ورود

مدال و مرخصی

نویسنده: هدایت الله بهبودی

نمای نزدیک:تاکنونکتاب‌های زیادی در مورد خاطرات جنگ به چاپ رسیده است، اما کتاب «مدال و مرخصی» با تغییر زاویه دید، جنگ ایران و عراق را از آن‌سوی خاکریزهای دشمن به تصویر کشیده است. کتاب بسیار کم‌حجم است اما خواندن خاطرات کوتاه یک اسیر عراقی که شاید به‌ درخواست خودش نام او در کتاب برده نشده، مهر تاییدی است بر رشادت و از خودگذشتگی سربازان ایرانی در طول هشت سال دفاع مقدس. تغییر زاویه دید و مشاهده نبرد از دید طرفین، باعث پررنگ‌تر شدن جنبه‌های انسانی در ادبیات جنگ می‌شود. نمونه چنین نگرشی را قبلا در سینما و در دوگانه کلینت ایستوود به نام‌های «پرچم‌های پدران ما» و «نامه‌ای از ایوجیما» دیده بودیم. اما کتاب «مدال و مرخصی» هدایت‌الله بهبودی، پیامی فرا‌تر از این دارد و تنها در پی نشان‌دادن تشابهات انسانی میان سربازان دو سوی جبهه نیست. زیرا در این نبرد، یکی از طرفین نه تنها برای دفاع از وطن، ‌بلکه برای حفظ آرمان خود می‌جنگد و طرف دیگر به حکم وظیفه در جنگ حاضر است. به همین دلیل، میل به نبرد و مقاومت در میان رزمنده ایرانی تا آنجاست که یک‌تنه در مقابل لشکری می‌ایستد و شاید کشف همین حقیقت است که باعث می‌شود سرباز عراقی، به میل خود تسلیم رزمندگان ایرانی شود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-186-506-964-978

تعداد صفحات 72

نوبت چاپ یازدهم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

  نمای میانی:هدایت‌الله بهبودی کلهری ۲۹ اردیبهشت ۱۳۳۹ در تبریز به دنیا آمد. سال‌ها خبرنگار بود و پس از تاسیس دفتر «ادبیات و هنر مقاومت» در سال ۱۳۶۷ و تأسیس دفتر «ادبیات انقلاب اسلامی» در حوزه‌ی‌هنری در سال ۱۳۷۲، سردبیر فصلنامه مطالعات تاریخی شد. او جوایز متعددی در حوزه ادبیات دفاع مقدس کسب کرده است‌ ودر سال ۱۳۸۷، به عنوان هنرمند برجسته سی سال تاریخ انقلاب اسلامی، از سوی حوزه‌ هنری معرفی و از او تجلیل شد. نمای دور:آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب: اگر بنده شاعر بودم، یقیناً در مدح شما، در مدح آقای سرهنگی، در مدح آقای بهبودی، آقای قدمی، در مدح همین خاطره‌سازان و خاطره‌انگیزان قصیده می‌ساختم؛ چون کارِ بسیار بزرگ و بااهمیتی است. کدام هنرمند است که از روحیه‌ حماسیِ پُرشور ملت و جوان‌های خودش در مقابل دشمنی که قصد داشت غیرت و عزت این ملت را زیر پاهای خودش لگدمال کند، و از زیبایی خارق‌العاده آن بتواند بگذرد و این را نبیند! اخیراً از آقای بهبودی و آقای سرهنگی مصاحبه‌ای می‌خواندم. این آقایان معتقدند که قضایای دوره‌ دفاع مقدس را بایستی مستند کرد، تبیین کرد، مستدل کرد تا براساس این‌ها آثار هنری به‌وجود بیاید، که کاملاً درست است. اعتقاد من این است که ما هرچه برای دوره‌ دفاع مقدس سرمایه‌گذاری و کار کنیم، زیاد نیست؛ چون ظرفیت هنری و ادبی کشور برای تبیین این دوره، خیلی گسترده، وسیع و عمیق است. از کتاب:صبح داشت می‌دمید که پرچم‌های سفید را در دست گرفتیم و راه افتادیم و صحیح و سالم، به قله تپه رسیدیم. ایرانی‌ها ما را در آغوش گرفتند و بوسیدند. سپس با هم حرف زدیم. معلوم شد که آن‌ها از حمله ما اطلاع داشتند. آن‌ها گفتند که حمله توپخانه ما خیلی سنگین بوده اما هیچ‌کس از ما صدمه‌ای ندید. وقتی بیشتر دقت کردیم، ‌متوجه شدیم که آن‌ها فقط بیست بسیجی هستند. با چهار رأس قاطر جهت حمل آذوقه و مهمات و چند قبضه سلاح سبک. صفحه ۷۱ از همین قلم: ادبیات در جنگ‌های ایران و روس (سوره‏ مهر) خرمشهر خانه‌ای رو به آفتاب (سوره‏ مهر) سفر به حلبچه (سوره‏ مهر) سفر به قبله (سوره ‏مهر) ادبیات نوین ایران پس از نهضت مشروطه (سوره‏ مهر) پا به پای باران (سوره‏ مهر) و ... لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

هدایت الله بهبودی

زندگینامه

هدایت‌الله بهبودی کلهری 29 اردیبهشت 1339 در تبریز به دنیا آمد و در سال 1343 همراه خانواده از تبریز راهی تهران شد. وی در سال 1371 در مقطع کارشناسی در رشته تاریخ از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. با آغاز جنگ تحمیلی بهبودی در مقام خبرنگار به فعالیت پرداخت. پیش از آن در واحد امور خارجه‌ی دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی اشتغال داشت. او در سال 1362 خبرنگار روزنامه تهران تایمز شد و سه سال بعد (1365) به دفتر روزنامه‌ی جمهوری اسلامی‌ رفت و مسئول صفحه‌ی «جبهه و جنگ» شد. بهبودی سرانجام در پاییز سال 1367، همراه مرتضی سرهنگی، به حوزه‌ی‌هنری رفت و این دو دفتر "ادبیات و هنر مقاومت" را تأسیس کردند. بهبودی مدتی نیز سردبیر سرویس فرهنگی روزنامه ایران (سال اول تأسیس) بود. پس از پنج سال بهبودی از دفتر "ادبیات و هنر مقاومت" جدا شد و در سال 1372 دفتر "ادبیات انقلاب اسلامی" ‌را در حوزه‌ی‌هنری تأسیس کرد. بهبودی در زمستان 1382 سردبیر فصلنامه‌ی مطالعات تاریخی شد و تاکنون (1389) سردبیری این فصلنامه را به عهده دارد.

 

کتاب های مرتبط
در کمین گل سرخ

محسن مومنی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

فرنگیس

مهناز فتاحی

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

راز نگین سرخ

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده