ورود

نبرد درالوک

نویسنده: محمود جوانبخت

نمای نزدیک:محور اصلی این کتاب که به شیوه خاطره‌نگاری داستانی نوشته شده، تصرف شهر«درالوک» است. کتاب در چهارده فصل تدوین شده و با روایتی خطی از کودکی جعفر جهروتی زاده در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز می‏شود. فصل دوم، بازگویی خاطراتی از حوادث بعد از انقلاب و اتفافاتی است که از سوی گروهک‌های ضد انقلاب در غرب ایران رخ می‌دهد. جعفرکه آن زمان هجده‌ساله بوده، همراه عده‌ای از دوستانش به عنوان نیروهای داوطلب برای مبارزه با ضد انقلاب راهی غرب کشور می‏شود. فصل‌های بعدی دربرگیرنده خاطراتی است از شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و شکل‌گیری تیپ محمد رسول الله(ص) که حاج احمد متوسلیان فرماندهی آن را برعهده داشته است و جهروتی زاده را به عنوان فرمانده گردان تخریب انتخاب می‏کند.خاطراتی از عملیات‌های بیت المقدس، فتح المبین، آزادی خرمشهر و شهادت فرماندهان دلاور و از جان‌گذشته‌ای چون حاج ابراهیم همت، مهدی باکری، حاج احمد متوسلیان و کاظم رستگار از بخش‌های تأثیرگذار، جذاب و خواندنی کتاب «نبرد درالوک» هستند.این کتاب، ناگفته‌های بسیاری از شهیدان متوسلیان، همت، چراغی و رضا دستواره دارد که پیش‌تر جای دیگر منتشر نشده‌اند؛ از رو کتاب سرشار از مستنداتی غنی و ارزشمند است. نثر و پرداخت روان و ساده از دیگر ویژگی‌های این اثر است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 7-868-471-964-978

تعداد صفحات 256

نوبت چاپ دوازدهم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای میانی:محمود جوان‌بخت، نویسنده و روزنامه‌نگار متولد سال 1351 تهران، دارای مدرک کارشناسی تاریخ است. وی سالیان مدیدی کار روزنامه‌نگاری کرده و چندین کتاب نیز در کارنامه‌اش به ثبت رسانده است. کتاب‌های «آبی+ قرمز»، «سقوط خرمشهر» و «مهربان مثل مسیح» از جوانبخت هر سه برگزیده‌ جشنواره‌ کانون پرورشی کودکان و نوجوانان شده‌اند. کتاب«جامانده از کاروان» او هم برگزیده‌ جشنواره ادبیات عاشورایی شد. همچنین «حکایت آن مرد غریب» برگزیده‌ جشنواره‌ دفاع مقدس بوده است.

نمای دور: جعفر جهروتی‌زاده سال‌ها فرمانده یکی از یگان‌های پارتیزانی بود. اواسط سال 1363 جهروتی‌زاده از لشکر 27 جدا و به عنوان فرمانده یگان ویژه شهادت‌، مأمور تشکیل و سازماندهی این سازمان پارتیزانی ‌شد؛ یگانی که مأموریت آن انجام عملیات در داخل خاک عراق و پشت جبهه دشمن بود. او چندین عملیات مهم و خطرناک را در پشت جبهه عراقی‌ها فرماندهی کرده است؛ عملیات‌هایی که نیازمند ده ها روز پیاده‌روی با تجهیزات در یخبندان کردستان عراق‌، با کمترین آذوقه و از راه های صعب‌العبور بود. یکی از مهم‌ترین کارهایی که وی و همرزمانش انجام دادند، انهدام تأسیسات چندین شهر عراق از قبیل دیانا و درالوک بود. نبردهای پارتیزانی در جنگ تحمیلی هشت ساله با عراق که بیشتر در کوهستان‌ها و شهرهای مرزی عراق رخ می‌داد کمتر در خاطرات رزمندگان آن دوران دیده می‌شود؛ به همین دلیل خاطرات جهروتی زاده از این حیث یک استثناء است.

