ورود

زمین ناله می کند

نویسنده: حسن شیردل ، حسین شیردل

نمای نزدیک:کتاب خاطرات محمود شیرافکن به معنای واقعی کلمه خلاصه و مفید است. از همان ابتدای کتاب وارد فضای خاطرات وی از سال‌های دفاع مقدس می‌شویم. کل کتاب از هجده فصل به اضافه ضمیمه کوتاهی از عکس‌های شیرافکن در جبهه تشکیل شده است. شیرافکن با وجود سن کم داوطلبانه به جبهه اعزام شده و در میان نیروهای بسیج و سپاه جای می‌گیرد. این جوان بابلی پس از چندی با نشان دادن شهامت و لیاقت از خود در لشکر 25 به عنوان معاون گروهان لشکر نصر5 برگزیده شده و در کنار فرماندهان بزرگی چون شهید فقیهی و شهید سبزی‌کار علیه هجوم نیروهای بعثی می‌جنگد. شرح خاطرات وی از جزیره مجنون و عملیات بدر چند فصل مهم کتاب را در بر می‌گیرد. چگونگی پایداری رزمندگان در جزیره مجنون زیر آتش دشمن و مقاومت در برابر پیشروی عراقی‌ها چنان با جزئیات در این فصل‌ها ذکر شده است که صحنه‌های اثرگذاری در ذهن خواننده نقش می‌بندد. مانند صحنه جوان با شهامتی که آنقدر با تیربار مقابل عراقی‌ها مقاومت می‌کند که در نهایت گلوله تانک سرش را هدف می‌گیرد و شهید می‌شود. خاطره شیرافکن از لحظه شهادت و سجده کردن جسم بدون سر این شهید یکی از تکان‌دهنده‌ترین خاطراتی است که تاکنون از سال‌های دفاع مقدس نقل شده است. طی همین عملیات بدر است که شیرافکن ترکش خورده و جانباز می‌شود. در ادامه «زمین ناله می‌کند» تقریبا در هر فصل شرح خاطرات از یک عملیات داده می‌شود. در این میان خاطرات شیرافکن از عملیات والفجر هشت و آزادسازی فاو نیز خواندنی است بخصوص خاطرات این رزمنده از جنگ‌های تن به تن در فاو هر خواننده‌ای را در جای خود میخکوب می‌کند. در ادامه این خاطرات می‌توان حماسه‌های منحصر به فردی را در عملیات‌هایی چون کربلای 4 و یا کربلای 5 خواند. در نهایت در همین عملیات کربلای 5 است که ترکشی سینه شیرافکن را هدف قرار داده و موجب جراحت جدی وی می‌شود. رویه ابتدایی و کلی کتاب در آخرین فصل نیز حفظ می‌شود چراکه با نقل روزهای پایانی جنگ خاطرات نیز به پایان رسیده و دیگر درباره وضعیت این رزمنده بعد از روزهای دفاع مقدس مطلبی بیان نمی‌شود.

ناشر سوره مهر

شمارگان 2500

شابک 4-014-175-600-978

تعداد صفحات 216

نوبت چاپ پنجم

سال چاپ اول

قطع کتاب رقعی

 

نمای دور:جواد کاموربخشایش (‌نویسنده دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری): ویژگی‌ها‌ی ساختاری، زبانی و صوری کتاب «زمین ناله می‌کند» آن را به یکی از آثار موفق در حوزه خاطره‌نویسی دفاع مقدس بدل کرده است. این کتاب به عنوان یکی از آثار موفق در حوزه خاطره‌نویسی دفاع مقدس است که با بهره‌گیری از ادبیات و ویژگی‌ها‌ی ادبی در زمره آثار فاخر و ماندگار جای گرفته است. صراحت، صداقت، جرأت، زلالی حرف‌ها‌ و خاطرات راوی کتاب، محمود شیرافکن و آشنایی حسن شیردل؛ تدوینگر با فنون داستان‌نویسی دو مقوله‌ای است که این اثر با بهره‌گیری از آن‌ها به عنوان یک اثر خوب تلقی خواهد شد. توانایی راوی و نویسنده در ایجاد همذات‌پنداری با خواننده یکی از ویژگی‌ها‌ی کتاب «زمین ناله می‌کند» است. این اثر جزو آثاری است که به اعتبار خاطرات مستند و تاریخی و نیز پردازش ادبی خوب قابل توجه است. این همه اثر روان و گیرایی را رقم زده است که بی‌شک در تاریخ ادبیات ایران ماندگار خواهد شد.

از کتاب:وقتی رفتم داخل، جمعی را دیدم که نشسته‏اند و یک نفر هم می‌خواند و بقیه گریه می‌کنند. همین صدا مرا تا اینجا کشاند. در بین آن جمع مردها، دیدم خانمی با چادر مشکی شبیه چادرهای عربی به سر، نشسته است. یکی با صدای زیبایی همچنان که ایستاده بودم، مدح امام حسین (ع) را می‌خواند. همان جا دو زانو و با احترام دم سنگر نشستم. همین که نشستم، نظرم به پیرمردی جلب شد که مسن‌تر از بقیه و خیلی هم نورانی بود.صفحه 141

نویسنده

حسن شیردل

نویسنده. داستان نویس. خاطره نویس

نویسنده

حسین شیردل

حسن و حسین شیردل:
متولد 1363، نويسنده
کتاب های نویسنده
بلوغ پشت خاکریز
زمین ناله می کند
باران‌های هفت‌ تپه
به رنگ کودکی

نظرات
برای این مطلب نظری ثبت نشده است.

مطالب مرتبط

ارزیابی کارشناسان

محتوای کتاب : عالی

اثر گذاری متن : خوب

طرح جلد :خوب

کیفیت چاپ :عالی

کتاب های مرتبط
راز نگین سرخ

لشکر خوبان

یکی از این روزها به بلوغ رسیدم

مهدی عقابی

در کمین گل سرخ

محسن مومنی

روزهای بی آینه

گلستان جعفریان

پنهان زیر باران

سید قاسم یاحسینی

اردوگاه اطفال