اسارت روایت‌گر است و هیجان خاطرات به اوج می‌رسد و جذابیت غیر قابل توصیفی پیدا می‌کند. هرچه به پیش می‌رویم حوادث مهیج یکی پس از دیگری پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد. اندوهگین‌ترین جملات کتاب با خاطره‌ شهادت در اسارت مطرح می‌شود و اوج تاثیرگذاری اثر در این بخش نهفته است. می‌توان گفت که مطالعه کتاب«133 نفر آخر» آموزشی برای بردباری و تحمل­‌پذیری است.

تاریخ نشر: فروردین 1391

تعداد صفحات: 120

قطع: رقعی

شابک: 4ـ100ـ175ـ600ـ978

نوبت چاپ: دوم

قیمت: 90,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای دور:محسن سنچولی پردل: آزاده‌ها اسناد و شواهد زنده دفاع مقدس‌اند. آن‌ها سختی‌هایی را متحمل شده‌اند که شاید برای ما قابل باور نباشد. شاید ما نتوانیم به خود بقبولانیم که ممکن است فردی چند روز متوالی آب ننوشد و زمانی هم که می‌خواهند به او آب بدهند به وسیله آفتابه آن هم از پشت پنجره قطره‌ای آب را به گلویش بچکانند. بسیاری از آزادگان حاضر به بازگوکردن این اسرار نیستند و این وظیفه دیگران است که این فرهنگ غنی و پرمحتوا و این روزهای شور و حماسه را به نسل‌‌های بعد منتقل کنند. شریف صابری معلمی ساده و خوش‌صحبت است که هر چه به حرف‌هایش گوش کنید، خسته نخواهید شد. او بعد از اسارت در آموزش و پرورش استخدام و در دبیرستان بخش جزینک به کار مشغول می‌‌‌شود. آزاده‌­ها شاید حقی دو برابر از سایر رزمندگان بر گردن جامعه حق داشته باشند. سختی اینان بسیار دردناک بوده، لحظات اینان بسیار سنگین و عذاب­‌آور بوده است.

از کتاب: شرایط بسیار سخت شده بود. طوری که هیچ کس خواب نداشت. چند نفر از دوستانمان جان به جان آفرین تسلیم کردند و به فیض شهادت نائل آمدند.9 شبانه روز یک تکه چوب زیر سرم می‏گذاشتم. از فرط گرسنگی آجری را روی شکم قرار داده بودم. معده‌ام به شدت درد می‌کرد. یک روز به هر شکلی بود از دیوار سوله بالا رفتم. سرباز عراقی بسیار کم سن و سال بود. به عربی گفت: «چه می‌خواهی؟» صفحه 62

از همین قلم: رو در روی شیطان (سوره مهر) پنهان زیر باران (سوره ‏مهر) خرمشهر پایتخت جنگ (شاهد)

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1658


بستن