ورود

گل انارها را باد می‌برد

نویسنده: هادی حکیمیان

واگویه‌های درونی از روزگاران دور تا امروز، از شکست صفویان تا برآمدن محمود افغان، از دغدغه‌های روزهای جنگ ایران و عراق و خاطره ‌مانندی از روزهای دفاع مقدس، از پرپر شدن گل‌های انار و کودکان جنگ.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5-065-506-964-978

تعداد صفحات 121

نوبت چاپ سوم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

«گل انارها را باد می‌بُرد» مجموعه‌ای است رنگ ‌به رنگ، چون طبقی از گل‌های گونه‌گون که هر کدام عطر خود را دارند؛ چراکه هادی حکیمیان در هر داستان از این کتاب، فضای متفاوتی را تجربه کرده و به نگارش در آورده است.
او در داستان«قمقمه»، راوی صحنه شهادت رزمنده‌ای است، درست در لحظه‌ای که آن اتفاق خون‌بار روی می‌دهد. اما در داستان‌های «خودکار آبی» و «جوراب‌ها» خواننده را با خود به دوران خدمت سربازی و دشواری‌هایش می‌برد. در داستان«عروسک»، هنگام دیدن یک فیلم در سینما واقعیت و دنیای درون فیلم‌ها درهم می‌شوند و فضایی سرخوشانه می‌آفرینند. داستان «ساعت بیست و پنج» اما از خیانت و دورویی سخن می‌گوید.
 حکیمیان با داستان«اسم بچه‌مان باشد دانیال» از جوانی سخن می‌گوید که از حال‌وهوای بچه‌های جبهه دور است  و حالا با چشمان خود شجاعت و دلیری رزمندگان را می‌بیند.
«عروسکی برای دخترم» هم جهانی یکسر متفاوت با دیگر داستان‌های حکیمیان دارد. او در این جا راوی  ماجراها و دغدغه‌های  نویسنده‌ای است که جهان قصه‌هایش را با واقعیت یکسان پنداشته اما فقر چون حقیقتی سمج پیش رویش ایستاده است.
حکیمیان در چند داستان کتابش هم محل اتفاقات را به روستاها و باورهای کهنه می‌برد: ننه باجی، انار باغ کردی، یلدا، شبی که سگ‌ها آمدند...
ولی در چند داستان دیگر، فضا را می‌برد به تاریخی دورتر و از عصر صفویان سخن می‌گوید. مثل خود داستان«گل انارها را باد می‌برد» که قصه‌ای است  شاعرانه و  اندوهناک در باب تاریکی و ستم و البته عشق.

نویسنده

هادی حکیمیان

زندگینامه

حکیمیان در سال 1347 در شهر آفتاب طلایی یعنی یزد متولد شد. او هم اکنون دانشجوی رشته تاریخ می‌باشد. وی از شاگردان جلال توکلی ـ نویسنده ـ در یزد است و از سال 1379 در جلسات حوزه هنری یزد شرکت کرده است. همچنین در زمینه داستان‌نویسی با واحد ادبیات حوزه هنری یزد، کارگاه قصه و رمان حوزه هنری تهران همکاری داشته‌اند. از این نویسنده در مجلات «عصر پنجشنبه»، «کلک»، «گلستانه» و «آزما» داستانهایی به چاپ رسیده است.

 

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
چراغ های روشن شهر

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

ضربت متقابل

کوچه نقاش ها

راحله صبوری

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام