کتاب معرفی کتاب

آزادی خرمشهر

نمای نزدیک:«آزادی خرمشهر» یک کتاب کوچک و کم‌حجم است که در آن انسانی بزرگ از کاری بزرگ حرف می‌زند. سپهبد شهید علی صیادشیرازی در این کتاب به روایت چگونگی انجام عملیات فتح‌المبین و پیروزی خرمشهر می‌پردازد. در این نوشتار از سازمان قرارگاه‌های عملیات بیت‌المقدس گفته شده و ویژگی‌های این عملیات بیان می‌شود. مراحل انجام این عملیات نیز از مواردی است که ناگفته نمی‌ماند و همچنین در زیرنویس‌های کتاب، متن بیانیه‌ها و پیام‌های حضرت امام خمینی (ره) درباره جنگ قرار داده شده است. مطلب دیگری که در این کتاب بررسی می‌شود، حمله اسرائیل به جنوب لبنان است. نیروهای ایرانی برای دفاع به لبنان اعزام می‌شوند، اما امام (ره) با درایت، دستور به بازگشت آنها می‌دهد. در این کتاب خاطرات شهید صیاد شیرازی، یکی از فرماندهان شجاع و شریف دفاع مقدس، درباره چگونگی طراحی عملیات بیت‌المقدس و روزهای پراضطراب و شور و هیجان آزادی خرمشهر بیان شده است. ناگفته نماند که این کتاب، بخشی از کتاب «ناگفته‌های جنگ» شهید صیاد شیرازی است که در حجمی کوچک عرضه شده و در واقع بخشی است که بیشتر به موضوع آزادسازی خرمشهر می‌پردازد. در اصل می‌توان گفت که این کتاب برشی از واقعیت بزرگی است که شهید صیاد شیرازی در کتاب «ناگفته‌های جنگ» بیان کرده‌ است.

تاریخ نشر: شهریور 1391

تعداد صفحات: 35

قطع: رقعی

شابک: 978-964-506-379-3

نوبت چاپ: پنجم

قیمت: 20,000 ریال

شمارگان: 2500

نمای میانی:محمدمهدی بهداروند متولد 1342 اندیمشک و از فعالان سپاه پاسداران است که در تمام دوران جنگ و عملیات‌های مختلف حضور داشته است و از همین رهگذر، افتخار جانبازی را کسب کرده است. او علاوه بر دکترای جامعه‌شناسی، دکترای حوزه علمیه در قم سال 1383 را با پایان‌نامه بسترهای پذیرش قطع نامه 598 کسب کرده است. کتاب‌های متعدد او افتخارآفرین بوده و برخی از آنها کتاب سال جمهوری اسلامی و کتاب سال دفاع مقدس شده‌اند.
نمای دور:علی شمخانی سال۱۳۳۴ در اهواز به دنیا آمده است. او از فرماندهان جنگ ایران و عراق و از نیروهای سپاهی بود که بعدها به ارتش منتقل شد و فرماندهی نیروی دریایی ارتش را بر عهده گرفت. از جمله فعالیت‌های مهم او می‌توان به فرماندهی سپاه خوزستان در هشت سال جنگ، انتقال به نیروی دریایی ارتش با دریافت درجه دریاداری و فعالیت در جایگاه وزیر دفاع را نام برد.
آن‌روزها علی شمخانی فرمانده سپاه خوزستان بود. روزهایی که جنگ شروع شده بود و عراقی‌ها نقشه قشنگ ایران را می‌جویدند و جلو می‌آمدند، اما ناز شست بچه‌های جنوب که در جنگ تن با تانک آبدیده شده‌ بود، صفحه‌هایی دیگر از جنگ را ورق زد. خیلی‌ها از آن‌روزها حرف‌ها و نوشته‌ها دارند، اما نامه‌ای که علی شمخانی نوشت رنگ‌ و ‌بوی دیگری دارد. امروز 25 سال از نوشتن این نامه می‌گذرد. حیف بود علی شمخانی درباره این نامه‌ای که نوشته ‌است حرف نزند و نگوید چرا و چگونه این نامه را که سندی مهم است، نوشته‌.
از کتاب:مدتی بعد در تهران و در جلسه‌ای وقتی بنی‌صدر مرا دید گفت: این چه نامه‌ای بود؟ چه نوشتی؟ به‌شدت از نامه دلگیر بود و معلوم بود حال او را گرفته ‌است. اگر بخواهم اثری برای این نامه در مقابل بنی‌صدر بیان کنم باید بگویم بعد از رسیدن نامه به تهران تحولات عجیبی رخ داد. مثل اینکه بنی‌صدر عزل شد و از کشور فرار کرد. تغییرات جدی داده‌ شد، صحنه نبرد عوض شد و دشمن هم متوجه این تغییر نگرش شد.صفحه 19

از همین قلم:جاده‌های سربی (سوره ‏مهر) گمشده من (سوره ‏مهر) ایستگاه آسمان (کتاب فردا) بسترهای پذیرش قطعنامه 598 (دانشگاه قم) پرواز آخر (صبح میثاق) و اما جنگ (هدی) انقلاب اسلامی، آمریکا و جنگ تحمیلی (دانشگاه قم) دموکراسی و لایت فقیه (صبح میثاق) و ....

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1086


بستن