کتاب معرفی کتاب

روز شمار 15 خرداد - جلد دوم

مجلد حاضر از مجموعه «روزشمار 15 خرداد» -همچنان‌که سایر مجلدات آن نیز- در یک کلام تلاشی است در جهت طی‌ کردن فاصله میان این دو حافظه عمومی و خاص که کار گردآوری و تدوین آن از نخستین روزهای سال 1376 آغاز شده و منابع موجود به همت اعضای واحد تدوین تاریخ دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه‏هنری در قالب «طرح تحقیقاتی 15 خرداد 1342» یادداشت‌برداری شده و در اختیار احد گودرزیانی قرار گرفته است. مؤلف در این مجلد به بازخوانی وقایع تاریخی تابستان سال 1340 می‌پردازد و در روزشمار هر روز که با عنوان‌های خبرهای همان روز آغاز می‌شود، متن خبرها و شرح وقایع آن روز را نیز درج کرده و در پی‌نوشت هر متن نشانی منابع خبری را به صورت کامل می‌آورد. از این جهت جلد حاضر در امتداد مسیر مجلد پیشین مجموعه، در مسیری از روزهای تاریخ ایران قدم بر می‌دارد که در نهایت به 15 خرداد 1342 خواهد رسید.

تاریخ نشر: آذر 1390

تعداد صفحات: 450

شابک: 0-083-175-600-978

نوبت چاپ: دوم

قیمت: 330,000 ریال

شمارگان: 2500

15 خرداد 1342 یک روز تاریخی فراموش‌ناشدنی در نهضت اسلامی مردم ایران است که موجد اصلی پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 تلقی می‌شود. در حافظه عمومی مردم ما این مناسبت عمدتا با چند شاخصه کلی و اساسی شناخته می‌شود؛ شاخصه‌های مهمی چون  سخنرانی تاریخی امام خمینی (ره)، دستگیری ایشان، شهادت گروهی از طرفداران امام‌(ره) و همین! جالب است که جست‌وجوی دقیق در حافظه خاص این واقعه نیز در نهایت به همین چند ویژگی می‌رسد با این تفاوت که نتایج حاصله از چنین کندوکاوی بر خلاف داده‌های حافظه عمومی که معمولا عمر کوتاهی دارند، حاصلی ماندگار داشته و همین ویژگی موجب می‌شود که نقش واقعه در مرور زمان نیز همچنان تازه و قابل اعتبار باقی بماند.
مجلد حاضر از مجموعه «روزشمار 15 خرداد» -همچنان‌که سایر مجلدات آن نیز- در یک کلام تلاشی است در جهت طی‌ کردن فاصله میان این دو حافظه عمومی و خاص که کار گردآوری و تدوین آن از نخستین روزهای سال 1376 آغاز شده و منابع موجود به همت اعضای واحد تدوین تاریخ دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه‏هنری در قالب «طرح تحقیقاتی 15 خرداد 1342» یادداشت‌برداری شده و در اختیار احد گودرزیانی قرار گرفته است.
مؤلف در این مجلد به بازخوانی وقایع تاریخی تابستان سال 1340 می‌پردازد و در روزشمار هر روز که با عنوان‌های خبرهای همان روز آغاز می‌شود، متن خبرها و شرح وقایع آن روز را نیز درج کرده و در پی‌نوشت هر متن نشانی منابع خبری را به صورت کامل می‌آورد. از این جهت جلد حاضر در امتداد مسیر مجلد پیشین مجموعه، در  مسیری از روزهای تاریخ ایران قدم بر می‌دارد که در نهایت به 15 خرداد 1342 خواهد رسید.
این رویکرد پژوهشی مستند از جمله متدهای شناخته‌شده و رایجی است که به جهت صحت و اعتبار آن (به ویژه از این حیث که کاملاً عاری از هرگونه جهت‌گیری خاص پژوهشگر پیش رفته و شکل می‌گیرد) نزد مورخان و مخاطبان جایگاه ویژه‌ای دارد و شاید بتوان اقبال گسترده مخاطبان به این اثر و توفیقی  را که تاکنون در جلب توجه منتقدان و مخاطبان خاص داشته است،  ناشی از همین ویژگی آن دانست.
افزودن به سبد خرید
راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1054


بستن