ورود

چارپاره

نویسنده: سید اکبر میرجعفری

کتاب چارپاره نوشته سید اکبر میرجعفری کتابی پژوهشی است که به علل و چگونگی پیدایش شعر چارپاره و به تحیل شعر شاعران چارپاره سرای نسل اول و دوم می پردازد و فراز و نشیب این قالب شعری را تا پس از انقلاب اسلامی بررسی میکند.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978-600-03-0264-1

تعداد صفحات 232

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری

کتاب های دیگر نویسنده

از کتاب :

چارپاره و سابقه تاریخی آن

پیش از آنکه به شناسایی اولین چارپاره ها بپردازیم،بهتر است سابقه تاریخی این قالب را بررسی کنیم . با مطالعه درباره قالب های شعر فارسی باید این موضوع را بررسی کنیم که آیا این قالب شعری در گذشته هم نمونه هایی داشته است، همچنین قالب هایی شباهت به چارپاره دارند ، شناسایی شوند.

از قدیمی ترین متن هایی که در آن با اصطلاح چارپاره رو به رو می شویم ، کتاب دره نجفی نوشته "نجفقلی میرزا " مشهور به آقا سردار است.این کتاب در سال 1333 ه.ق نوشته شده است و موضوع آن در علم عروض ، قافیه و بدیع است و با تعلیقات و حواشی حسین آهی به چاپ رسیده است.نویسنده این اثر ،چارپاره را یکی از صنایع بدیعی دانسته و آن را یکی از شقوق تجزیه می داند.

 

نویسنده

سید اکبر میرجعفری

زندگینامه سال 1348 در زواره از توابع شهرستان اردستان متولد و از سن 10 سالگی در قم به‌سر برده، از سال 1369 تاکنون ساکن تهران می‌باشد. در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات فارسی دانشگاه تهران می‌باشد. او کارشناس دفتر تألیف و برنامه‌ریزی کتابهای درسی است و با مجله شعر، روزنامه همشهری و روزنامه اطلاعات همکاریهایی داشته است. اولین اثر منتشرشده او کتاب نقد و تحلیل شعر انقلاب است که سال 76 چاپ و منتشر شد. او نفر اول شعر عاشورایی (سال 80، فرهنگسرای ارسباران) می‌باشد.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور

کتاب دا

سیده اعظم حسینی

چراغ های روشن شهر

راز نگین سرخ

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

لشکر خوبان

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی