کتاب معرفی کتاب

مثل همیشه ای کاش

نمای نزدیک:در دنیای آن‌ها، هیچ رویایی دور نیست. آن‌ها همه، مثل سالمون، موجود افسانه‌ای کتاب «مثل همیشه ‌ای کاش»، پر از رویاهای غریب و آرزوهای ناب‌اند و مثل سالمون دلشان می‌خواهد همیشه جور دیگری باشند. شبیه تصوری افسانه‌ای که از خوشبختی و شادی خود دارند. عزت الله الوندی، این میل به دیگری بودن را در قصه‌ «سالمون و رویا‌هایش»، به شیوا‌ترین و لطیف‌ترین شکل ممکن روایت می‌کند. او در قصه دوم کتاب، دنیایی را تصویر می‌کند که برخاسته از ذهن و روان آدمی است. نویسنده با ستایش قدرت فکر و رویا، دنیایی خیالی خلق می‌کند که در آن یک رویای نقاشی‌شده بدل به واقعیت می‌شود و همه چیز از پس یک خواست درونی نیرومند جان می‌گیرد. قصه «گل سرخی برای سالمون» سرشار از تصاویر زیبا و شاعرانه است، سرشار از امید برای رهایی از یک فضای تنگ و تاریک به دنیایی که کفشدوزک‌ها روی برگ‌های سبز و براق گل‌های سرخش راه می‌روند؛ دنیایی که با کمک نقاشی، یعنی ناب‌ترین بیان هنری، بر جداره‌ سیاه یک قوری شکل می‌گیرد. داستان سوم یعنی «دیوار»، قصه از دست دادن رویاست و تلاشی که در ‌‌‌‌نهایت به کشف حقیقت در درون خود قهرمان منجر می‌شود؛ حقیقتی که مثل دو بال بر شانه‌های سالمون می‌روید و او را به اوج آسمان‌ها می‌برد.

تاریخ نشر: خرداد 1389

تعداد صفحات: 36

شابک: 0-859-506-964-978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 60,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی: انشاهای بامزه‌اش در کلاس همه بچه‌ها را از خنده روده بُر می‌کرد. نوشتن از‌‌ همان روز‌ها آغاز شد تا رسید به چاپ اولین کتابش به نام «فردوسی» در سال ۱۳۸۰ و یک سال بعد هم «بچه‌ها دلم برایتان تنگ می‌شود» که هر دو برای نوجوانان بودند. تا امروز، بیشتر آنچه نوشته برای بچه‌ها بوده است. عزت الله الوندی، نویسنده ۳9 ساله امروز، جز نوشتن داستان، روزنامه نگار است و سال‌هاست در مطبوعات قلم می‌زند.

نمای دور:عزت‌الله الوندی: قرار بود این کار سه کتاب مجزا باشد. من این داستان را در حالتی کاملا برانگیخته نوشتم. یادم می‌آید که برای نوشتن قصه اول، روی میزم جز یک خودکار قرمز و چند تا کاغذ چیز دیگری نبود و‌‌ همان لحظه که احساس کردم حس نوشتن در حال شکل‌گیری است، خودکار را برداشتم و بدون وقفه تا آخر قصه را نوشتم. در واقع داستانی الهامی بود که‌‌ همان لحظه شکل می‌گرفت. مخاطب قصه اول کودک و خردسال است و مخاطب قصه دوم سطح بالاتری از اولی دارد و مخاطب قصه سوم سطحش از بقیه بالا‌تر است. قصد من این بود که در ابتدای کتاب بنویسم قصه اول را برای خواهر و برادر کوچک‌تر از خودتان بخوانید، قصه دوم را خودتان بخوانید و قصه سوم را برای برادر یا خواهر بزرگ‌تر از خودتان . اما متأسفانه این ایده شکل نگرفت و اجرایی نشد. دراین قصه یک جور حس جستجو برای پیدا کردن خود و یافتن حقیقت در شخصیت‌ اصلی در حال شکل‌گیری است.

از کتاب:سالمون وقتی خودکار قرمز را دید، گل از گلش شکفت؛ انگاردنیا در همین خودکار قرمز خلاصه می‌شد! سالمون عاقل، چند دقیقه‌ بعد، یک گلدان گل سرخ کشید، با برگ‌های سبز و براق. ولی باز هم چیزی کم بود. شما می‌دانید چه چیزی؟ من خودم نمی‌دانم؛ و لی حتم دارم به زودی پیدایش می‌شود.صفحه ۲۲

از همین قلم:بچه‌ها دلم برایتان تنگ می‌شود (سوره‏ مهر) پشت شیشه‌های مات (سوره ‏مهر) خوابی به رنگ فراموشی (سوره ‏مهر) مردی به رنگ پرتقال (شاهد) ایوان بهار (ستاره‌ها) زرین کوب (مدرسه) فردوسی (مدرسه) قدر استاد (نشر شهر) دوباره برمی‌گردی مرد بارانی (ستاره‌ها)

افتخارات:برنده جایزه ادبیات کودک وزارت فرهنگ آلمان

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1542


بستن