ورود

پلاکاردها

نویسنده: احمد مطر ، عبدالرضا رضایی نیا

کتاب حاضر، گزینه‌ای است از اشعار «احمد مطر» شاعر نوپردازی که به لطف ذهن و زبان متفاوتش در عرصه شعر سیاسی عرب از اقبال خاص و عام برخوردار است...

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 3-092-506-964-978

تعداد صفحات 160

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

کتاب حاضر، گزینه‌ای است از اشعار «احمد مطر» شاعر نوپردازی که به لطف ذهن و زبان متفاوتش در عرصه شعر سیاسی عرب از اقبال خاص و عام برخوردار است. این کتاب را عبدالرضا رضایی‌نیا در 159 صفحه و 69 قطعه شعر ترجمه، گزینه و گردآورده است. پلاکاردها لافتات عنوانی است که شاعر بر هفت مجموعه شعر خود نهاده است یعنی از لافتات یک تا لافتات هفت. که در جامعه متکثر عرب آوازة در خوری برای شاعر لافتات به ارمغان آورده است و از سوی دیگر صلة تبعید و ممنوعیت نشر در برخی از کشورهای عربی را نصیب زندگی و شعر احمد مطر ساخته است. شاکر النابلسی ناقد معاصر دربارة پلاکارد نامیدن شعرهای احمد مطر می‌نویسد: «پلاکارد نامیدن این مجموعه تأکیدی است بر دو معنا، معنای نخست آن که این مجموعه و دورنمایه آن از الف تا «ی» شعر ناب سیاسی است ... در جهان عرب هیچ سیاستی بدون پلاکارد نیست و هیچ پلاکارد بدون سیاست ... احمد مطر با این مجموعه در صدد نفی پلاکاردهای سیاسی عرب است که هر روز به رنگی نو و اندازه‌ای نو بالا روند. انگار به جهان عرب می‌گوید: این پلاکاردهای من، آن پلاکاردهای شما، انتخاب با خواننده ...» وجه تسمیة پلاکاردها را احمد مطر خود این گونه توضیح می‌دهد: «شعر من پلاکاردی است که صدای عصیان زده، در خود دارد و موضوع سیاسی خود را بدون هیچ ملاحظه‌ای اعلام می‌کند این ویژگیها که در شعر من به چشم می‌خورد کم و بیش همان ویژگی‌هاست که در پلاکاردهای تظاهرات کنندگان وجود دارند. این ویژگیها مانند ایجاز، آسانی زبان، موضوع‌گیری مشخص، تند و به هدف برانگیختگی است که در شعر من با لباس تکنیک ظاهر می‌شود. کتاب پیش رو گزینه‌ای است از دفترهای اول تا سوم لافتات و چند شعر از سه دفتر نخست. در انتخاب این شعرها، افزون بر زیبایی متنها و جذابیت برای خوانندة ایرانی، بر معیار ترجمه‌پذیری شعرها نیز تأکید شده است، که رضایی‌نیا از پس آن به خوبی برآمده است. شعری از احمد مطر را می‌خوانیم: در زمانة مردگان، زنده/ کفنها دفتر می‌شوند/ جگرها دوات/ و شعر، دروازه‌ها را می‌بندد/ و دیگر جز شهیدان شاعری نیست.

نویسنده

احمد مطر

زندگینامه

احمد مطر (متولد: ۱۹۵۶ روستای التنومه اطراف شهر بصره، عراق) از شاعران مشهور عراقی است و به خاطر شعرهای بسیار گزنده و طنز آمیز خویش در مورد سران عرب، مشهور می‌باشد. 

نویسنده

عبدالرضا رضایی نیا

زندگینامه

رضایی‌نیا در سال 1343 در شهرستان صومعه‌سرا دیده به دنیا گشود. در همین شهر به مدرسه رفت و در سال 1361 دیپلم تجربی گرفت. سپس به قم رفت و تحصیلات حوزوی را تا سطح عالی ادامه داد. در سال های 1367 تا 1371 به تحصیل در رشتۀ فلسفۀ غرب در دانشگاه شهید بهشتی پرداخت. در کنار تحصیل و فعالیت های پژوهشی، عمده فعالیتهای خود را در زمینه شعر، نقد ادبی و ترجمه متمرکز کرد که در این راستا، افزون بر بیست عنوان کتاب در حوزههای یادشده از وی منتشر شده، ضمن آن که عضویت در شورای سردبیری و سردبیری نشریاتی همچون مجله شعر، میراث جاویدان، طلایه، گنجینه را در کارنامه دارد. وی در سال 1372 به زادگاهش برگشت و علاوه بر پیگیری مطالعات و تدوین آثار قلمی خویش، مدیریت شبکه استانی رادیو گیلان و دبیری شورای شعرو موسیقی گیلان را بر عهده گرفت. ازسال 1380 به بعد دوباره به تهران کوچید. مدیریت گروه ادب و هنررادیو فرهنگ و عضویت در شورای عالی شعر صدا وسیما از جملۀ فعالیتهای فرهنگی اودر این سالهاست.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
لشکر خوبان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

اردوگاه اطفال

راز نگین سرخ

زندان الرشید

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

عصرهای کریسکان

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی