کتاب معرفی کتاب

اشغال و مدال

نمای نزدیک:این کتاب در دو بخش و 6 فصل تدوین شده است. بخش اول توسط سروان ستار السعد نوشته شده و شامل مشاهدات این افسر عراقی از جنایت‌های منافقین در مناطق گیلانغرب و اسلام‌آباد‌ است. بخش دوم کتاب درباره حوادث اشغال کویت و زمینه‌های قبلی آن، توسط سرهنگ ستاد صبار اللامی نوشته شده است. این سرهنگ عراقی از ابتدای عملیات اشغال کویت تا زمان آزادسازی این کشور به دست نیروهای متحدین، در آنجا حضور داشته است. کتاب«اشغال و مدال» به همراه اسناد و مدارکی که دو نظامی یادشده ارائه کرده‌اند، منتشر شده است. دو عراقی روایت‌کننده این کتاب هم مانند دو عراقی دیگری که کتاب «کویت در روزهای اشغال» را روایت کرده‌اند، به درستی و صحت پیش‌بینی‌های امام خمینی درباره صدام و سرنوشت عراق اشاره کرده و ایشان را یک رهبر و شخصیت تاثیرگذار توصیف کرده‌اند. وقایع و اتفاقات کتاب در فصل اول، از اواخر جنگ ایران و عراق و عملیات مرصاد آغاز می‌شود. دومین فصل مربوط به زمانی است که جنگ ایران و عراق تمام شده و حوادث قبل از عملیات توفان صحرا روایت می‌شود. ترور سپهبد ستاد عدنان خیرالله، ملاقات صدام با مبارک و همه حوادثی که منجر به حمله عراق به کویت شد، در دومین فصل کتاب روایت شده است. فصل سوم به تجاوز عراق به کویت اختصاص دارد. تا پایان فصل چهارم کتاب، کویت اشغال‌ شده است و فصل پنجم هم درباره حوادثی است که در کویت در حال اشغال رخ داده‌اند. فصل پایانی کتاب هم به اتفاقاتی از جمله حمله متحدین و عملیات توفان صحرا که منجر به آزادسازی کویت شد، اختصاص دارد. واقعیات و مستندات کتاب به همراه تصاویر و اسنادی که در میان صفحات میانی کتاب آمده‌اند، به اعتبار آن افزوده‌اند. این کتاب مختصر و مفید، مدرک تاریخی معتبری از جنگ دوم خلیج فارس است.

تاریخ نشر: اردیبهشت 1390

تعداد صفحات: 195

قطع: رقعی

شابک: 978-964-506-432-5

نوبت چاپ: دوم

قیمت: 120,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای دور:غلامعلی رجایی (نویسنده و محقق): کتابی به‌نام «اشغال و مدال» به‌دستم رسید که دارای مطالب ارزشمندی درباره پایان جنگ و به‌ویژه تأثیر پذیرش قطعنامه 598 از‌ سوی حضرت‌ امام(ره) و شگردهای تبلیغاتی صدام برای تبدیل این شکست به پیروزی در نظر مردم مظلوم عراق است. این‌که می‌گویم تبدیل این شکست به پیروزی، به‌این دلیل است که جنگ، فرجام و نتیجه‌ای برای صدامی که جز به سقوط جمهوری نوپای اسلامی ایران و آزاد شدن خوزستان از آن و باز گرداندن سه جزیره ایران در خلیج فارس به امارات نمی‌اندیشید در بر نداشت و سرانجام جنگ، همان شد که در نامه پنجم خود به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که از سوی حضرت‌ امام مسئول اداره امور‌ جنگ بود، نوشت: «لقد تحقق کلما اردتموه»؛ اینک هر آن‌چه شما خواسته‌اید محقق شده ‌است.
از کتاب:آمار خودزنی با تعداد حمله‌ هوایی ارتباط مستقیم داشت. همین‌قدر بدانید که تعداد حمله هوایی متحدین به 80 هزار حمله رسید. اما شرایط داخلی نیروهای ما حالت خاصی داشت. توجه فرماندهی به امور دیگری جلب شده ‌بود که هیچ ‌ارتباطی با آن‌چه در واحدهای عملیاتی ما اتفاق می‌افتاد، نداشت. فرماندهی‌ کل نیروهای مسلح هیچ اقدامی برای کنترل فروپاشی سریع نیروها به‌خاطر شرایط داخلی و نقص کمک‌رسانی و پشتیبانی نکرد. صفحه 121

از همین قلم:شبیه صدام (سوره‏ مهر) بادهای برفی (سوره‏ مهر)، جنایت‌های ما در خرمشهر (سوره‏ مهر) گردان گم‌شده (سوره‏ مهر) آتش و خون در خرمشهر (سوره‏ مهر) در پرتو ولایت(عقیدتی سیاسی ارتش)

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1227


بستن