کتاب معرفی کتاب

حمله بزرگ

نمای نزدیک:این اثر گزارش لحظه به لحظه اتفاقاتی است که منجر به تجاوز عراق به خاک ایران و اشغال خرمشهر و دوران دفاع مقدس شد. دجیلی از اسطوره مقدس ایرانی، از رشادت‏ها، فداکاری‏ها و معنویت رزمندگان ایران و از رفتارهای غیراخلاقی صدام و همدستانش، یک گزارش متقابل و ترسیمی واضح از جبهه حق علیه باطل نشان داده است. او برپایی انقلاب اسلامی و ترس و واهمه صدام از نفوذ معنوی این انقلاب در میان شیعیان را مقدمه تجاوزگری و سیاست‌های ضدبشری صدام معرفی می‏کند. او همچنین از زندگی و نحوه ورودش به ارتش عراق را تا عملیات فاو ترسیم می‌کند و وضعیت نیروها و عملیات‌های مختلف ارتش عراق و رزمندگان فداکار ایران را تشریح کرده است. موقعیت ویژه دجیلی در نیروی هوایی عراق سبب شده تا بخشی از اسرار جنگ هشت ‏ساله را بنویسد و درباره آنها توضیح دهد. او همچنین به حضور در نیروی هوایی، برپایی انقلاب اسلامی در ایران، آغاز حمله هوایی عراق به ایران، اوضاع کلی پس از فتح خرمشهر و ... می‌پردازد. یکی از تفاوت‌های این کتاب با سایر آثاری که ترجمه خاطرات و اعترافات نیروهای بلندپایه ارتش عراق است، این است که الدجیلی، تنها به نگارش خاطراتش از جنگ تحمیلی کشورش علیه ایران نپرداخته و خاطره‌نگاری را از سال‌های دورتر آغاز کرده است. او زمینه‌های شکل‌گیری اندیشه‌های سردمداران کشورش برای تصاحب سرزمین پاک ایران را نیز در اثر آورده است. اسعد الدجیلی این کتاب را به قطرات خونی که در راه پاسداری از آزادی بر زمین جاری شد و همین‌طور به رهبر جهان اسلام، یعنی امام راحل تقدیم کرده است.

تاریخ نشر: آذر 1390

تعداد صفحات: 134

قطع: رقعی

شابک: 1-360-506-964-978

نوبت چاپ: چهارم

قیمت: 110,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای دور: اسعد الدجیلی (راوی کتاب): امت‌ها و ملت‌ها از اینکه می‌بینند اصول و ارزش‌های والا و جاودانه، سرانجام راه خود را در ایران اسلامی پیدا کرده و دلاورمردان ارتش توحید به این اصول جانی تازه بخشیدند، احساس غرور و مباهات می‌کنند. به‌راستی که جنگ تحمیلی با روزها و شب‌هایش و با فصول سرد و گرمش حماسه‌ای گویا و ملموس را برای تاریخ معاصر ایران رقم زد. کسی یا کسانی که این حماسه را به‌ نوعی پی می‌گیرند، در باطن آن تصاویری زنده از پایمردی و ایثار بی‌حد و حصر مشاهده می‌کنند.
نباید منکر این حقیقت شد که هر فرد ایرانی، مطابق ظرفیت‌ها و امکانات خود سهمی در شکل‌گیری این حماسه جاویدان داشته‌است. این جنگ در واقع حماسه ملتی مظلوم در برابر ارتشی ظالم است که قصد داشت موجودیت این ملت را از صفحه تاریخ محو کند و هویت آن‌ را نیز بزداید، در حالی که این جنگ، جنگ تانک و توپ و هواپیما نبود.

از کتاب:فرماندهان ما گمان می‌بردند جنگ با ایران بیش از یک‌ هفته یا ده ‌روز به‌طول نخواهد انجامید و عقیده داشتند چنانچه تانک‌ها در پرتو شرایط موجود وارد خاک ایران شوند، انقلابی رخ خواهد داد؛ به‌ویژه آنکه بسیاری از شخصیت‌های مخالف از جمله رئیس سابق اداره امنیت در داخل کشور بودند. من در کتابی تحت ‌عنوان «شمارش معکوس... آمار و ارقام شکست» با این تصورات برخورد کردم. این کتاب توسط فرمانده سپاه سوم که نبردها را در آغاز تجاوز رهبری کرد به رشته تحریر درآمده‌ است. صفحه 76

از همین قلم:پرواز شماره ۲۲؛ خاطرات خلبان عراقی عصام عبدالوهاب الزبیدی (سوره‏ مهر) رازهای دوران پرالتهاب (سوره‏ مهر) حزب بعث و جنگ‏ (سوره‏ مهر) قله گردمند (سوره‏ مهر) برگ‌ریزان روح (سوره‏ مهر) قراردادها و نیرنگ‌ها؛ زندگی و سرنوشت حسین کامل (سوره‏ مهر) کویت در روزهای اشغال (سوره‏ مهر)

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1073


بستن