ورود

بررسی چهره ی دیو و پری در افسانه های مازندران

نویسنده: فاطمه شمسی
طراح جلد، تصویرگر: حبیب ایلون

افسانه ها، باورها و آداب و رسوم زنده، بعد از آثار باستانی و متون کهن کلید راهیابی ما به دل باورهای یک قوم است. مازندران از دیرباز و حتی پیش از هجوم یا مهاجرت آریائیان جایگاه اقوامی کهن با باورها و آیین و رسوم غنی بوده است.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-03-0676-2

تعداد صفحات 256

نوبت چاپ چاپ اول

سال چاپ اول 96

قطع کتاب رقعی

کتاب های دیگر نویسنده

این اثر پژوهشی علمی و اسطوره شناختی است که به بررسی لایه های اسطوره ای در افسانه های مازندران با محوریت حضور دیو و پری می پردازد . مازندران به علت پیشینه ی کهن و حضور فرهنگ های پیشتاز زرتشتی  و شیعی بستری بسیار گسترده ، غنی و بکر برای انجام مطالعات تطبیقی مردم شناسی ، انسان شناسی و تاریخی است ، «پری » از جمله مباحثی است که با وجود حضور پر رنگ در فرهنگ فولکلور در مناطق مختلف ایران ، از توجه علمی کمتری برخوردار بوده است این کتاب با نظر بر مولفه های نقد اسطوره شناسی به بررسی «چهره دیو و پری » در افسانه های مازندران پرداخته تا کارکرد و پیشینه ی پیشتاز زرتشتی " دیو و پری " را افسانه های مازندران نشان دهد . همچنین در فصل آخر به مطالعه ی تطبیقی افسانه های مازندران و ارمنستان به واسطه مشترکات فرهنگی زده است و به مقایسه ی برخی از شباهت های ساختاری و محتوایی بین آن ها پرداخته است.   لینک خرید نسخه الکترونیکی

نویسنده

فاطمه شمسی

اینجانب فاطمه شمسی متولد 1365 در تنکبان و فارغ التحصیل دوره کارشناسی ارشد رشته ی فرهنگ و زبان های باستانی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات پژوهشی بوده و مقالاتی در زمینه ی مطالعات تطبیقی ایران و هند باستان یا تمرکز بر پیشینه ی نمایشی این دو تمدن باستانی دارم. همچنین در حوزه مردم شناسی و فولکلور پژوهش هایی در حوزه فرهنگ و آداب و رسوم و معماری بومی -مذهبی مازندران انجام داده ام.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
گلستان یازدهم

بهناز ضرابی زاده

عصرهای کریسکان

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

کالک های خاکی

ضربت متقابل

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

اردوگاه اطفال

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

آن بیست و سه نفر