ورود

طراحی های یک ذهن طنز پرداز

نویسنده: پریسا کاشانیان

نمای نزدیک:کریستوفر هارت ادعای بزرگی دارد که شاید دور از واقعیت نباشد؛ می‌گوید اگر می‌خواهید بدانید چطور یک تصویر خنده‌دار بکشید_ آنقدر خنده‌دار که موجب خندیدن شود و آنقدر خنده‌دار که موجب چاپ شود_ این کتاب مناسب شماست. او برای اثبات این ادعا تمام اصول اولیه کشیدن کارتون و خلق شخصیت‌های طنز را در کتابش آموزش می‌دهد. در وهله اول او به خلق شخصیت‌های خنده‌دار معتقد است، چراکه به گفته او اگر مخاطب شخصیت شما را دوست نداشته باشد، از جوک‌های او هم خوشش نخواهد آمد. او خلق این شخصیت را در مراحل مختلفی از جمله ارتباط چهره با خصوصیات اخلاقی، بدن‌های خنده‌دار، ایجاد قیافه‌های مختلف با تغییر اجزای صورت، ایجاد یک سبک ثابت، نوشتن‌ جوک‌های خنده‌دار، استفاده از تیم‌های کمدی و ... تشریح می‌کند. همه فصل‌های کتاب با تصویرهای متعددی همراهند که درک ایده‌ها و مفاهیم مورد نظر نویسنده را برای مخاطب ساده می‌کند. او در فصل پایانی کتاب هم به موضوع مهمی در حرفه کارتونیست‌ها یعنی قانون کپی‌رایت می‌پردازد و درمصاحبه‌ای با یک وکیل، اطلاعاتی دراین‌باره می‌دهد که هنرمند چگونه باید از کارش محافظت کند. کریستوفر هارت مسائلی از قبیل چگونگی فروش آثار و ارسال کمیک‌استریپ‌هایتان به روزنامه‌ها و مجلات را هم با شما درمیان می‌گذارد که به نظر می‌رسد اهمیت آن کمتر از خلق ایده‌های خوب نیست.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 5- 033- 175- 600- 978

تعداد صفحات 163

نوبت چاپ اول

سال چاپ اول

قطع کتاب رحلی

کتاب های دیگر نویسنده

نمای میانی:کریستوفر هارت نویسنده پرفروش‌ترین کتاب‌ها در زمینه طراحی، انیمیشن و کمیک‌استریپ است. شرکت در کلاس‌های انیمیشن شخصیت دیزنی در انستیتوی هنر کالیفرنیا، دریافت مدرک کارشناسی از مدرسه فیلم دانشگاه نیویورک و کار در بسیاری از مجلات مشهور از جمله مجله MAD برخی از فعالیت‌های کارنامه او هستند. هارت تاکنون چندین داستان کمدی برای بسیاری از استودیوهای فیلم از جمله پارامونت و فاکس هم نوشته و آثار او تاکنون به بیش از ۲۰ زبان دنیا ترجمه شده است.

نمای دور:پریسا کاشانیان: کارتونیست‌های بلندپرواز و حتی حرفه‌ای‌ها همواره با یک مشکل روبرو هستند؛ اینکه چطور جریان دائمی شوخی‌ها و طنزها را با طراحی‌ها هماهنگ کنند. در مورد هنر بامزه بودن هم اصول علمی وجود دارد و این کتاب با یک سری درس‌های کامل نشان می‌دهد که چطور پانل‌های کمیک استریپ را درست کنیم که هم خنده‌دار باشد و هم درست در مسیر اصلی هدف ما قرار بگیرد. این کتاب به کارتونیست‌ها آموزش می‌دهد که با استفاده از ایده‌های خوب چطور می‌توانند خنده را بر لب خوانندگان بیاورند.
کریستوفر هارت: مثل بعضی از نویسنده‌ها به شما نمی‌گویم که در کنار ساحل قدم بزنید، فکرتان را متمرکز کنید و سعی کنید نکته‌های خنده‌دار پیدا کنید. من تصور نمی‌کنم که با توصیه‌هایی از این قبیل راضی شوید. اگر این توصیه‌ها کارایی داشت، ساحل همیشه پر از کارتونیست‌های حرفه‌ای بود. اگر فقط بر الهام شدن تکیه کنیم،‌ همه‌مان بیکار می‌شویم. نوشتن جوک و شیرینکاری فن است، هنر نیست.
از کتاب:طراحی پس‌زمینه چقدر اهمیت دارد؟ خیلی. اما نباید خیلی مهم به نظر برسد. در درام، پس‌زمینه برای افزایش حال و هوا، توان و تنش یک صحنه استفاده می‌شود. برای مثال یک برج دیده‌بانی تخریب شده، یک ساختمان متروک، یا یک پنجره شکسته همگی یک صحنه دراماتیک را تشدید می‌کند. درکمدی نیز اگر خوانندگان شما بر روی پس‌زمینه تمرکز کنند، از دست می‌روند. خداحافظ، بروید منزل. این شغل را به عنوان تنظیم‌کننده ادعانامه بیمه درنظر بگیرید.صفحه ۱۳۶


از همین قلم:کریستوفر هارت: نقاشی کارتونی (سوره مهر)، کتاب جامع طراحی حیوانات برای کارتون‌سازی(فرهنگسرای میردشتی)، طراحی شخصیت‌های کارتونی برای داستان‌های مصور( اسلیمی)، روش ساده تصویرسازی در کاریکاتور( بهار)
پریسا کاشانیان: کتاب جامع انیمیشن( سوره مهر)

کتاب های مرتبط
وقتی مهتاب گم شد

حمید حسام

همه سیزده سالگی ام

گلستان جعفریان

بابانظر

سید حسین بیضایی، مصطفی رحیمی

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

نورالدین پسر ایران

موسی غیور - معصومه سپهری

دختر شینا

بهناز ضرابی زاده

آن بیست و سه نفر

مربع های قرمز

زینب عرفانیان

راز نگین سرخ

دلیل (روایت حماسه شهید چیت سازیان)

حمید حسام