کتاب معرفی کتاب

کویت در روزهای اشغال

نمای نزدیک:دو افسر عراقی، سرگرد محمدهاشم و سروان محمدمطلک، در پیشگاه تاریخ ایستاده‌اند و با شهامت، خود راوی تجاوزی شده‌اند که در آن نقش داشته‌اند؛ اشغال کویت توسط عراق.آنها کتاب«کویت در روزهای اشغال» را از سحرگاه پنج‌شنبه دوم اوت 1990 مصادف با یازدهم محرم 1411 هجری قمری آغاز کرده‌اند که مردم کویت از خواب برخاستند و ناگهان کشور خود را در اشغال دیدند. سپس شیوه اجرای طرح تجاوز شرح داده شده است. در ادامه به این اشاره شده که چگونه رسانه‌های بیگانه با سرپوش گذاشتن بر این خبر، نمک بر زخم مردم کویت پاشیدند.نویسندگان همچنین به هفته اول تجاوز و وضعیت سیاسی و داخلی کویت پرداخته‌اند ؛ ضمن آنکه به شیوه‌های مقاومت کویتی‌ها هم اشاره کرده‌اند. بعد هم عقربه زمان را در روایت خود جلو کشیده‌اند و نکات مهمی را از رخدادهای بین‌المللی در هفته دوم تجاوز و پس از آن بیان کرده‌اند. آنها صراحتا اعتراف کرده‌اند که نیروهای عراقی در همین ایام به سرقت، غارت و چپاول فروشگاه‌ها پرداختند. این رفتار آنها هم تکبیرها و تظاهرات و همبستگی کویتی‌ها را به همراه داشته است. در این جا فصل اول کتاب تمام می‌شود و سرگرد محمدهاشم و سروان محمدمطلک فصل دوم را با حوادث مهم ماه سپتامبر آغاز می‌کنند که یکی از این حوادث، بیانات امیر کویت به مناسبت سپری شدن یک ماه از اشغال این کشور است. سپس اظهارات صدام آمده که گفته بود کویت متعلق به عراق است. حمایت اردن از عراق، موضع افراطی فرانسه برضد عراق و سخنان بوش با ملت این کشور و پاسخ صدام، از دیگر بخش‌های کتاب هستند. ادامه خاطرات این دو افسر عراقی به آن جا می‏رسد که شمار زیادی از شهروندان و همین طور اتباع خارجی، از کویت مهاجرت می‌کنند. سپس به شیوه‌های اعتراض و مخالفت کویتی‌ها علیه نیروهای عراقی پرداخته شده است که در مقابل آن هم سرقت‌ها و چپاول‌های عراقیان متجاوز شدت می‌یابد. رهبران سیاسی عراق هم به تحریف تاریخ می‌پردازند. حالا کویتی‌ها با حسرت و پشیمانی به عملکرد خود در قبال جنگ ایران و عراق و کمک‌هایی که به صدام کرده بوده‌اند، می‌نگرند.

تاریخ نشر: مهر 1387

تعداد صفحات: 189

قطع: رقعی

شابک: 8-501-506-964-978

نوبت چاپ: اول

قیمت: 140,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای دور:«کویت در روزهای اشغال» که توسط محمدحسین زوارکعبه به فارسی ترجمه شده چند ماه پس از آزادی کویت به نگارش درآمده است. مولفان در مقدمه کتاب اشاره کرده‌اند که سعی داشته‌اند حقایق را آن‌گونه که بوده بیان کنند. آنها همچنین تاکید کرده‌اند که تمامی محورهای یادشده در کتاب، متضمن اسناد محرمانه و تصاویر رنگی از هر حادثه و ماجراست. این دو افسر عراقی ثواب انتشار این کتاب را به روح امام خمینی تقدیم کرده‌اند .
شروع کتاب «کویت در روزهای اشغال» با مقدمه‌ای است که سرگرد محمد هاشم و سروان محمد مطلک در آن اشاره کرده‌اند «امام خمینی در زمان حیاتشان تاکید می‌کردند که کویت و دیگر کشورها، اهداف بعدی صدام پس از جنگ با ایران خواهد بود و پیش‌بینی این امام بزرگوار تحقق یافت.» پایان‌بخش این کتاب خواندنی هم حمله هوایی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به تاسیسات عراقی و ماجراهای پس از آن است که با تصاویر و اسنادی ازاین اشغال، به سرانجام می‌رسد.
از کتاب:در ساعت ده‌و‌سی‌‌دقیقه صبح روز دهم اوت 1990 خودروی واز متعلق به هنگ ما در ماموریتی ویژه در جاده کمربندی سوم منفجر شد. بر اثر این حادثه ستوان‌یار و راننده کشته شدند. فرمانده‌تیپ دستور تازه‌ای درخصوص لزوم پشتیبانی از هر خودرویی که از شهری به شهر دیگر حرکت می‌کند، صادر کرد. صفحه 49

از همین قلم:عبور از آخرین خاکریز(سوره ‏مهر) حمله بزرگ (سوره ‏مهر) قراردادها و نیرنگ‌ها (سوره ‏مهر) کابوس‏های هیرو(سوره ‏مهر)

افتخارات:تقدیر شده در سیزدهمین جشنواره کتاب سال دفاع مقدس

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1331


بستن