از کتاب :خودمان را به جاده شلمچه چسبانده بودیم. حاج احمد هم پشت سر ما کنار همین جاده بود.
آقا سید را به محل پسرش آوردم. شهدای زیادی روی زمین افتاده بودند. نگاهی به دور و اطراف کرد و گفت: پس عباس کو؟
گفتم: جزو همین‌هاست، بگرد خودت پیدایش کن.صفحه 84

از همین قلم:فوتبال و جنگ (سوره‏ مهر، شاهد) حکایت آن مرد غریب (شاهد) سقوط خرمشهر (کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) سهراب در آب (شاهد) پرنده‌های غمگین (هزاره ققنوس) و ...

 افتخارات:شایسته تقدیر در دهمین دوره انتخاب کتاب دفاع مقدس

نویسنده

محمود جوانبخت

زندگینامه

او در سال 1351 در تهران متولد و تحصیلات خود را تا پایان مقطع کارشناسی در رشته تاریخ ادامه داد، زمینه فعالیت او روزنامه‌نگاری است. او علاوه بر سردبیری نشریه خاطره امروز با نشریات سلام و بیان و گروه ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری همکاری دارد. از میان‌ آثار او کتابهای سقوط، آبی + قرمز و مهربان مثل مسیح در جشنواره کتاب کانون برگزیده شده، کتاب جا مانده از کاروان برگزیده جشنواره ادبیات عاشورایی و کتاب حکایت آن مرد غریب، برگزیده جشنواره دفاع مقدس است. جامانده از کاروان، آبی + قرمز، مهربان مثل مسیح، ماهیها در آب زنده‌اند، حکایت آن مرد غریب از جمله آثار اوست.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
مادربزرگ جان فراموشکار پدربزرگ جان فراموشکار

نبرد رئیس علی

این همه یوسف

پاوه سرخ

داوود بختیاری دانشور

پایان یک نقش(رمان)

جلال توکلی

عشق باران است

عبدالرضا رضایی نیا

گفت و گو نویسی (مجموعه کتاب های آموزش نویسندگی 2 )

پای تخته سیاه - داستان های انقلاب 2

محمدرضا سرشار

قطار مهاراجه

گل انارها را باد می‌برد

کتاب های پیشنهادی ما
مریض بی پول (مجموعه شکرستان)

فاطمه سرمشقی

زندگی در مه

داود بختیاری دانشور

نوازش های کودکان ایران

حمید سفیدگر شهانقی

فانوسی بیفروز

راضیه تجار

راهنمای موضوعی کتاب‌های حماسه حسینی (٢ و ١)

سعید سرمدی

حقیقت و هنر دینی

دکتر محمد مددپور

عشق خامه‌ای

رضا مکتبی

به همین سادگی

رضا میرکریمی و شادمهر راستین

چفیه های زخمی

سید حسن حسینی ارسنجانی

بود و نابود

سید هاشم حسینی

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
مجلس حربن یزید ریاحی

علی معلم دامغانی

مروری بر مطالعات نشانه‌شناختی سینما

نویسنده: ت السیسور وا. پوپ / مترجم: فرهاد ساسانی

من می‌گویم، شما بگریید

علیرضا قزوه

ادبیات و آیین شبیه خوانی

محمدحسین ناصربخت

معارف‌ اللطائف

محمدعلی مجاهدی (پروانه)

زنبق های طلایی

ساسان ناطق

آشنایی همگان با نظریه ساختاری موسیقی ایران - جلد یکم

محسن فربود منش

شاهنامه نگاری درایران

سید عبدالمجید شریف زاده

بر این رواق مقرنس

مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری

تاریخ حرکت اسلامى در عراق

عبدالحلیم الرهیمى / مترجم : محمدنبى ابراهیمى