کتاب معرفی کتاب

درون‌ مایه‌ ها و دست‌ مایه‌ های نمایشی در قرآن

کتاب حاضر سعی کرده است تا در حد بضاعت ظرفیت‌های درون‌مایه‌ها، دست‌مایه‌ها و شخصیت‌های قرآن را برای تبدیل شدن به داستان، نمایشنامه‌ و یا فیلمنامه در اختیار هنرمندان قصه‌پرداز قرار دهد.

تاریخ نشر: شهریور 1391

تعداد صفحات: 260

قطع: رقعی

شابک: 3-548-506-964-978

نوبت چاپ: دوم

قیمت: 180,000 ریال

شمارگان: 2500

 

مظفر سالاری در این کتاب بعضی از مهم‌ترین دست‌مایه‌ها و شخصیت‌های قرآنی را معرفی می‌کند و ظرفیت آنها برای تبدیل شدن به داستان، نمایشنامه و یا فیلمنامه را بررسی می‌کند و در اختیار هنرمندان و نویسندگان قرار می‌دهد.او در این کتاب هسته اصلی و درون‌مایه‌های داستان‌ها و قصه‌های قرآن کریم را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد؛ درون‌مایه‌هایی که می‌توانند روح یک اثر نمایشی و داستانی را تشکیل دهند و البته به شیوه غیرکلیشه‌ای و غیرشعاری در کالبد اثر هنری دمیده شوند.
نویسنده در کتابش با بیان انواع درون‌مایه‌های قصص قرآنی از جمله یکتاپرستی، ایثار، امید، صبر و عدالت، مخاطبش را با محتوای داستان‌های قرآن آشنا می‌کند و ایده‌هایی را برای خلق اثر در این زمینه‌ها ارایه می‌دهد. او حتی دست به شخصیت‌شناسی داستان‌های قرآنی می‌زند و تیپ‌های محبوب و تیپ‌های غیرمحبوب قرآن را معرفی ‌می‌کند.سالاری در ادامه موقعیت‌های ساختاری داستان‌هایی چون هابیل و قابیل، آدم و ابلیس، حضرت هود و قوم عاد و موسی و شعیب را از منظر نمایشی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. او در واقع با بیان درون‌مایه‌های این داستان‌ها می‌خواهد نشان دهد که می‌توان با استفاده از حکمت‌های قرآن، شخصیت‌هایی را به خدمت گرفت و درامی ارایه کرد که اغراق‌آمیز و مصنوعی نبوده و در عین حال بسیار معناگرا و پرعمق باشد.

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1170


بستن