کتاب معرفی کتاب

جشن حنابندان

نمای نزدیک:«جشن حنابندان» شامل دو گزارش از عملیات کربلای 5 و بیت المقدس 4 در مناطق جنوب و غرب کشور است. گزارش اول که از آذر سال 1365شروع می‏شود و تا 9 بهمن ماه همان سال ادامه دارد 127 صفحه از کتاب را در برمی‌گیرد. این گزارش با ذوق و علاقه شخصی نویسنده و در طول عملیات کربلای 5 نوشته شده است. مقطع زمانی آغاز گزارش دوم، یکم آذر سال 1366 است و تا 13 فروردین سال 1367 ادامه می‌یابد. گزارش دوم مربوط به عملیات بیت‌المقدس 4 و در مناطق غربی کشور و بخشی از خاک عراق است (از جمله حوادث مربوط به بمباران شیمیایی حلبچه)که به سفارش سید مرتضی آوینی و برای مجموعه روایت فتح نوشته شده است. نویسنده هر دو گزارش را از میان خاطرات رزمندگان لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) گردآوری کرده است. او در گزارش دوم، از میان دسته‌های مختلف، دسته ایمان را که به خط شکنی معروف بودند انتخاب کرده و کار را با آن دسته شروع کرده است. در این کتاب از نحوه برخورد رزمندگان ایرانی با اسرای عراقی و دیدار از حلبچه و ابراز انزجار و تنفر مردم عراق از صدام در سال‌های جنگ، خاطراتی جذاب و خواندنی نوشته شده است.

تاریخ نشر: تیر 1393

تعداد صفحات: 416

قطع: رقعی

شابک: 9 ـ 179 ـ 506 ـ 964 ـ 978

نوبت چاپ: چهاردهم

قیمت: 320,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی:محمد‌حسین قدمی سال 1330 در شهر تهران متولد شده و سال‌ها معلم بوده است. وی از سال 1367 به جمع نویسندگان دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه‏هنری پیوسته و از سال 1371 مسئولیت برنامه شب خاطره دفاع مقدس این دفتر را عهده‌دار شده است. وی سال 1365 مسئول صفحه جبهه و جنگ روزنامه «صبح آزادگان» بود. تشویق و ترغیب دوستان نویسنده‌اش او را مصمم به نوشتن خاطرات و گزارش‌های مستمر کرد تا جایی که توسط این نوشته‌ها با شهید سید مرتضی آوینی آشنا شد و به پیشنهاد او کتاب «جشن حنابندان» را نوشت.

نمای دور:آیت‌الله‌سید‌علی خامنه‌ای، رهبرمعظم انقلاب: روز و شبی چند در لحظه‌های پیش از خواب، در فضایی عطرآگین و مصفا و در معراج شور و حالی که سطور و کلمات نورانی این کتاب به خواننده خود عطا می‌کند، سیر کردم و خدا را سپاس گفتم، هم بر آن قطره عشقی که در جان این نویسنده افکنده و چنین زلال‌ِ اندیشه و ذوقی را بر قلم او جاری ساخته است، و هم بر آن دست قدرتی که نقشی چنان بدیع و یکتا بر صفحه تاریخ معاصر پدید آورده و صحنه‌هایی که افسانه‌وار از ذهن و چشم بشر این روزگار بیگانه است، در واقعیت زندگی این نسل از ملت ایران نقش زده است. له الحمدالحامدین ابدا لآبدین.
بیشتر فضیلت‌هایی که تاریخ انسان را زیور بخشیده و آرایش داده و مشعل و راهنمای افراد بشر شده است محصول لحظه پرباری از زندگی یک یا چند انسان است. صبر، زهد، امتناع، گذشت، شجاعت، صدق، ایثار، و همه فضایل بشر که در سرگذشت او می‌بینیم از این قبیل است.

از کتاب:قسمت این چنین بود که تحویل سال را پیش خط شکنان باشیم، آن هم در شهر ماتم‌گرفته حلبچه. اگر هر سال به ظاهر شادی‌هایمان را با اقوام و دوستان تقسیم می‌کردیم، امسال وارد حلبچه شده‌ایم تا همدرد و شریک غمشان شویم و این مصیبت را بین خودمان تقسیم کنیم.صفحه 259

از همین قلم: شب خاطره: مجموعه خاطرات شب‌های خاطره (سوره‏ مهر)

افتخارات:شایسته تقدیر در شاخه گزارش‌نویسی جشنواره ربع قرن کتاب دفاع مقدس 1388

 

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1193


بستن