کتاب معرفی کتاب

به سختی پولاد به نرمی لبخند

نمای نزدیک:«به سختی پولاد به نرمی لبخند» از آخرین کتاب‌های مجموعه قهرمانان انقلاب و معطوف به زندگی کسی است که از سال‌های نخستین نهضت بازیگر نقش‌های مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن بوده است. وجود منابع، مستندات و مدارک فعالیت انقلابی در نهادهایی مانند وزارت اطلاعات و مرکز اسناد انقلاب اسلامی، دست نویسندگان برای نگارش داستان بر اساس زندگی شخصیت‌ها و قهرمانان انقلاب را باز می‌گذارد که ذکر منابع در پایان کتاب نشان می‌دهد که نویسنده این کتاب هم از چنین پشتوانه‌ای برای نوشتن این اثر برخوردار بوده که توانسته هریک از حوادث زندگی شهید لاجوردی را با ذکر جزئیات آن به داستان تبدیل کند. نویسنده در کندوکاوهای تاریخی خود متوجه شده که زندگی قهرمان داستانش از روزهای مبارزه شیرین و خواندنی است. به همین دلیل است که بازجویی از او، پس از کشته شدن حسنعلی منصور را افتتاحیه کتاب قرار داده و اصل و اساس کتاب را بر حکایت فعالیت‌های روشنگرانه و مبارزات دلاورانه هیأت مؤتلفه اسلامی استوار کرده است. نویسنده در این کتاب تلاش می‌کند در عین نمایاندن صلابت لاجوردی زیر شکنجه ساواک، نرمی مشفقانه‌ او را به عنوان یک انسان مکتبی در راهنمایی عناصر منافق برجسته کند. او دوشادوشی هر دو قطب شخصیتی لاجوردی را تا پایان کتاب، حتی تا لحظه ترور او در بازار تهران حفظ می‌کند.

تاریخ نشر: مرداد 1391

تعداد صفحات: 107

شابک: 978-964-506-838-5

نوبت چاپ: ششم

قیمت: 100,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی:ساسان ناطق، پدیده جشنواره ادبیات داستانی بسیج و یکی از نویسندگان جوان اردبیلی است. او که حدود یک دهه قبل با مجموعه داستان «وقتی جنگ تمام شود» به جامعه ادبی کشور معرفی شد، با همین کتاب در سال 85 به عنوان نویسنده بهترین کتاب سال دفاع مقدس مورد تقدیر قرار گرفت.
ناطق 28 ساله هم‌اکنون مسئول مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان اردبیل است و نویسندگان دیگری زیر نظر او تربیت می‌شوند.
نمای دور:سیداسدالله لاجوردی متولد 1314 تهران بود. از جوانی عضو هیأت مؤتلفه اسلامی شد و در اعدام انقلابی حسنعلی منصور، نخست وزیر وقت رژیم پهلوی نقش داشت. به همین علت بخشی از جوانی خود را در زندان‌های رژیم گذراند. راه‌انداختن تظاهرات ضدصهیونیستی بعد از بازی تاج با تیم اسرائیلی در تهران و تعطیل کردن یک شرکت هواپیمایی متعلق به این رژیم، نام او را هشت سال قبل از انقلاب سر زبان‌ها انداخت. او بعد از انقلاب، دادستان انقلاب تهران شد و در سال ۱۳۶۸ همزمان با پایان جنگ، مسئولیت سازمان زندان‌های کشور را بر عهده گرفت. با توجه به شرایط دشوار زمانی، توانست هم در عرصه‌ تربیت و بازپروری مجرمین و هم در عرصه‌ مدیریت سازمان زندان‌ها به توفیقات زیادی دست پیدا کند. لاجوردی در سال1376 از این سمت استعفا داد و بار دیگر به حجره‌ کوچکش در بازار تهران بازگشت. او در اول شهریور 1376 توسط دو تن از اعضای گروهک منافقین ترور شد و به شهادت رسید.
از کتاب:.... در طبقه سوم زندان، پنجره‌ای بود که گنبد طلایی و گلدسته‌های حرم امام رضا (ع) از آنجا دیده می‌شد. هر وقت دلش می‌گرفت، خودش را جلو پنجره می‌رساند، دست رو سینه می‌گذاشت، چشمانش را می‌بست و زیر لب زمزمه می‌کرد. حالش چنان دگرگون می‌شد که زندانی‌ها با دیدنش خیال می‌کردند اسدالله نه در زندان بلکه درست در وسط صحن و بین زائران ضامن آهو است.

از همین قلم:وقتی جنگ تمام شود (سوره‏مهر) سردار مهربانی‌ها (اختر) سربازان چکمه پوش (سوره‏مهر) ماه روی خاکریز (فرا آموزش) پشت میدان نبرد (سوره‏مهر) سیاه، سفید، خاکستری (بنیاد حفظ آثار) تلگرافچی پنج ستاره (سوره‏مهر) آوازهای سبلان (سخن‌گستر) و ....

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1264


بستن