کتاب معرفی کتاب

شب موصل

نمای نزدیک:حسن شیردل کتاب‌های دیگری هم در حوزه خاطره‌نگاری و ادبیات شفاهی جنگ دارد. اما «شب موصل» نقطه عطفی در کارهایش محسوب می‌شود . در این کتاب، خاطرات محمدحسین منصف از اول انقلاب و سال‌های تنوع ‌آرا و افکار شروع می‌شود. خانواده خود راوی، نمونه بارز و خوبی برای نشان‌دادن تفاوت اندیشه‌ها در آن سال‌هاست. حوادث جنگ و نبرد هم در کتاب هستند اما خاطرات اسارت از نیمه‌های کتاب آغاز می‌شوند و بسیار هم موشکافانه و دقیق بیان شده‌اند. این از نکات قوت کتاب است که راوی‌اش جزئیات زیادی را به خاطر داشته است. از این‌ منظر، بی‌تعارف و محسوس بودن اتفاقات کتاب بیشتر جلوه می‌کند و مخاطب خواهد دانست که اسارت فقط کتک، شکنجه بدنی یا کابل و باتوم نیست بلکه گاهی شکنجه‌گران با اعصاب رزمندگان بازی می‌کرده‌اند. روایت دقیق و موشکافانه منصف به همراه توانمندی شیردل در طراحی دقیق سئوالات و برانگیختن مصاحبه‌شونده برای بیان تمام خاطرات و رویدادها، «شب موصل» ر ابه اثری خوشخوان و البته مستند تبدیل کرده است. فصول چهارگانه کتاب به فراخور حجم مطالب، کم و زیاد هستند. فصل سوم که به اسارت منصف منتهی می‌شود، بیشترین حجم و فصول اول و چهارم هم کمترین صفحات کتاب را به خود اختصاص داده‌اند. اما همه در یک چیز مشترک هستند: جذابیت و حس‌برانگیزی.

تاریخ نشر: مرداد 1390

تعداد صفحات: 304

قطع: رقعی

شابک: 6-547-506-964-978

نوبت چاپ: پنجم

قیمت: 120,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی:حسن شیردل به همراه برادرش حسین شیردل بیشتر به‌کار خاطره‌نگاری و ثبت خاطرات رزمندگان جنگ مشغول است. او معتقد است خاطره‌نگاری راه‌رفتن روی لبه تیغ است. این نویسنده معتقد است: در نگارش داستان از تمام داشته‌ها و حتی حوادث حاشیه‌ای استفاده می‌کنیم. حسین شیردل، مدیریت نمایندگی سوره مهر در استان مازندران را برعهده دارد.

نمای دور:خانواده محمدحسین منصف، در اثر وقوع انقلاب به سه‌ گروه فکری طرفدار انقلاب، مخالف و بی‌طرف تقسیم شده‌اند. محمدحسین طرفدار امام‌خمینی است، برادرش عضو یکی از گروه‌های الحادی شده و اعدام می‌شود. مادرش هم به دلیل مسائل مربوط به فرزند اعدام ‌شده‌اش به زندان منتقل می‌شود. برادران دیگر محمدحسین یعنی مرتضی، مصطفی، مهیار و مازیار با ازدواج مجدد پدرشان آواره خانه دایی و عمه‌ می‌شوند. این‌گونه خانواده منصف از هم می‌پاشد. در چنین شرایطی محمدحسین منصف با دخترعمه‌اش ازدواج می‌کند و بدون حتی یک روز زندگی مشترک عازم جبهه می‌شود. منصف در عملیات‌های مختلفی شرکت کرده در سرانجام در عملیات والفجر 6 به اسارت نیروهای عراقی در آمده است. او پس از 78 ماه تحمل اسارت به ایران بر می‌گردد. کتاب «شب موصل» شرح وقایع و خاطرات او از دوران اسارت در اردوگاه‌های عراق است.

از کتاب:صدای شدید انفجارهای پی‌در‌پی در جلو ما، ناخودآگاه باعث شد به‌سرعت خیز رفته و به زمین‌ بچسبیم. دوستان همراهم نیز همین کار را کردند. محل انفجارها حدود صد‌متر جلوتر از ما بود. هنوز از زمین بلند نشده بودم که صدایی ما را متوجه حضور دو‌ بالگرد عراقی در فاصله‌ای نزدیک کرد. انفجارها مربوط به آن‌ها بود. از بدنه یکی از بالگردها، شلیک بیش از 30، 40 گلوله همزمان و دود ناشی از آن را مشاهده کردم.صفحه119

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1356


بستن