ورود

ترانه‌ های مقاومت

نویسنده: جابر عناصری

سرآغاز ترانه‌های مقاومت، مرثیه‌ای برزندگی تباه شده و روزگار به هدر رفته و آخرین کلام این ترانه‌ها رثایی است در سوگ انسان‌های زنده که به مرگ تدریجی دل سپرده‌اند. ترانه‌های مشرقی، ترانه‌های سرزمین سیاهان آفریقا، سرخ‌پوستان، چرکین جامگان یا کارگران معدن، ترانه‌های کابوها و گاوچرانان، لولیان عشایر و کوچی‌های دشت و بیابان و. . . از ترانه‌های کتاب است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 2-149-506-964-978

تعداد صفحات 132

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب پالتویی

کتاب های دیگر نویسنده

  ترانه‌های مقاومت، گلواژه‌های ادبیات مردمی و سرآغاز روایت حدیث خفته در چشمان رنجدیدگان سینه چاک دیارهای دوردست است. ترانه‌هایی که از حلقوم محرومان و ستمدیدگان به گونه‌ای نغز برخاسته و بر دلها می‌نشیند. ترانه‌های که به آوای بلند فریاد برمی‌دارند، که هان! ای خفتگان خواب گران ـ پنبه از گوشهایتان برگیرید، و پلکهای سنگین خواب برگرفته‌تان را از هم بگشایید و لختی خیره بر ما بنگرید. که چه سان استخوان به زیر رنج و حرمان خود می‌سازیم و لب از لب نمی‌جنبانیم، مگر آن دم که جانمان به لب برسد. آنگاه دیگر احدی را یارای دوختن لبهای فریادآمیز ما نخواهد بود. این هفت ترانه و ترانه‌های دیگر از، کشورهای متفاوت و قاره‌های مختلف است که در یک چیز به هم مشترکند و آن درد مشترک آنانند. هفت ترانه اول، ترانه‌های مشرقی‌اند که غم غربت بزرگی از گهوارة تمدن را بر آدمهای متمدن امروز بازگو می‌کند که در کنار آنان چه حرمانهایی که خاک می‌شوند و دودی از آن برنمی‌خیزند. -هفت ترانة دوم، ترانههای سرزمین سیاهان آفریقا و جهان سیاهان که بر محرومیت‌شان صحه گذاشته و خواب را بر سپیدجامگان آشفته کرده‌اند. -هفت ترانه سوم، ترانه‌های سرخ‌پوستان جهانند که هنوز برده می‌شوند و سرزمینهای آبایی‌شان به جرم سرخ پوست بودن اشغال، تا جهان بدون سرخ، سپید بیاید که چه زیبا رنگی است! هفت ترانه چهارم، ترانه‌های چرکین جامگان یا کارگران معدن در سراسر جهان است که هنوز له می‌شوند و چرخهای اقتصادی و صنعتی جهان بر آنان می‌گذرند. هفت ترانه پنجم، ترانه‌های کابوها و گاوچرانانی است که در نبود آن، جهان لباس خشونت می‌پوشد و انسان پوکیده می‌شوند، چون ترانه‌های که بر پوکیدگی و بی‌هویتی انسان معاصر توسط آنان به سرایش درآمده‌اند. هفت ترانه ششم، هفت ترانه‌ای است از لولیان عشایر و کوچی‌های دشت و بیابان که حافظان و نگهدارندة نیکوی فرهنگ بومی و اصالت زندگی‌اند. اشک حسرت بر گور خاطرات، خاطره‌های حسرت‌گونه است بزرگ که در شرایط غربت، دچار خفت و خواری و اسارت و بردگی شده‌اند. سر آغاز این ترانه‌ها، مرثیه‌ای بر زندگی تباه شده وروزگار به هدر رفته و آخرین کلام این ترانه‌ها رثایی است در سوگ انسانهای زنده که به مرگ تدریجی دل سپرده‌اند. اشعار و ترانه‌های قومی مندرج در این مجموعه نای شبانان بره گم کرده را به نوا در می‌آورد و هر دم از بیداد و عصیان سخن می‌گوید. لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

جابر عناصری

زندگینامه

دکتر جابر عناصری در سال ۱۳۲۴ در محله معمار اردبیل به دنیا آمد. پدرش کربلایی علی عناصری از شبیه‌خوانان بود. دکتر جابر عناصری تحصیلات مقدماتی را در شهر اردبیل و تحصیلات متوسطه را در دارالفنون تهران با کسب مقام اول در رشته ادبی در میان تمامی دانش آموزان ایران به انجام رساند و سپس وارد دانشگاه تهران شد و تا سطح دکتری فلسفه و علوم تربیتی در ایران و کسب تخصص در انگلستان (دانشگاه لندن) به تحصیل ادامه داد.

 

او ۴۱ سال است در دانشگاه‌های تهران بعنوان استاد ممتاز به تدریس و تحقیق اشتغال دارد و بیش از چهل کتاب در زمینه فرهنگ ایران به رشته تحریر در آورده و صدها دانشجو تربیت کرده‌است. وی از طرف مراکز فرهنگی بخاطر فعالیتهایش در عرصه هنر تعزیه و شبیه‌خوانی لوح ویژه «پدر تعزیه» دانشگاهی ایران را دریافت کرد.

 

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

زندان الرشید

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

چراغ های روشن شهر

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

فرنگیس

مهناز فتاحی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

لشکر خوبان

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان