ورود

عکاسی و نظریه

نویسنده: مهدی مقیم نژاد

کتاب عکاسی و نظریه یک پژوهش مستقل و روشمند است که نویسنده در آن تلاش کرده تا با رویکرد دو نظریه فلسفی عمده قرن بیستم ، یعنی ساختار گرایی و پسا ساختارگرایی ، رسانه عکاسی را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهد.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 978- 600- 175-705- 1

تعداد صفحات 492

نوبت چاپ دوم

سال چاپ اول

قطع کتاب وزیری بلند

کتاب های دیگر نویسنده

موضوع کتاب پیش رو بررسی تطبیقی نظریه های ساختارگرایی و پساساختار گرایی در نقد عکس است. این کتاب در دو راستای نقد نظری و عملی عکاسسی نگاهی است از زاویه دید رویکردهای ساختارگرایی و  پساساختارگرایی به دنیای عکاسی و مقایسه ی میان این دو. به شکل دقیق تر ، این کتاب تلاش دارد تا ابتدا در سطح نظری ، از نگاه ساختار گرایانه مولفه های ساختاری درونی رسانه ی عکاسی و طبیعت عکس به مشابه یک نشانه تصویری را مورد تحلیل قرار دهد ئ و آن را معلوم دارد و سپس ، این نکته را روشن کند که چه نوع آثاری در تاریخ عکاسی با عطف به این مولفه های ساختاری و نشانه شناختی بوجود آمده اند.در گام بعد ، در صدد آن است تا این مسئله را روشن کند که رویکرد ساختار گرایی موجب چه نوع دگرگونی هایی در ساختارهای رسانه ی عکاسی و طبیعت نشانه ای عکس شده است و مصادیق عینی این دگرگونی ها در تاریخ عکاسی کدامند. به همین ترتیب ، این کتاب برای روشن تر شدن مسئله در سطح عملی آثار رابرت فرانک و سیندی شرمن را به عنوان نمونه های تجربیات عکاسی ساختارگرایانه و پساساختارگرایانه در نقد عکس را در هر دو راستای نظری و عملی مورد مقایسه ی تطبیقی قرار دهد تا بدینوسیله ویژگی ها ، تفاوت ها ،و اهمیت خاص رویکرد هر یک ار نظریه های در دنیای عکاسی را در کنار هم بسنجد و مورد تحلیل قرار دهد.

نویسنده

مهدی مقیم نژاد

مهدی مقیم نژاد در سال  ۱۳۵۵ در بابل متولد شده است. او دکترای پژوهش هنر با گرایش عکاسی از دانشگاه هنر تهران دارد و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر تهران با درجه استادیار است.
برگزاری نمایشگاه‌های انفرادی و بیش از سی نمایشگاه گروهی در زمینه های عکاسی و هنر مفهومی در داخل و خارج از ایران، چاپ کتاب‌های تخصصی و انتشار بیش از شصت عنوان مقاله به زبان‌های فارسی و انگلیسی در زمینه‌های مباحث تئوری هنر و عکاسی از جمله تلاشهای وی در حوزه هنر عکاسی محسوب می‌شود.
این هنرمند فعال حوزه عکاسی پیش از این عضو هیئت داوران سومین جشن عکس دانشگاه هنر، دانشگاه هنر تهران، عضو هیئت داوران دومین جشنواره سراسری عکس دانشجویی، دانشگاه هنر تهران و دانشکده هنر دانشگاه سیستان و بلوچستان، دبیر بخش عکس اولین جشنواره هنر و امنیت، معاونت اجتماعی و ارشاد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، تهران، عضو هیئت داوران بخش عکس هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران، مدیر هنری انتشارات مدیا، تهران، از سال 1380 تا 1383 بوده و در سال 1380 و مسئول کمیته فنی، پخش فیلم و عضو هیئت تحریریه کتاب «نخستین جشنواره جهانی فیلم‌های دریایی» بوده است.

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.
کتاب های مرتبط
ضربت متقابل

جشن حنابندان

محمدحسین قدمی

زندان الرشید

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

لشکر خوبان

اردوگاه اطفال

عصرهای کریسکان

پایی که جا ماند

سید ناصر حسینی پور