ورود

شبیه صدام

نویسنده : میخائیل رمضان ، محمدنبی ابراهیمی
طراح جلد، تصویرگر : -

ناشر سوره مهر

شمارگان 1250

شابک 6-927-506-964-978

تعداد صفحات 416

نوبت چاپ ششم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای نزدیک:ما ایرانی‌ها از صدام هیچ خوشمان نمی‌آید اما بد نیست که فرصت مطالعه یک کتاب را از دست ندهیم: «شبیه صدام». میخاییل رمضان که شباهت بسیار زیادی به صدام داشته و سالیان مدیدی در بسیاری از محافل به جای او حضور می‌یافته، در این کتاب، خاطرات خود را از ایفای نقش صدام بازگو کرده است.
 رمضان، حرف‌های خود را از آن جا آغاز می‌کند که همین شباهت، باعث دردسرهایی برای او شده بوده، چون همان ایام هم صدام چهره محبوبی نزد عراقی‌ها نبوده است. بعد به مشروح دیدار خود با صدام می‏پردازد و تمرین‌هایی که باید انجام می‌داده تا نقش صدام را ایفا کند.
 درفصل بعدی کتاب می‌خوانیم که روی صورت میخاییل رمضان جراحی زیبایی انجام می‌شود تا بیشتر به صدام شبیه شود. بعد هم به عنوان اولین حضور در صحنه، رمضان به جای صدام به بازدید از بیمارستان‌های عراق می‏پردازد!
 او سپس به شرح خاطرات و مخاطراتی می‌پردازد که این وظیفه سنگین برایش به همراه داشته است. از جمله اینکه یک بار به جای صدام اشتباه گرفته شده و ربوده می‌شود. بعد هم رژیم عراق مبلغ کلانی را می‏پردازد تا او را آزاد کند. یا به این موضوع اشاره می‌کند که چگونه به جای صدام در جبهه‌های جنگ حضور می‌یافته و در یکی از همین بازدیدها توسط یکی از فرماندهان عراقی در معرض ترور قرار می‌گیرد و به شدت مجروح می‌شود. اما زنده می‌ماند تا راوی غریب‌ترین و تلخ‌ترین ماجراهایی باشد که صدام باعثش بوده است.
نمونه این اتفاق، دیداری است که رمضان به جای صدام از زندان‌های عراقی داشته است. او صحنه‌هایی از شکنجه و کشتار زندانیان را تعریف می‌کند که از فرط موحش بودن، غیرواقعی می‌نمایند. با این همه، کتاب پایانی خوش دارد و میخاییل رمضان بعد از اشغال کویت توسط عراق، از این کشور می‌گریزد و ساکن نیویورک می‌شود.

نمای دور:«شبیه صدام» مجموعه‌ای از خاطرات یک معلم عراقی به نام میخائیل رمضان است‏ که به خاطر شباهت زیادش به صدام حسین، در سال 1979 توسط یکی از نزدیکانش به حزب بعث معرفی شد. رمضان پس از انجام یک عمل‏ جراحی، تا سال 1997 نقش بدل صدام را در عرصه‏های اجتماعی، سیاسی و نظامی بازی کرد. رمضان در این کتاب اسرار زیادی را فاش کرده است. او دیدارهایی با حسنی مبارک و یاسر عرفات داشت که آن‌ها متوجه نشدند که او صدام نیست. رمضان در نهایت با کمک ‏نیروهای کرد و سازمان سیا به ترکیه فرار کرد. سپس از ترکیه به آمریکا رفت.
رمضان از جبهه‏ جنگ عراق با ایران و روزهای اشغال کویت هم بازدیدهایی داشته که شرحشان در کتاب آمده است. حتی در پایان کتاب«شبیه صدام» تصویری از میخاییل رمضان به چاپ رسیده است که او را به جای صدام در حال بازدید از جبهه‌های جنگ عراق علیه ایران نشان می‌دهد.

