کتاب معرفی کتاب

فرهنگ آزادگان - جلد دوم

نمای نزدیک:۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹ ایران شاهد بازگشت نخستین گروه اسیران جنگ تحمیلی بود که پس از تحمل سال ها اسارت به آغوش خانواده‏های خود بازمی گشتند. این رویداد بزرگ دو هفته پس از اشغال نظامی کویت توسط ارتش صدام و دو روز پس از آن صورت گرفت که صدام در نامه‌ای به آیت الله هاشمی رفسنجانی ـ رئیس جمهوری وقت ایران ـ تسلیم مفاد قرارداد ۱۹۷۵ الجزیره و شرایط ایران شد و از جمله قول داد از مرزهای ایران عقب نشینی و اسیران ایرانی را آزاد کند. از جمله اقداماتی که پس از بازگشت اسیران صورت گرفت، تشکیل ستاد رسیدگی به امور آزادگان بود. این ستاد 22 مرداد سال 1369 براساس قانون حمایت از آزادگان مصوب 23 آذر 1368 مجلس شورای اسلامی تشکیل شد و در نخستین گام با مساعدت و همراهی دیگر دستگاه‌ها تبادل بیش از 40 هزار آزاده و به همین تعداد اسیر عراقی را انجام داد. بعد از این، ستاد رسیدگی به امور آزادگان بیش از 270 واحد ستادی در سراسر کشور تشکیل داد و ارائه خدمات به آزادگان را در زمینه‌های گوناگون آغاز کرد. چند ماه پس از آزادی آخرین اسرای ایرانی، برخی سازمان‌های فرهنگی و عده‌ای از نویسندگان متعهد و پژوهشگران و روزنامه‌نگاران به مصاحبه با آزادگان پرداختند و از همان روزها جمع آوری این خاطرات ارزشمند هم شروع شد. گرچه تا کنون کتاب‌های بسیاری درباره آزادگان و خاطرات آنان منتشر شده است اما «فرهنگ آزادگان» که در سه جلد منتشر شده و این کتاب جلد دوم آن است، کاری درخور ستایش و منبعی غنی در این عرصه به حساب می‏آید. جلد دوم این مجموعه هم ادامه خاطرات خواندنی آزادگان جنگ تحمیلی است. این جلد، از فصل یازده تا فصل بیست و هفت را در بر می‌گیرد و در آن به موضوعاتی چون آب و تشنگی در اسارت، آمارگیری، مکر و حیله‌های دشمن، ستون پنجم، خیانت‌های منافقان، صلیب سرخ، حماقت‌های دشمن، تلاش دشمن در ایجاد انحراف، شهادت در اسارت، نمادهای مظلومیت، انواع شکنجه‌ها و نگهبانان جلاد، مخالفت با روحیه روانی و شکنجه‌های روحی و روانی در دوران اسارت پرداخته شده است.

تاریخ نشر: آبان 1388

تعداد صفحات: 359

شابک: 0-242-506-964-978

نوبت چاپ: سوم

قیمت: 59,000 ریال

شمارگان: 2500

نمای دور:حمید بهداروند (منتقد): در جلد دوم فرهنگ آزادگان خاطرات اسرا روی دیگری هم دارد؛ تنهایی، رنج و امید به بازگشت و دیدار با امام (ره). در این کتاب که اثری متفاوت در حوزه خاطرات اسیران به حساب می‌آید، روایت‌ها کوتاه و موجز هستند و بر خلاف آثاری از این دست که متن‌های طولانی و یکدست و کسل‌کننده و تکراری دارند، مجموع خاطره‌ها خواندنی‌اند. همین کوتاه و کم‌حجم بودن خاطرات باعث می‌شود خواننده برای مطالعه کتاب از خود میل و رغبت نشان دهد. در واقع مخاطب خسته نمی‌شود. البته هر مولف سبک و سیاق خود را دارد اما تجربه نشان داده، نگارش خاطرات کوتاه و حتی داستان‌های کوتاه کوتاه مخاطبان بیشتری را جذب می‌کنند. به گمانم امروز دوره درازگویی و طولانی نویسی به سر آمده است. ازدیگر نکات مثبت اثر که به جنبه پژوهشی و واقعی بودن آن کمک می‌کند آوردن نام راویان و منبع خاطرات است که در انتهای کتاب منتشر شده است.
از کتاب:ما به سهم خودمان نگذاشتیم عراقی‌ها به ما فشار بیاورند. بعضی مواقع صدایمان را به آسمان می‌رساندیم و تکبیر می‌گفتیم. این مسائل پیش می‌آمد. درگیری سابق موصل 1 پیش آمد که منجر به شهادت هم رزمم محمد سوری شد. همه ما داخل آسایشگاه بودیم. یک مرتبه کل اتاق‌ها را به رگبار بستند و عراقی‌ها که در طبقه بالا مستقر و مراقب ما بودند یک‌باره شروع به تیراندازی کردند و تیر به سر برادر سوری اصابت کرد و شهید شد.صفحه580

 

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1346


بستن