کتاب معرفی کتاب

زمانی برای بزرگ شدن

نمای نزدیک:«زمانی برای بزرگ شدن» داستان بلندی است با محوریت دو جنگ؛ یکی جنگی که در پوسته بیرونی قصه و در جغرافیای متن از ابتدا تا انتها حضوری دائم دارد، و دیگری جنگی درونی در لایه‌های زیرین اثر برای باز پس گرفتن غرور. داستان به حضور یک جوان جنوب شهری در جبهه برای اعاده حیثیت از خانواده‌اش می‌پردازد؛ حیثیتی که پیوستن برادر بزرگترش به نیروهای منافقین و شرکت در بمبگذاری‌ها آن را لکه دار کرده است. مومنی زبانی پاکیزه و نثری روان و منسجم دارد و در داستانش از توصیف دقیق جزئیات و روابط آدم‌ها و فضای داستان لحظه‌ای غافل نمی‌شود. چرا که داستان او، داستانی مبتنی بر حادثه و اتفاق‌های بزرگ نیست؛ بلکه داستانی است که بر پایه روابط عادی میان آدم‌ها در جنگ پیش می‌رود و در مسیر خود به تحولی آرام و درونی در قهرمان اصلی منجر می‌شود. در این زمینه پرداخت ظریف و حساب شده عناصر و جزئیات داستان، کمرنگی فراز و فرودهای در قصه را جبران کرده و بار جذابیت داستان را به دوش کشیده است. شخصیت‌ها در داستان مومنی بدون اغراق و شعارزدگی تصور می‌شوند. آن‌ها آدمهایی چند بعدی‌اند که حضورشان در جبهه مانعی برای تصویر کردن وجوه مختلف شخصیتی مثل خشونت، خشم، ضعف و دیگری خصائل انسانیشان نیست.

تاریخ نشر: مهر 1391

تعداد صفحات: 180

شابک: 5-854-506-964-978

نوبت چاپ: ششم

قیمت: 140,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی: سوابق اجرایی‌اش در این سال‌ها هرگز مانعی برای دست کشیدن از دنیای ادبیات نبوده است. محسن مومنی که ریاست حوزه هنری را برعهده دارد، سال ۱۳۴۶ در بیجار به دنیا آمده است. مومنی تحصیلات حوزی دارد و و پیش از این رییس مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری بوده است. سابقه تدریس در دانشگاه و مدیریت دفتر تاریخ و ادبیات انقلاب اسلامی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برخی دیگر از فعالیت‌های فرهنگی اوست.

نمای دور:پرویز شیشه‌گران: در این داستان نویسنده درصدد آن نیست که بر حقایقی مشخص و از پیش تعیین شده تأکید ورزد و آن را در مقابل چشمان خواننده درشت‌نمایی کرده و تا آنجا پیش رود که چنین حقایقی به جملات و عبارات شعاری مبدل شود. بلکه او بدون دخالت مستقیم در داستان، صرفاً حوادثی را شرح می‌دهد که خود، قالب اصلی این حقایق را شکل می‌دهند. انتخاب زاویه دید اول شخص مفرد نیز به همین دلیل است. با چنین زاویه دیدی خواننده به راحتی با مکنونات ذهنی راوی آشنا می‌شود و واقعیت‌های مد نظرنویسنده به درستی به نمایش درمی‌آید. مؤمنی درصدد است که روند رشد و تکامل «محمود» را درطول داستان با توجه به واقعیت‌ها دنبال کند. او به ترسیم حقایق حسی نوجوانی ساده دل می‌پردازد و نیم نگاهی به عالم تخیل بی‌قید وبند او نیز دارد. در‌‌‌ همان ابتدا، هدف اصلی نویسنده که‌‌‌ همان قرار دادن جوانان و یا نوجوانان در محیط بی‌رحم و خشن جنگ است مشخص می‌شود.

از کتاب:منصور با این مسخره‌بازی‌هایش همه را متوجه می‌کند. برای همین دیگر بقیه نامه را در دلم می‌خوانم. بابام گفته که من هنوز او را نشناخته‌ام وگرنه اگر بهش می‌فهماندم واقعا برای خدمت به جبهه می‌روم و به قول او نه برای هوا و هوس، دیگر لازم نبود قایم‌باشک بازی دربیاورم و این طوری فرار کنم.صفحه ۱۵۶

از همین قلم: درکمین گل سرخ (سوره‏مهر) پسر خانم آغا (سوره‏مهر) خاطرات سال‌های نبرد (شاهد) حکایت پای دار (کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) خون برف (ورجاوند) استاد مطهری (مدرسه) ریشه در آسمان (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) اشغال (کانون پرورش فکری)و ...

افتخارات:ـ برنده جشنواره انتخاب بهترین کتاب
دفاع مقدس، جشنواره شهید غنی‌پور
ـ برگزیده جشنواره بیست سال
ادبیات دفاع مقدس وزارت ارشاد


راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1317


بستن