از کتاب:میان کردها و دولت این مذاکرات بیش از 5ماه ادامه داشت. طی این مدت، من که در 4سال گذشته چاق شده‌بودم، حدود ده کیلوگرم وزن کم کردم. ربایندگان به تغذیه من توجه داشتند و مرا گرسنه نمی‌گذاشتند. غذای من، مانند غذای خودشان بود، نان و برنج و چای. به من بی‌ادبی نشد یا مورد ضرب‌و‌شتم قرار نگرفتم. ربایندگان، انسان‌هایی منطقی بودند که تلاش‌های خود را بر روی آزادسازی مردمشان از ظلم حزب بعث که طی سه‌دهه خون فرزندان آن‌ها را بر زمینه ریخته‌بود، متمرکز کرده‌بودند.
صفحه 225
از همین قلم:ت‍اری‍خ ح‍رک‍ت اس‍لام‍ی در ع‍راق (سوره ‏مهر) شیعه و حکومت در عراق (سوره‏ مهر) اشغال و مدال (سوره‏ مهر) خاطرات سروان عراقی احمدغانم الربیعی (سوره ‏مهر) خاطرات سرهنگ دوم ستاد خالدسلمان محمود کاظمی (سوره‏ مهر) و ...

نویسنده

میخائیل رمضان

زندگینامه میخائیل رمضان، معلم ساده ‏ای بود که به خاطر شباهت شگفتی‏‎آورش به صدام، توسط یکی از نزدیکانش به حزب بعث معرفی می‎شود. او توسط یک جراح آلمانی به نام دکتر «هلموت ریدل» تحت عمل جراحی پلاستیک قرار می‏گیرد تا کوچکترین تفاوتهای صورتش با صدام اصلاح شود. میخائیل رمضان با این شباهت توانست 19 سال نقش صدام را در عرصه‏های اجتماعی، سیاسی و نظامی بازی کند. او در کتاب خاطرات خود که هم اینک گزیده‏هایی از آن را خواهید خواند، اسرار زیادی را فاش می‏کند. او حتا با حسنی مبارک (رئیس جمهور مصر) و یاسر عرفات (رهبر معدوم فلسطینیان) ملاقات می‏کند، بدون اینکه آن دو پی ببرند که او صدام واقعی نیست. شبیه صدام از جبهه‏های جنگ عراق با ایران و روزهای اشغال کویت، دیدارهای متعددی داشته است. میخائیل رمضان چندی پس از اشغال کویت توسط ارتش صدام، از عراق می‏گریزد و به ایالات متحده پناهنده می‎‏شود. وی اکنون ساکن نیویورک است.  

نویسنده

محمدنبی ابراهیمی

 مولف و برگرداننده کتابهایی چون «شبیه صدام»، «جنایت‌های ما در خرمشهر» و ...

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
مجموعه مقالات زیبایی شناسی و سیاست

فرشید ابراهیمیان

از آزادی تا پیروزی

برای تاریخ می گویم جلد سوم

سعید علامیان

هفت شاعر از فردا

محمد جواد آسمان

ما و جهانی شدن

کوفیان

حسن باستانی

آیه نور و هنر

دکتر حبیب‌الله آیت‌اللهی

زخم بی‌بهبود

یوسف‌علی میرشکاک

برگی از خطه کشوین

قوطی بیگیر بینیشون

اسفندیار ساکنیان دهکردی

کتاب های پیشنهادی ما
جهنم تکریت

مجتبی جعفری

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

مدیریت صحنه و اداره نمایش

حسین فراهانی

کتاب طنز - جلد چهارم

عبدالجواد موسوی

تاثیر نهضت ترجمه در موسیقی جهان اسلام

نکیسا هدایت زاده

عقربه ها خوابشان می آید

معصومه عیوضی

تجلی مفاهیم اسلامی در مجسمه سازی دوران پس از انقلاب اسلامی

مهدی ناظمی‌اردکانی، حسن بلخاری‌قهی، محمدرضا اسماعیل‌یزدی

نبرد درالوک

محمود جوانبخت

رسانه نژاد و بازنمایی

اولین السلطانی

ساعت دنگی

محمداسماعیل حاجی علیان

مشتریانی که این کتاب را خریده اند، کتاب های زیر را مطالعه کردند
دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

از روزهای برفی

محمد رضا محمدی پاشاک

شوراب و هشو (مجموعه عروسک ها از بهشت می آیند)

شهرام کرمی

تیرانا

مهرداد اوستا

در کوچه های خرمشهر

مریم شانکی

در خانه ما

جواد محقق

بیست و چهار تز دربازخوانی ابر کتاب (بر ساخت اجتماعی واقعیت)

دکتر حامد حاجی حیدری

نامه رسان

ساسان ناطق

شیعه و حکومت در عراق

حسن العلوى / مترجم : محمدنبى ابراهیمى

معنای شمایل ها

ولادیمیر لوسکی و لئونید اوسپنسکی